W dużych łazienkach najładniej wyglądają wanny wolno stojące oraz do całkowitej zabudowy (które można między innymi wpuścić w podłogę), w mniejszych, np. w drugiej łazience, lepiej się sprawdzi model przyścienny lub narożny.

Wanna narożna WS/FREE, akryl, 135 x 135 cm Wolno stojąca dwuosobowa wanna Toledo (158 x 110 cm)
Kąpielowy kącik Modele narożne są niczym baseny ogrodowe, w których uwielbiają bawić się dzieci. WS/FREE, akryl, 135 x 135 cm, SANPLAST, 1365 zł Nie tylko biała Wolno stojąca dwuosobowa wanna Toledo (158 x 110 cm) standardowo jest biała i matowa. Za dodatkową opłatą może być polakierowana z zewnątrz na dowolny kolor (w wykończeniu matowym lub z połyskiem). Toledo wykonano z materiału mineralno-akrylowego (Solid Surface), a jej cechą wyróżniającą są modne teraz cienkie krawędzie. RIHO, od 14 637 zł brutto

W jakim kształcie wybrać wannę?

Najpopularniejsze są wanny prostokątne, można też spotkać modele trójkątne czy pięciokątne, okrągłe, owalne, a nawet w kształcie trapezu (zwężane z jednej strony). To, jaką wybierzemy, zależy od naszych upodobań, czasem jednak także od kształtu i wielkości pomieszczenia. Na przykład w dużej kwadratowej łazience można ustawić wannę okrągłą, ale już w prostokątnej lepiej wygląda urządzenie właśnie w tym kształcie lub owalne. Gdy wnętrze jest niewielkie, a marzy nam się duża wanna, warto się zdecydować na model narożny. Do każdego modelu wanny można dobrać gotową obudowę z akrylu, konglomeratu, drewna czy płyt MDF, dostępne są też nietypowe materiały, np. skóra naturalna.

Obudowę kupimy w przeróżnych kolorach. Oczywiście można ją też wykonać samemu, np. okładając ją tym samym materiałem co ściany - drewnem lu płytkami ceramicznymi. Wanny okrągłe są tu pewnym wyjątkiem - nie potrzebują obudowy, bowiem na ich urodę wpływa nie tylko kształt, ale i zwykłe ozdobne nóżki. Wybór jest bogaty - od modeli nowoczesnych, w minimalistycznym kształcie przez klasykę, do bogato zdobionych, inspirowanych formą przeróżnych materiałów, np. diamentem.

Wanna wolno stojąca Val, Santec (konglomerat), 160 x 75 cm Wanna wolno stojąca Coco Sealskin, konglomerat, 180 x 78 cm
Wolna postawa Wanny wolno stojące można postawić w wybranym miejscu - przy ścianie lub nawet na środku łazienki. Val, Santec (konglomerat), 160 x 75 cm, LAUFEN, 12 300 zł Do kompletu Wanny wolno stojące często nie mają otworów na armaturę, ale za to bardzo ładnie prezentują się z bateriami tego samego typu. Coco Sealskin, konglomerat, 180 x 78 cm, CORAM Polska, 8500 zł

Z jakiego materiału wybrać wannę?

Materiał, z którego zrobiona jest wanna, nie pozostaje bez wpływu na jej walory użytkowe. Od niego zależy, np. jak długo woda pozostanie ciepła, czy strumień uderzający w wannę będzie bardzo hałasować, jak długo powierzchnia zachowa nieskazitelny wygląd. 

Wanna Ex.T, konglomerat, 151-160 x 70 cm
Ładna podstawa Nietypowy pomysł na odkrycie stelażu okazał się bardzo trafiony - na delikatnych nóżkach wanna wygląda, jakby była zawieszona w powietrzu. Ex.T, konglomerat, 151–160 x 70 cm, MILLENIUM-LAZIENKI.PL, 31 795 zł

Najbardziej popularne materiały to: 

Akryl - jeden z tańszych materiałów. Bardzo dobrze tłumi hałas wody, jest ciepły w dotyku i długo utrzymuje temperaturę wody. Nie brudzi się szybko, jest trwały. Trzeba jednak uważać podczas czyszczenia wanny, bo akryl łatwo można porysować. Najlepiej używać miękkich zmywaków i delikatnych płynów.
Stal - najczęściej stalowe wanny z wierzchu są pokryte emalią, która jest zimna w dotyku, nie trzyma ciepła. Lejąca się woda wydaje głośne dźwięki. Emalia jest odporna na zarysowania, ale z kolei może odprysnąć na skutek uderzenia.

Wanna Virgo, akryl, 170 x 75 cm Wanna Formy 01, akryl, 180 x 80 cm
Dobry profil Jeśli lubisz długie kąpiele, wybierając wannę, zwróć uwagę na kształt w miejscu, gdzie zazwyczaj układamy głowę - dobrze wyprofilowany zapewni ci pełne odprężenie. Virgo, akryl, 170 x 75 cm, CERSANIT, 999 zł Prostota formy Najbardziej uniwersalne są wanny prostokątne, właściwie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Formy 01, akryl, 180 x 80 cm, RAVAK, 2030 zł

Żeliwo - długo utrzymuje temperaturę wody, jest bardzo trwałe i odporne na zarysowania czy inne zniszczenia. Jednak wanna z żeliwa jest bardzo ciężka.
Konglomerat - czyli mieszanka minerałów i żywic. Ze względu na plastyczność materiału wanny przybierają przeróżne kształty, a ich boki potrafią być bardzo cienkie. Są miłe i ciepłe w dotyku, odporne na zarysowania i bardzo trwałe. Niestety, również są ciężkie - czasami ważą nawet więcej od żeliwnych. Na indywidualne zamówienie można kupić wannę z nietypowych materiałów, np. z kamienia (często z otoczaka), miedzi, szkła, a nawet drewna.

Wanna Asymmetric Duo, stal emaliowana, 180 x 90 cm
Przemyślany zakup Zanim zdecydujesz się na konkretną wannę, zastanów się, gdzie umieszczona będzie bateria. Najczęściej producenci oferują te same modele w wersji z otworami lub bez. Asymmetric Duo, stal emaliowana, 180 x 90 cm, KALDEWEI, 5700 zł