Dobór mebli łazienkowych nie jest sprawą łatwą. Oczywiście priorytetowy jest ich wygląd - kolorystycznie i wzorniczo powinny pasować do pozostałego wyposażenia, i co najważniejsze, muszą się nam podobać.

Nawet w małej łazience potrzebna jest szafka, w której schowamy rozmaite drobiazgi, kosmetyki, ręczniki. Choćby model podumywalkowy z jedną czy dwoma szufladami jest już sporym udogodnieniem, a miejsca praktycznie nie zajmuje. Do dużego pomieszczenia warto kupić więcej mebli, tym bardziej, że dzięki nim nowoczesna łazienka stanie się przytulniejsza i ciekawsza.

Regał Hemnes z drewna sosnowego IKEA Słupek z serii Victoria Basic Roca szafka Decora czarna + lustro AQUAFORM
Regał Hemnes z drewna sosnowego bejcowanego i lakierowanego, szer. 42 cm, wys. 172 cm, szafka podumywalkowa Hemnes z lakierowanej płyty pilśniowej, 2 szuflady, szer. 83 cm, IKEA, regał - 299,99 zł, szafka - 949 zł Słupek z serii Victoria Basic, kolor wenge, orzech lub biały, wys. 150 cm, w wersji podwieszanej lub na nóżkach, wyposażony w system cichego domykania, ROCA,
ok. 710 zł
Szafka podumywalkowa Decora czarna + umywalka Nadja 120 oraz lustro Decora, wymiary: szafka - 119 x 44 x 49 cm, umywalka 120 x 10 x 50 cm (mineralna z konglomeratu), lustro 120 x 78,5 x 4 cm, AQUAFORM, szafka + umywalka - 1365 zł,  lustro - 610 zł

Nowoczesne meble łazienkowe coraz bardziej upodabniają się do tych pokojowych. Są oferowane w bardzo wielu kolorach od białych, przez pastelowe, w intensywnych kolorach, po ciemne, nawet czarne.

Jednak poza estetyką są jeszcze kwestie funkcjonalności i jakość wykonania. Duża zmienność wilgotności powietrza w łazience, spore różnice temperatur mogą bardzo szybko zniszczyć nieodpowiednio zabezpieczone szafki.

Meble łazienkowe z serii Ancona Aquaform Meble Amila II wykonane z płyty meblowej lakierowanej
Meble z serii Ancona, konsola podumywalkowa wykonana z płyty meblowej laminowanej, kolor legno jasne, szer. 90 lub 120 cm, szafka podwieszana, szer. 60 cm, AQUAFORM, konsola 725 zł, szafka 1094 zł Meble Amila II wykonane z płyty meblowej lakierowanej, stojące, metalowe nóżki, kolor legno ciemne, szafka podumywalkowa o szer. 50 cm, słupek o wys. 178 cm, z koszem na bieliznę, szafka niska o wys. 60 cm, z trzema szufladami, AQUAFORM, szafka podumywalkowa od 390 zł, słupek od 562 zł, szafka niska 425 zł

Meble łazienkowe - wodoodporne

To najważniejszy techniczny element mebli łazienkowych. Muszą być wykonywane ze specjalnych materiałów odpornych na wilgoć, które się nie rozklejają. Fronty z drewna lub MDF-u pokrywa się wodoodpornymi lakierami poliuretanowymi.

Równie ważne są metalowe okucia, które będą gwarantować prawidłową pracę drzwiczek czy szuflad. Komfortowym rozwiązaniem jest w mechanizm cichego domykania. Specjalnego zabezpieczenia nie wymagają modele ze szkła, stali nierdzewnej lub plastiku.

Kupując meble, warto też zwrócić uwagę na ich tylne ściany. Jeśli mebel ma stać tuż przy ścianie, to dobrze jeśli jego plecy będą nieco cofnięte, tak by nie dotykały bezpośrednio do powierzchni ściany, na której zwykle zbiera się para wodna.

Meble z serii iCon Keramag Meble Ontario wykonane z MDF-u lakierowanego Coram Poland
Meble z serii iCon, lakierowany MDF, szafka wisząca podumywalkowa, szer. 89 cm, dwa słupki podwieszane z lustrzanymi drzwiczkami, wys. 150 cm, Keramag, SANITEC KOŁO, szafka podumywalkowa 2319 zł, słupek z lustrem 3228 zł Meble Ontario wykonane z MDF-u lakierowanego na wysoki połysk, podwieszane, kolory biały, czarny lub pomarańczowy, szafka podumywalkowa o szer. 105 cm, regał o wysokości 160 cm, meble wyposażone w system cichego domykania, Tiger, CORAM POLAND, szafka podumywalkowa od 1805 zł, regał od 1705 zł

Meble łazienkowe - stojące czy podwieszane?

Meble łazienkowe dzieli się na trzy rodzaje:

  • podwieszane, zwane też wiszącymi,
  • klasyczne stojące
  • podwieszane z możliwością zamontowania nóg.

