I to nie tylko z uwagi na niezwykle bogate wzornictwo, pozwalające na zaspokojenie nawet bardzo wysmakowanych gustów. Przede wszystkim są funkcjonalne. Płytki są niepalne, nie wchłaniają wilgoci i łatwo się je czyści.

Płytki nieszkliwione i wielkoformatowe

Do kuchni najlepsza jest glazura pokryta grubszą warstwą szkliwa, szkliwiony gres, a także szkliwiony klinkier. Unikać natomiast należy płytek nieszkliwionych, gresu technicznego i polerowanego, bo bardzo łatwo się plamią i trudno je utrzymać w czystości.

Czarne prostokątne płytki Metro z kolekcji Artworks, wymiary 15,2 x 7,5 cm, inspirowane płytkami z paryskiego metra z 1903 roku, Original Style, ART DE VIVRE

Bardzo ważne z użytkowego punktu widzenia są fugi. Im jest ich więcej, tym trudniej będzie doczyścić ścianę. Dlatego w pobliżu kuchenki czy zlewozmywaka lepiej nie układać drobnych mozaik czy niewielkich kafelków - ich fugi szybko się ubrudzą, a usunięcie plam wcale nie jest takie łatwe. Ratunkiem może być fuga epoksydowa, całkowicie odporna na wilgoć i zabrudzenia, jednak nie każdy fachowiec potrafi ją ułożyć nie brudząc przy tym nieodwracalnie samej glazury.

Przypominające łupany kamień płytki ścienne Ałtaj nadają kuchni styl loftu.

Znacznie lepszym pomysłem są więc płytki wielkoformatowe i takie, które można układać z zachowaniem minimalnych (2-milimetrowych) fug, zwane rektyfikowanymi.

Płytki z serii Kamienie Winnica inspirowane naturalnymi kamieniami z dekoracjami zaczerpniętymi ze śródziemnomorskich winnic, dostępne płytki podstawowe 10 x 10 cm, i trzy rodzaje dekoracji, CERKOLOR

Zanim kupisz

  • Kafelki na kuchenną ścianę powinny być układane z możliwie wąskimi fugami. O ile same płytki szkliwione łatwo się myje, o tyle usuwanie zabrudzeń ze spoin jest katorżniczą pracą.

Zobacz także:

Ściana udekorowana. Wybieramy płytki ceramiczne do salonu, kuchni i łazienki
Płytki, tapeta czy farba - co na ściany w łazience?