Oferta mebli łazienkowych jest bardzo szeroka. Możemy wybierać spośród zestawów zrobionych z różnych materiałów, we wszystkich możliwych stylach, a przede wszystkim z ciekawymi rozwiązaniami, które pomagają utrzymać nienaganny porządek.
Meble do łazienki na lata
Ponieważ w łazience panuje duża wilgoć i dochodzi do dużych zmian temperatury powietrza, nawet przy najlepszej wentylacji koniecznie powinniśmy zdecydować się na meble, które bez uszczerbku wytrzymają takie warunki. W przeciwnym razie meble mogą się wypaczyć, rozwarstwić, spleśnieć czy przebarwić. Najpopularniejszym materiałem, z którego robi się meble do łazienek są odporne na wilgoć płyty z przetworzonego drewna: MDF lub HDF zabezpieczonych wysokiej klasy lakierem.
Można kupić też modele z płyt meblowych wykończonych szkłem lub aluminium, a także pokryte naturalnymi fornirami, które są bardziej odporne niż lite drewno. Jeśli jednak marzymy o drewnianych meblach do łazienki, powinniśmy zdecydować się na te zrobione z drewna egzotycznego, np. teaku, iroko czy doussie, które nie wymagają wykończenia lakierem, wystarczy użyć oleju, aby ograniczyć wnikanie zabrudzeń.
Jak i gdzie rozmieścić meble łazienkowe?
Wybierając meble do łazienki przede wszystkim zdecydujmy się na modele na nóżkach lub wiszące, ponieważ istnieje duże ryzyko, że na podłodze pojawi się woda - ciężko byłoby ją wytrzeć spod szafki na cokole. Jeśli zostawimy chociaż kilka centymetrów przestrzeni między szafkami a podłogą, będziemy mogli być spokojni, że nawet awaria pralki w postaci w powodzi nie zaszkodzi naszym meblom. Plecy szafek powinny być zamontowane kilka milimetrów od ściany, co zapewni cyrkulację powietrza i ochronę przed zawilgotnieniem.
Projektanci dbają o to, aby nawet posiadacze niewielkich łazienek mogli znaleźć produkt odpowiedni dla siebie. W ofercie znajdziemy więc wąskie i wysokie słupki, szafki podumywalkowe czy płytkie modele z lustrzanymi drzwiami do powieszenia nad umywalką. Poza oczywistą funkcją, jaką jest przechowywanie akcesoriów, meble pomagają też zasłonić to, co w łazience najmniej estetyczne, czyli rury, przyłącza instalacji wodnej itp. Pod tym kątem doskonale sprawdza się szafka pod umywalkę.
Możemy wybrać głęboki model z szufladami, które mają wycięty specjalny otwór na rury mieszczące się pod umywalką. Jeśli mamy miejsce przy umywalce, rozważmy kupno szerszej szafki - im większy blat w łazience, tym wygodniej.
Na wysoki komfort użytkowania wpłyną również takie udogodnienia jak przegródki czy możliwość pełnego wysunięcia - dzięki nim zawartość będzie stabilna i uporządkowana. Przydatna będzie też półka lub szuflada, w której zmieszczą się dosyć wysokie rzeczy, np. środki czystości itp.
Większe szafki łazienkowe doskonale nadają się do przechowywania ręczników, kosmetyków czy przyborów toaletowych, których w łazience mamy całe mnóstwo. Schowane za drzwiczkami nie kurzą się i nie zakłócają aranżacji łazienki - o ile ręczniki możemy dobrać kolorystycznie do wnętrza, z opakowaniami kosmetyków jest już trochę gorzej... Warto jednak zostawić chociaż jedną półkę otwartą, aby móc szybko i wygodnie sięgnąć po potrzebny przedmiot na przykład mokrą ręką.
Akcesoria łazienkowe z wieszakami i uchwytami
Wiadomo, że ręczniki złożone w kostkę lub zwinięte w ruloniki wyglądają bardzo ładnie, jednak w praktyce takie ułożenie się nie sprawdza. Producenci mebli łazienkowych śpieszą nam z pomocą - proponują zestawy akcesoriów łazienkowych stylistycznie dopasowane do mebli, lub po prostu szafki z wieszakami i uchwytami, na których można wieszać często używane ręczniki, na przykład do wycierania rąk.
Najlepszym miejscem na ręczniki, którymi codziennie wycierami całe ciało jest grzejnik z relingiem. Nawet poza sezonem grzewczym ręcznik przewieszony przez reling schnie szybko. Warto decydować się na takie meble i sprzęty, które mogą spełnić kilka funkcji jednocześnie i nie "zagracać" łazienki zbędnym wyposażeniem. Jest to bowiem pomieszczenie, które ma być w miarę możliwości przestrzenne, a co za tym idzie - wygodne i komfortowe.