Tymczasem lodówka powinna być dopasowana do naszych potrzeb przede wszystkim pojemnością komory chłodzenia i zamrażania. Chłodziarka przeznaczona dla jednej osoby powinna mieć 130 litrów, każdy kolejny domownik zwiększa optymalną pojemność komory chłodzenia o 30 litrów. Jeśli więc z urządzenia mają korzystać cztery osoby, wybierzmy model o pojemności 220 litrów. Pojemność zamrażarki natomiast zależy tylko od tego, jak wiele zapasów będziemy w niej przechowywać.

Chłodziarka ERC33430X, Electrolux Lodówka Side by SIde Hermes 09, Samsung Chłodziarka Side by Side ENL60812X, Electrolux
Chłodziarka ERC33430X pojemność 325 litrów brutto, wymiary 154 x 59,5 x 65,8 cm, klasa A+, sterowanie elektroniczne z wyświetlaczem LCD, automatyczne rozmrażanie, ELECTROLUX, 2015 zł Lodówka Side by SIde Hermes 09 pojemność 506 litrów, wymiary 912 x 1789 x 734 cm, nowy dystrybutor wody i lodu dostosowany do wysokich naczyń, bezszronowa, system Twin CoolingTM, Szuflada CoolSelect Zone™, barek na napoje, SAMSUNG, 7999 zł Chłodziarka Side by Side ENL60812X pojemność brutto: 604 litry, wymiary 179 x 89,5 x 67,5 cm, full frost free, elektroniczne sterowanie Touch Control, klasa A+, ELECTROLUX, 9355 zł

W przypadku lodówki niezwykle ważna jest oszczędność energii - to urządzenie pracuje bowiem 24 godziny na dobę przez wszystkie dni w roku. Warto więc wybierać modele, które mają niskie zużycie energii (na etykiecie energetycznej oznaczone są jako klasa A, A+, A++ lub A+++). Dobrym rozwiązaniem są także osobne termostaty, pozwalające precyzyjnie sterować temperaturą w komorze chłodzenia i w zamrażarce.

Jeśli chcemy, by przechowywane w lodówce jedzenie długo pozostawało świeże, warto wybierać urządzenia, które mają różne strefy w komorze chłodzenia - na przykład przeznaczoną na warzywa, owoce, świeże mięso komorę Zero, w której utrzymywana jest temperatura zbliżona do 0 ºC i odpowiednia wilgotność.

Dobrym rozwiązaniem są też powłoki antybakteryjne (np. z jonami srebra), dzięki którym produkty dłużej zachowują świeżość, a w lodówce nie tworzy się nieprzyjemny zapach.

Zanim kupisz

  • Dokonując wyboru, pamiętaj, że pod względem liczby funkcji i wyposażenia urządzenia do zabudowy nie różnią się od wolno stojących.
  • Szron i lód osadzający się na ściankach chłodziarko-zamrażarki zwiększają zużycie energii nawet o 20 procent. Jeśli nie chcemy mozolić się z rozmrażaniem urządzenia, wybierajmy takie, które jest wyposażone w system automatycznego odszraniania (to już standard w nowoczesnych modelach) oraz rozmrażania (tę funkcję ma tylko część urządzeń).