Tymczasem lodówka powinna być dopasowana do naszych potrzeb przede wszystkim pojemnością komory chłodzenia i zamrażania. Chłodziarka przeznaczona dla jednej osoby powinna mieć 130 litrów, każdy kolejny domownik zwiększa optymalną pojemność komory chłodzenia o 30 litrów. Jeśli więc z urządzenia mają korzystać cztery osoby, wybierzmy model o pojemności 220 litrów. Pojemność zamrażarki natomiast zależy tylko od tego, jak wiele zapasów będziemy w niej przechowywać.
W przypadku lodówki niezwykle ważna jest oszczędność energii - to urządzenie pracuje bowiem 24 godziny na dobę przez wszystkie dni w roku. Warto więc wybierać modele, które mają niskie zużycie energii (na etykiecie energetycznej oznaczone są jako klasa A, A+, A++ lub A+++). Dobrym rozwiązaniem są także osobne termostaty, pozwalające precyzyjnie sterować temperaturą w komorze chłodzenia i w zamrażarce.
Jeśli chcemy, by przechowywane w lodówce jedzenie długo pozostawało świeże, warto wybierać urządzenia, które mają różne strefy w komorze chłodzenia - na przykład przeznaczoną na warzywa, owoce, świeże mięso komorę Zero, w której utrzymywana jest temperatura zbliżona do 0 ºC i odpowiednia wilgotność.
Dobrym rozwiązaniem są też powłoki antybakteryjne (np. z jonami srebra), dzięki którym produkty dłużej zachowują świeżość, a w lodówce nie tworzy się nieprzyjemny zapach.
Zanim kupisz
- Dokonując wyboru, pamiętaj, że pod względem liczby funkcji i wyposażenia urządzenia do zabudowy nie różnią się od wolno stojących.
- Szron i lód osadzający się na ściankach chłodziarko-zamrażarki zwiększają zużycie energii nawet o 20 procent. Jeśli nie chcemy mozolić się z rozmrażaniem urządzenia, wybierajmy takie, które jest wyposażone w system automatycznego odszraniania (to już standard w nowoczesnych modelach) oraz rozmrażania (tę funkcję ma tylko część urządzeń).