Większą rewolucję możemy przeprowadzić, zmieniając okładzinę nad blatem kuchennym. Choć w modzie są rozwiązania niestandardowe (blacha, szkło, laminaty, kamień), płytki ceramiczne pozostają nadal w czołówce.

I to nie tylko z uwagi na niezwykle bogate wzornictwo, pozwalające na zaspokojenie nawet bardzo wysmakowanych gustów. Przede wszystkim są funkcjonalne. Płytki są niepalne, nie wchłaniają wilgoci i łatwo się je czyści.

Do kuchni najlepsza jest glazura pokryta grubszą warstwą szkliwa, szkliwiony gres, a także szkliwiony klinkier. Unikać natomiast należy płytek nieszkliwionych, gresu technicznego i polerowanego, bo bardzo łatwo się plamią i trudno je utrzymać w czystości.

Czarne prostokątne płytki Metro z kolekcji Artworks, Art de Vivre Płytki ścienne Ałtaj Płytki z serii Kamienie Winnica, Cerkolor
Czarne prostokątne płytki Metro z kolekcji Artworks, wymiary 15,2 x 7,5 cm, inspirowane płytkami z paryskiego metra z 1903 roku, Original Style, ART DE VIVRE, ok. 546 zł/m² Przypominające łupany kamień płytki ścienne Ałtaj nadają kuchni styl loftu. Płytki z serii Kamienie Winnica inspirowane naturalnymi kamieniami z dekoracjami zaczerpniętymi ze śródziemnomorskich winnic, dostępne płytki podstawowe 10 x 10 cm, i trzy rodzaje dekoracji, CERKOLOR,
69,90 zł/m² i 11,90 zł/szt.

Bardzo ważne z użytkowego punktu widzenia są fugi. Im jest ich więcej, tym trudniej będzie doczyścić ścianę. Dlatego w pobliżu kuchenki czy zlewozmywaka lepiej nie układać drobnych mozaik czy niewielkich kafelków - ich fugi szybko się ubrudzą, a usunięcie plam wcale nie jest takie łatwe. Ratunkiem może być fuga epoksydowa, całkowicie odporna na wilgoć i zabrudzenia, jednak nie każdy fachowiec potrafi ją ułożyć nie brudząc przy tym nieodwracalnie samej glazury.

Znacznie lepszym pomysłem są więc płytki wielkoformatowe i takie, które można układać z zachowaniem minimalnych (2-milimetrowych) fug, zwane rektyfikowanymi.

Zanim kupisz

  • Kafelki na kuchenną ścianę powinny być układane z możliwie wąskimi fugami. O ile same płytki szkliwione łatwo się myje, o tyle usuwanie zabrudzeń ze spoin jest katorżniczą pracą.