Zdarzają się też modele wsparte na cokole, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie ze względu na brak możliwości wytarcia wody spod mebla, gdyby zdarzyła się nieoczekiwana "powódź". Jeśli chodzi o meble stojące, to zdecydowanie lepiej, gdy są wsparte na nóżkach - wtedy ich dolne krawędzie nie mają kontaktu z wodą.

meble łazienkowe w stylu rustykalnym True Oak Meble Jazz wykonane z lakierowanego MDF-u
Seria mebli w stylu rustykalnym True Oak z drewna dębowego, szafka podumywalkowa o szer. 100 cm, z szufladami i półkami, szafka stojąca o wys. 57 cm, z szufladą i półkami, VILLEROY & BOCH, szafka podumywalkowa ok. 13 000 zł, szafka niska ok. 7860 zł Meble Jazz wykonane z lakierowanego MDF-u, podwieszane, fronty biało-szaro-czarne, szafka podumywalkowa o szer. 98 cm, słupek o wys. 166 cm, meble wyposażone w system cichego domykania, Tiger, CORAM POLAND, szafka podumywalkowa od 1920 zł, słupek od 2200 zł

Najlepiej, gdy meble w łazience zostaną przykręcone do ściany, nawet jeśli są w wersji stojącej. Jest to zalecane ze względów bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku wysokich wąskich szafek zwanych słupkami. Te meble mają wysokość około 175-185 cm, a przy tym szerokość 30-35 cm.

Szafki pod umywalkę to najpraktyczniejszy mebel łazienkowy. Jest zintegrowany z umywalką, która dzięki temu staje się bardziej meblem niż sprzętem sanitarnym. Poza tym miejsce pod umywalką jest dobrze wykorzystane, bowiem szafki mają dość głębokie szuflady czy kilka półek, dzięki czemu potrzebne do higieny drobiazgi mamy pod ręka, a jednak nie leżą na widoku. Szafki mają szerokość dopasowaną do umywalki, zatem najlepiej obie te rzeczy kupować razem.

Poza słupkami i szafkami podumywalkowymi producenci oferują niskie szafki, o wysokość 70-100 cm. Mogą mieć drzwiczki, półeczki, szuflady, kosz na bieliznę.

Meble z serii Godmorgan/Braviken Ikea Szafka podumywalkowa z serii Gap Roca Meble Canto wykonane z foliowanego MDF-u
Meble z serii Godmorgan/Braviken, szafka podumywalkowa z dwiema szufladami, z płyty wiórowej i tworzywa ASBS, szer. 102 cm, szafka wisząca z lustrzanymi drzwiczkami, IKEA, szafka podumywalkowa 1299 zł, wisząca 999,99 zł Szafka podumywalkowa z serii Gap, z płyty meblowej i MDF-u, szer. 40 cm, półki zamykane drzwiczkami w kolorach fiolet, biel lub beż, meble wyposażone w system cichego domykania, ROCA, ok. 920 zł Meble Canto z foliowanego MDF-u, kolor biały, szafka podumywalkowa stojąca, szer. 120 cm, 2 szuflady, słupek podwieszany o wys. 161 cm, system cichego domykania, Tiger, CORAM POLAND, szafka podumywalkowa
od 3710 zł, słupek 2392 zł

Dwa w jednym - meble łazienkowe z dodatkowymi funkcjami

Szczególnie w małych łazienkach ważne jest funkcjonalne wykorzystanie każdego centymetra. Pomagają w tym meble z dodatkowymi funkcjami. Na przykład zamiast wieszać samo lustro nad umywalką, można wybrać szeroką szafkę z lustrzanymi drzwiczkami. Będzie miejsce do przechowywania i duże lustro zarazem.

Bardzo praktyczne są słupki, czyli wysokie, wąskie szafki. Poza półkami i szufladami mogą mieć w dolnej części zintegrowany kosz na bieliznę (schowany za frontem meblowym). To czysta oszczędność miejsca.

Szafki wiszące, modułowe Nano Colour Cersanit Szafka podumywalkowa Cantare Antado Szafka podumywalkowa Canto Coram Poland
Szafki wiszące, modułowe Nano Colour, wykonane z płyty meblowej i foliowanego MDF-u, szer. do 48 cm gł. od 12,5 cm, w kilku kolorach do wyboru, CERSANIT, od 199 zł Szafka podumywalkowa Cantare, pod podwójną umywalkę o szer. 120 cm, biała, płyta meblowa i foliowany MDF, system cichego domykania, ANTADO, ok. 870 zł Szafka podumywalkowa Canto z dwoma pojemnymi szufladami, foliowany MDF, kolor biały, szer. 120 cm, Tiger, CORAM POLAND,
od 3710 zł

Kolejnym pomysłem jest kupienie szafki z oświetleniem. Po pierwsze ma to walory estetyczne - podkreślają urodę mebla, tworzy nastrój w łazience. Po drugie dzięki takiej szafce mniej lamp będzie musiały być zamontowanych w ścianie.