Jak malować niskim kosztem przy zachowaniu wysokiej jakości krycia? To kluczowa kwestia zwłaszcza wtedy, kiedy mamy dużą powierzchnię do pomalowania, ale niewielki budżet. Na szczęście są rozwiązania, dzięki którym można malować i skutecznie, i oszczędnie.

Farby nie są tanie, a eksperci są zgodni, że lepiej kupić farby nieco droższe, ale lepszej jakości. Byle jakie farby szybko się łuszczą i niszczeją. Pomalowane nimi ściany potrzebują kolejnego malowania często już po roku. Jednak dobry efekt krycia można uzyskać, nie tylko kupując najdroższe produkty. Oto trzy sprawdzone sposoby na ekonomiczne malowanie:

1. Szukaj farb inwestycyjnych

Większość producentów farb ma w swojej ofercie farby tzw. inwestycyjne (np. Nobiles Nobimal). Są to farby stworzone głównie z myślą o firmach remontowych i deweloperach: o najlepszym stosunku jakości do ceny, przeznaczone do malowania dużych powierzchni. Krótko mówiąc: farby dobrze kryjące za niewielkie pieniądze.

2. Maluj natryskowo

Malowanie natryskowe polega na równomiernym rozprowadzeniu farby na ścianach i suficie za pomocą specjalnego urządzenia, tzw. agregatu hydrodynamicznego. To metoda, która pozwala malować szybko, równomiernie i ekonomicznie. Szacuje się, że malowanie natryskowe pozwala zaoszczędzić nawet do 30 procent farby. Sam agregat jest bardzo drogi, ale można znaleźć ekipy dysponujące odpowiednim sprzętem lub skorzystać z usług wypożyczalni. Warto z tej metody korzystać zwłaszcza wtedy, kiedy do pomalowania są duże powierzchnie, kilkaset i więcej mkw.

3. Remontuj samodzielnie

Najtaniej wychodzi remont, przeprowadzany bez pomocy fachowców. Malowanie ścian nie wymaga wielkiego doświadczenia ani wiedzy, dlatego większość osób może sobie z tym poradzić samodzielnie, tym samym znacząco obniżając koszty. Jeśli podłoże jest chłonne, warto najpierw zagruntować ściany, ponieważ dzięki temu chłoną one mniej farby i są bardziej przyczepne. Tym samym do malowania użyjemy o wiele mniej farby, a sam grunt jest tańszy niż farba. Jeśli podłoże jest mniej chłonne, gruntowanie nie jest konieczne, a nawet jest niewskazane.