Poszukując najlepszego dla nas sprzętu, nie kierujmy się tylko jego zewnętrznymi gabarytami. Najpopularniejsze chłodziarkozamrażarki mogą bowiem mierzyć od 140 do ponad 200 cm.

Tymczasem lodówka powinna być dopasowana do naszych potrzeb przede wszystkim pojemnością komory chłodzenia i zamrażania. Chłodziarka przeznaczona dla jednej osoby powinna mieć 130 litrów, każdy kolejny domownik zwiększa optymalną pojemność komory chłodzenia o 30 litrów. Jeśli więc z urządzenia mają korzystać cztery osoby, wybierzmy model o pojemności 220 litrów. Pojemność zamrażarki natomiast zależy tylko od tego, jak wiele zapasów będziemy w niej przechowywać.

Chłodziarka ERC33430X, Electrolux Lodówka Side by SIde Hermes 09, Samsung Chłodziarka Side by Side ENL60812X, Electrolux
Chłodziarka ERC33430X pojemność 325 litrów brutto, wymiary 154 x 59,5 x 65,8 cm, klasa A+, sterowanie elektroniczne z wyświetlaczem LCD, automatyczne rozmrażanie, ELECTROLUX, 2015 zł Lodówka Side by SIde Hermes 09 pojemność 506 litrów, wymiary 912 x 1789 x 734 cm, nowy dystrybutor wody i lodu dostosowany do wysokich naczyń, bezszronowa, system Twin CoolingTM, Szuflada CoolSelect Zone™, barek na napoje, SAMSUNG, 7999 zł Chłodziarka Side by Side ENL60812X pojemność brutto: 604 litry, wymiary 179 x 89,5 x 67,5 cm, full frost free, elektroniczne sterowanie Touch Control, klasa A+, ELECTROLUX, 9355 zł

W przypadku lodówki niezwykle ważna jest oszczędność energii - to urządzenie pracuje bowiem 24 godziny na dobę przez wszystkie dni w roku. Warto więc wybierać modele, które mają niskie zużycie energii (na etykiecie energetycznej oznaczone są jako klasa A, A+, A++ lub A+++). Dobrym rozwiązaniem są także osobne termostaty, pozwalające precyzyjnie sterować temperaturą w komorze chłodzenia i w zamrażarce.

Jeśli chcemy, by przechowywane w lodówce jedzenie długo pozostawało świeże, warto wybierać urządzenia, które mają różne strefy w komorze chłodzenia - na przykład przeznaczoną na warzywa, owoce, świeże mięso komorę Zero, w której utrzymywana jest temperatura zbliżona do 0 ºC i odpowiednia wilgotność.

Dobrym rozwiązaniem są też powłoki antybakteryjne (np. z jonami srebra), dzięki którym produkty dłużej zachowują świeżość, a w lodówce nie tworzy się nieprzyjemny zapach.

Zanim kupisz

  • Dokonując wyboru, pamiętaj, że pod względem liczby funkcji i wyposażenia urządzenia do zabudowy nie różnią się od wolno stojących.
  • Szron i lód osadzający się na ściankach chłodziarko-zamrażarki zwiększają zużycie energii nawet o 20 procent. Jeśli nie chcemy mozolić się z rozmrażaniem urządzenia, wybierajmy takie, które jest wyposażone w system automatycznego odszraniania (to już standard w nowoczesnych modelach) oraz rozmrażania (tę funkcję ma tylko część urządzeń).