Drewno dobrze komponuje się z większością materiałów wykończeniowych i jest niezastąpionym dodatkiem w każdym wnętrzu. Jest naturalnym, ekologicznym materiałem, ciepłym i przyjemnym w dotyku.

Rodzaje podłóg drewnianych

Decydując się na drewnianą podłogę mamy do wyboru kilka wariantów: deski, parkiet i mozaikę, panele drewniane i laminowane oraz podłogi z korka. Oprócz rodzaju materiału trzeba się też zdecydować na rodzaj drewna - tutaj wybór jest ogromny. Producenci krajowi i zagraniczni oferują podłogi z drewna krajowego - sosny, świerku, buka, dębu czy jesionu, oraz egzotycznego - jatoba, meranti, tek, bambus, doussie, iroko - to tylko niektóre z nich.

Drewniany parkiet   Deski z egzotycznego drewna iroko   Dąb Cocoa Cream to podłoga z pełnej deski dębowej
Drewniany parkiet to dzisiaj pojęcie niezwykle wieloznaczne. Ofertę rynkową wzbogacają nie tylko gatunki egzotyczne, ale także nowe technologie obróbki odmian znanych nam od stuleci (fot. Barlinek)   Deski z egzotycznego drewna iroko. Drewno to, zwane również kambala lub abang, jest bardzo odporne na wilgoć, odkształcenia, grzyby i pleśń (DLH Poland)   Dąb Cocoa Cream to podłoga z pełnej deski dębowej. Szczotkowana powierzchnia podkreśla naturalną strukturę drewna - jest nie tylko widoczna, ale również wyczuwalna w dotyku (Baltic Wood)

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru podłogi?

Wybierając rodzaj drewna, oprócz względów estetycznych, trzeba wziąć pod uwagę częstotliwość użytkowania pomieszczenia. Do salonu i jadalni powinno się wybierać twardsze gatunki drewna, czyli buk, klon, jesion, dąb lub drewno egzotyczne.

Ważny jest też sposób zabezpieczenia podłogi - odporny na ścieranie lakier, wosk lub olej. Do wnętrz spokojnych, stonowanych pasuje drewno z delikatnym rysunkiem słojów i jednolitej barwie. Są to zazwyczaj wyroby pierwszego gatunku. Jednak to właśnie te "gorsze", z wyraźnymi i nieregularnymi słojami, różnie wybarwione są najciekawsze. Pasują do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, ale również tych w stylu rustykalnym.

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Quick Step