Płytki ceramiczne na ścianie w łazience

Czym wykończyć ściany w łazience? Przede wszystkim czymś nienasiąkliwym i łatwym w czyszczeniu. W roli tej najlepiej sprawdzają się gładkie powierzchnie. Do "mokrej" część łazienki (strefa sanitarno-kąpielowa) najbardziej polecane są oczywiście płytki ceramiczne - odporne na wodę i środki czystości. W części wypoczynkowej możemy pomyśleć o innych rozwiązaniach - doskonale sprawdzą się tu tapety lub farby lateksowe.

Aby uniknąć przytłaczającego efektu, glazury nie kładźmy pod sam sufit, wystarczy pas płytek do wysokości ok. 120 cm (oprócz ścian w kabinie prysznicowej, które lepiej zakryć całe). Dzięki temu pomieszczenie będzie oddychać i wydaje się lżejsze. Powyżej płytek można przykleić wodoodporną płytę g-k lub pomalować ściany na ciekawy kolor, który nietrudno zmienić, jeśli nam się znudzi - łatwy i polecany sposób na odmianę wyglądu łazienki bez konieczności skuwania płytek.

Oryginalne dekoracje z płytek ceramicznych na ścianie w łazience   Płytki gresowe o fakturze widocznej przy bocznym oświetleniu
Kamień czy tkanina? Oryginalne dekoracje z płytek ceramicznych nadają łazience sielski charakter. Świetnie komponują się z matowymi płytkami, nawiązującymi charakterem do kamieni (fot. Cerkolor)   Surowe wykończenie. Płytki gresowe o fakturze widocznej przy bocznym oświetleniu. Uzupełnieniem mogą być mozaiki, listwy i dekory ze wstawkami ze szkła i aluminium (fot. Ceramika Nowa Gala)

Płytki ceramiczne to doskonały wybór na ściany w łazience. Dzięki ich różnorodności możemy nadać wnętrzu niemal każdy styl. Producenci oferują całe kolekcje, wśród których są płytki różnej wielkości, narożne oraz dekory - z ich zastosowaniem nietrudno stworzyć wnętrze ciekawe i spójne, tylko wybierać! Stosują też technologie pozwalające uzyskać wiele ciekawych struktur. Dzięki temu powierzchnia płytek może przypominać marmur, trawertyn, klepki, a nawet tkaninę! Wśród ceramiki mamy także gres. Polerowany doskonale zastąpi na podłodze marmur i granit, a o wiele łatwiej utrzymać go w czystości i w przeciwieństwie do marmuru nie trzeba go impregnować ani konserwować.

Farby i tapety na ścianę w łazience - u kogo się sprawdzą?

Farby i tapety w łazience to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą odświeżyć nieremontowane wnętrze poprzez szybką zmianę jego wystroju. Z farb do łazienki przeznaczone są te zmywalne, odporne na wilgoć i na szorowanie z użyciem środków czystości. Dostępne są w ogromnej liczbie kolorów, więc jest z czego wybierać. Ponadto mogą dawać powierzchnię błyszczącą, półmatową lub matową. Wybierajmy produkty markowe i najodporniejsze, znoszące wiele cykli szorowania na mokro. Nie zapominajmy również o doborze farb bezpiecznych dla zdrowia.

Wśród farb zmywalnych do wyboru mamy lateksowe i akrylowo-lateksowe, zawierające kauczuk. Cechuje je niska chłonność tłuszczów i wysoka paroprzepuszczalność. Maluje się nimi ściany otynkowane, betonowe, ceglane, pokryte płytami gipsowo-kartonowymi i drewnem. Farby lateksowe są droższe od akrylowo-lateksowych, ale znacznie od nich trwalsze - nadają się na ściany wymagające częstego zmywania.

Ściana w łazience wykończona tapetą   Ściany w łazience pomalowane wodorozcieńczalną, lateksową farbą akrylową
Tapety do łazienki często mają odważne wzory. Czerń nadaje łazience uroku, choć warto ją nieco rozjaśnić białą ceramiką i dodatkami (fot. Eksim)   Wodorozcieńczalna, lateksowa farba akrylowa ochroni ściany łazienek przed wilgocią i nada im estetyczny, matowy wygląd. (fot. Benjamin Moore)

Dobrym wyborem będą też farby winylowe - po wyschnięciu ich powłoka jest gładka, elastyczna i dobrze trzyma się podłoża. Jest więc odporna na uszkodzenia i łatwo można ją umyć. Farby winylowe cechuje też odporność na kwasy i alkalia. Mają jednak mniejszą paroprzepuszczalność niż farby wyżej omawiane.

Mniej oczywisty jest wybór tapety do łazienki, jednak z powodzeniem można ją zastosować w miejscach, które są mniej narażone na zawilgocenie. Tapety mają ciekawe wzory, które bardzo ożywiają wnętrza. Kupujmy jednak tylko te, które są wodoodporne i można je czyścić. Możemy wybierać spośród papierowych pokrytych warstwą zmywalną, winylowych lub z włókien szklanych pokrytych lakierem akrylowym, farbą akrylową bądź farbą epoksydową.

zdjęcie wprowadzające: Ceramstic