Sporo uwagi poświęcamy wyborowi umywalki. Ten sprzęt jest najczęściej używany w każdej łazience.

Najpopularniejsze umywalki produkowane są z ceramiki (nie tylko zresztą białej), ale także z syntetycznego marmuru (zwanego lanym lub dolomitem). Do wyboru mamy też mnogość kształtów - kwadraty, prostokąty, owale, koła, sfery, a nawet figury wybitnie nieregularne.

Prostokątna umywalka nablatowa Oktawia, DEANTE, 329 zł Umywalka stojąca na blacie z kolekcji My Nature, VILLEROY & BOCH, ok. 2990 zł Okrągła umywalka nablatowa Dot, DEANTE, 219 zł Geometryczna umywalka z serii Living City z ceramiczną półką, LAUFEN, 3284 zł

Zwróćmy jednak uwagę nie tylko na tworzywo, design i sposób montażu - wiszący, stawiany na blacie lub w niego wbudowany. Ważne są również gabaryty. Umywalki mogą mieć szerokość od 30 do 140 cm. Jak wybrać najlepszą? Sprzęt dobierajmy tak, by udało się zachować odpowiednie odległości od ścian i pozostałych elementów wyposażenia.

Przed umywalką zaplanujmy wolną przestrzeń o szerokości 65 cm i długości 110 cm. Musimy też mieć możliwość swobodnego poruszania się przy niej, bez ryzyka zawadzania o inne sprzęty. Uda się to, jeśli na umywalkę i przestrzeń z obu jej boków zaplanujemy co najmniej 110 cm.

Zanim kupisz

  • Zastanów się, czy wybrać ceramikę z uszlachetnioną powierzchnią. Dzięki specjalnym dodatkom jest ona bardzo gładka, więc łatwiej spływa z niej woda, mniej widoczne są osady z kamienia i kosmetyków. Jednak u większości producentów trzeba za nią dopłacić.
  • Najlepiej wybierać sprzęty pochodzące od jednego producenta, bo wówczas nie będą różnić się odcieniem ceramiki. Jeśli nie decydujemy się na serię, sprawdźmy, czy kolor urządzeń nie odbiega zbytnio od siebie (na przykład umywalka nie wygląda na żółtą na tle śnieżnobiałej wanny).