Dlatego miejsca, w których najtrudniej utrzymać czystość, czyli okolice wanny, umywalki i kabiny prysznicowej - warto wykończyć sprawdzonym materiałem, jakim jest glazura. Szkliwione płytki nie chłoną wody, mają też jednolitą, gładką powierzchnię i są niewrażliwe na stosowane w domach preparaty do czyszczenia.
Nietrudno dobrać kafelki pasujące zarówno do wielkości naszej łazienki (w niewielkich wnętrzach wielkoformatowe płytki optycznie zmniejszają przestrzeń), jak i do naszych pomysłów aranżacyjnych. W seriach produktów zawsze znajdziemy, poza płytkami bazowymi, kafelki dekoracyjne oraz listwy różnych szerokości, które pozwalają z seryjnej produkcji stworzyć niepowtarzalną kompozycję.
Obowiązujące trendy wymagają jednak, by łazienki nie kafelkować od podłogi po sufit. Co zatem z resztą ścian, nie pokrytą płytkami? Te najlepiej zabezpieczyć farbą. W sprzedaży są specjalne emulsje, przeznaczone właśnie do takich pomieszczeń.
Od typowych różnią się przepuszczalnością pary wodnej i dodatkiem środków zapobiegających rozwijaniu się grzybów domowych, którym wilgotne środowisko bardzo odpowiada. Na tym w zasadzie różnice się kończą, gdyż farby do łazienek są dostępne w równie bogatej kolorystyce, co pozostałe - w formie gotowych odcieni lub barwione w mieszalniku.
Zanim kupisz
- Do malowania ścian najlepiej używać specjalnych farb przeznaczonych do wilgotnych pomieszczeń, zawierających środki grzybobójcze.