W sklepach mamy ogromny wybór materiałów wykończeniowych. Nie dajmy sobie jednak zawrócić w głowie. W łazienkach panuje specyficzny klimat - woda i para, osady z kamienia i kosmetyków - to trudny przeciwnik, gdy chcemy długo cieszyć się lśniącym wnętrzem.

Dlatego miejsca, w których najtrudniej utrzymać czystość, czyli okolice wanny, umywalki i kabiny prysznicowej - warto wykończyć sprawdzonym materiałem, jakim jest glazura. Szkliwione płytki nie chłoną wody, mają też jednolitą, gładką powierzchnię i są niewrażliwe na stosowane w domach preparaty do czyszczenia.

Wnętrze pomalowane wodorozcieńczalną, lateksową farbą akrylową Aura Bath & Spa 532, wydajność: 12 m²/litr, Benjamin Moore, B.M. POLSKA, od 113 zł/litr Kolekcja Vigo Welness w stonowanych kolorach z fotograficzną dekoracją, CERKOLOR, 69,90 zł/m²
i 99,90 zł/kpl.
Ścienne płytki dekoracyjne z kolekcji Chérie, szkliwione, rektyfikowane, wymiary 30 x 60 cm, VILLEROY & BOCH, ok. 205 zł/szt.

Nietrudno dobrać kafelki pasujące zarówno do wielkości naszej łazienki (w niewielkich wnętrzach wielkoformatowe płytki optycznie zmniejszają przestrzeń), jak i do naszych pomysłów aranżacyjnych. W seriach produktów zawsze znajdziemy, poza płytkami bazowymi, kafelki dekoracyjne oraz listwy różnych szerokości, które pozwalają z seryjnej produkcji stworzyć niepowtarzalną kompozycję.

Obowiązujące trendy wymagają jednak, by łazienki nie kafelkować od podłogi po sufit. Co zatem z resztą ścian, nie pokrytą płytkami? Te najlepiej zabezpieczyć farbą. W sprzedaży są specjalne emulsje, przeznaczone właśnie do takich pomieszczeń.

Ściany łazienki pokryte płytami z materiału włoskiego "perlato olimpo", duże elementy cięte na miarę,
FOCUS STONES,
ok. 750-900 zł/m²
Samoprzylepna zmywalna fototapeta laminowana Bamboo Stick Fresh, wymiary od 100 x 65 cm, ARTOFWALL, od 195 zł Ręcznie produkowane płytki ceramiczne Gold Creme z kolekcji Grand Elegance Gold pokryte złotem w klasyczny wzór lilii i pasów, wymiary: płytki 20 x 20 cm, bordiura 10 x 20 cm, Petracer’s Ceramics, ART DE VIVRE, lilie ok. 1420 zł/m², paski ok. 1620 zł/m², bordiura ok. 148 zł/szt.

Od typowych różnią się przepuszczalnością pary wodnej i dodatkiem środków zapobiegających rozwijaniu się grzybów domowych, którym wilgotne środowisko bardzo odpowiada. Na tym w zasadzie różnice się kończą, gdyż farby do łazienek są dostępne w równie bogatej kolorystyce, co pozostałe - w formie gotowych odcieni lub barwione w mieszalniku.

Zanim kupisz

  • Do malowania ścian najlepiej używać specjalnych farb przeznaczonych do wilgotnych pomieszczeń, zawierających środki grzybobójcze.