Zabudowa prysznica

Jeśli każdy centymetr przestrzeni jest dla nas na wagę złota, nawet najmniejszą wnękę warto wykorzystać, oszczędzając pozostałą powierzchnię pomieszczenia. W zależności od jej wielkości możemy w nią wpasować małą wannę, kabinę prysznicową, pralkę lub choćby stworzyć praktyczny schowek na środki czystości. Niewygodną niszę warto zabudować półkami, a całość przysłonić drzwiami z dekoracyjnym frontem. Nawet gruby mur ściany może być okazją dla stworzenia dodatkowej strefy użytkowej - płytkiego schowka na wybrane akcesoria łazienkowe.

Pomocne w urządzaniu niewielkiej przestrzeni będą również elementy wyposażenia pełniące kilka różnych funkcji. Mała wanna zintegrowana z praktycznym schowkiem w zabudowie, dodatkowo połączona z parawanem prysznicowym to idealny wybór dla tych, którzy szukali rozwiązania kompromisowego między wanną, a prysznicem. Zastosowanie parawanów przesuwanych lub harmonijkowych, które można wygodnie złożyć po kąpieli, sprawdzi się nawet tam, gdzie brak przestrzeni na swobodne otwarcie parawanu wahadłowego.

W przypadku umywalki korzystny jest montaż na przedłużonym blacie - zyskujemy dużo miejsce wokół umywalki, strefę pod blatem możemy przeznaczyć na szafkę, a gdy to możliwe - umieścić tam również pralkę. Jeśli warunki pomieszczenia nie pozwalają na montaż urządzenia o standardowej głębokości, wybierzmy modele typu "slim", takie jak energooszczędna pralka HW70-14636S z oferty firmy Haier. Urządzenie pomimo małej głębokości obudowy - 49 cm, dzięki pojemności aż 7 kg, poradzi sobie nawet z dużym praniem.

Powiększona pojemność bębna to również cecha charakterystyczna pralki HW60-1211N Haier - o głębokości 45 cm. Sprawdzi się nawet przy wąskim blacie, w całości chowając się pod nim. W małej łazience warto również sięgnąć po nowoczesne urządzenia typu 2 w 1, jak np. Haier HWD70-1260CD4. Pralko-suszarka zajmie mniej miejsca niż 2 oddzielne elementy wyposażenia, a przy tym ułatwi nam życie, oszczędzając przestrzeń stojaków, na których wieszalibyśmy pranie.

Rozwiązanie do małej łazienki Rozwiązanie do małej łazienki
Rozwiązanie do małej łazienki Rozwiązanie do małej łazienki, fot. Progetti

W przypadku małych pomieszczeń często kusi nas by maksymalnie wykorzystać każdy centymetr podłogi. Czasami jednak lepiej jest zagospodarować przestrzeń ścian i zastosować zabudowę w słupku by oszczędzić cenne miejsce na podłodze i uniknąć jej zagracenia. Schowek pod pralką, podwieszana umywalka, wisząca miska ustępowa, półki i wiszące szafki - możliwości jest wiele, a każda z nich pozwoli optycznie powiększyć małą przestrzeń. W niewielkiej łazience warto zastosować również system drzwi łamanych lub poruszających się na prowadnicach ścianek - te sprawdzą się lepiej niż drzwi otwierane w tradycyjny sposób. Jak widać "małe" może być piękne i funkcjonalne - kluczem do sukcesu jest odpowiednia aranżacja.