Nawet w małej łazience potrzebna jest szafka, w której schowamy rozmaite drobiazgi, kosmetyki, ręczniki. Choćby model podumywalkowy z jedną czy dwoma szufladami jest już sporym udogodnieniem, a miejsca praktycznie nie zajmuje. Do dużego pomieszczenia warto kupić więcej mebli, tym bardziej, że dzięki nim nowoczesna łazienka stanie się przytulniejsza i ciekawsza.
Nowoczesne meble łazienkowe coraz bardziej upodabniają się do tych pokojowych. Są oferowane w bardzo wielu kolorach od białych, przez pastelowe, w intensywnych kolorach, po ciemne, nawet czarne.
Jednak poza estetyką są jeszcze kwestie funkcjonalności i jakość wykonania. Duża zmienność wilgotności powietrza w łazience, spore różnice temperatur mogą bardzo szybko zniszczyć nieodpowiednio zabezpieczone szafki.
Meble łazienkowe - wodoodporne
To najważniejszy techniczny element mebli łazienkowych. Muszą być wykonywane ze specjalnych materiałów odpornych na wilgoć, które się nie rozklejają. Fronty z drewna lub MDF-u pokrywa się wodoodpornymi lakierami poliuretanowymi.
Równie ważne są metalowe okucia, które będą gwarantować prawidłową pracę drzwiczek czy szuflad. Komfortowym rozwiązaniem jest w mechanizm cichego domykania. Specjalnego zabezpieczenia nie wymagają modele ze szkła, stali nierdzewnej lub plastiku.
Kupując meble, warto też zwrócić uwagę na ich tylne ściany. Jeśli mebel ma stać tuż przy ścianie, to dobrze jeśli jego plecy będą nieco cofnięte, tak by nie dotykały bezpośrednio do powierzchni ściany, na której zwykle zbiera się para wodna.
Meble łazienkowe - stojące czy podwieszane?
Meble łazienkowe dzieli się na trzy rodzaje:
- podwieszane, zwane też wiszącymi,
- klasyczne stojące
- podwieszane z możliwością zamontowania nóg.
Zdarzają się też modele wsparte na cokole, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie ze względu na brak możliwości wytarcia wody spod mebla, gdyby zdarzyła się nieoczekiwana "powódź". Jeśli chodzi o meble stojące, to zdecydowanie lepiej, gdy są wsparte na nóżkach - wtedy ich dolne krawędzie nie mają kontaktu z wodą.
Najlepiej, gdy meble w łazience zostaną przykręcone do ściany, nawet jeśli są w wersji stojącej. Jest to zalecane ze względów bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku wysokich wąskich szafek zwanych słupkami. Te meble mają wysokość około 175-185 cm, a przy tym szerokość 30-35 cm.
Szafki pod umywalkę to najpraktyczniejszy mebel łazienkowy. Jest zintegrowany z umywalką, która dzięki temu staje się bardziej meblem niż sprzętem sanitarnym. Poza tym miejsce pod umywalką jest dobrze wykorzystane, bowiem szafki mają dość głębokie szuflady czy kilka półek, dzięki czemu potrzebne do higieny drobiazgi mamy pod ręka, a jednak nie leżą na widoku. Szafki mają szerokość dopasowaną do umywalki, zatem najlepiej obie te rzeczy kupować razem.
Poza słupkami i szafkami podumywalkowymi producenci oferują niskie szafki, o wysokość 70-100 cm. Mogą mieć drzwiczki, półeczki, szuflady, kosz na bieliznę.
Dwa w jednym - meble łazienkowe z dodatkowymi funkcjami
Szczególnie w małych łazienkach ważne jest funkcjonalne wykorzystanie każdego centymetra. Pomagają w tym meble z dodatkowymi funkcjami. Na przykład zamiast wieszać samo lustro nad umywalką, można wybrać szeroką szafkę z lustrzanymi drzwiczkami. Będzie miejsce do przechowywania i duże lustro zarazem.
Bardzo praktyczne są słupki, czyli wysokie, wąskie szafki. Poza półkami i szufladami mogą mieć w dolnej części zintegrowany kosz na bieliznę (schowany za frontem meblowym). To czysta oszczędność miejsca.
Kolejnym pomysłem jest kupienie szafki z oświetleniem. Po pierwsze ma to walory estetyczne - podkreślają urodę mebla, tworzy nastrój w łazience. Po drugie dzięki takiej szafce mniej lamp będzie musiały być zamontowanych w ścianie.