Jeśli znajdziemy pomysł na to, aby mały pokój pomieścił w sobie wiele funkcji, może się okazać, że jest on samowystarczalną jednostką mieszkalną. Umiejętność takiego kształtowania przestrzeni przyda się szczególnie młodym parom, które u progu kariery czekają na swoje wymarzone M4.

Małe mieszkanie urządzone z pomysłem może stać się nawet dwa razy bardziej pojemne. Dobrze zagospodarowana przestrzeń, odpowiedni podział funkcjonalny mieszkania oraz wielofunkcyjne meble to pierwszy krok do tego, aby zwiększyć jego komfort. 

Sprawdzonym sposobem na urządzenie wnętrza wielofunkcyjnego jest taki układ mebli, który pozwoli na równoczesne korzystanie z różnych jego stref. Aranżując takie pomieszczenie, zwłaszcza jeśli jest to mały pokój, powinniśmy prześledzić i wypunktować, jakie pełni funkcje i które z nich są dla nas najważniejsze. Z reguły są to: strefa wypoczynku dziennego, pracy przy komputerze, przechowywania i strefa snu.

Z tych czterech głównych aktywności warto zatrzymać się dłużej przy strefie pracy przy komputerze. Jeśli zawodowo pracujemy poza domem, a z komputera korzystamy rzadko, ograniczmy tę strefę do składanego pulpitu pod laptop. Pełnowymiarowe biurko będzie w takiej sytuacji stratą cennej przestrzeni.

W podobny sposób przeanalizujmy miejsce do wypoczynku dziennego i do snu. Składana sofa wyśmienicie sprawdzi się w obydwu tych rolach. Niezależnie od tego warto wygospodarować miejsce przynajmniej dla jednego fotela lub wygodnego krzesła z oparciem i podnóżkiem. To drugie zajmie mniej miejsca, a zapewni równie intymny wypoczynek.

Łóżko, regał na książki i miejsce do pracy - kolekcja 4 You by VOX, MEBLE VOX Zabudowa meblowa z przesuwnymi drzwiami zapewnia wykorzystanie przestrzeni do maksimum, fot. RAUMPLUS
Kompaktowy, wielofunkcyjny zestaw: łóżko, regał na książki i miejsce do pracy. Komfortowa przestrzeń i intymność każdej z funkcji. Kolekcja 4 You by VOX, fot. MEBLE VOX Zabudowa meblowa z przesuwnymi drzwiami zapewnia wykorzystanie przestrzeni do maksimum, fot. RAUMPLUS

Aranżując mały pokój, szczególną uwagę poświęćmy strefie przechowywania, ponieważ to ona zwykle zajmuje najwięcej miejsca. Na niewielkim metrażu warto zintegrować przechowywanie garderoby, książek oraz innych akcesoriów w jednym miejscu. Najlepiej jeśli będzie to pełnowymiarowa zabudowa meblowa ściany. Chociaż w małych pokojach dla kilku użytkowników lepiej sprawdzą się samodzielnie zamontowane półki na wspornikach niż zakupiona w sklepie meblościanka.

Planując miejsce do przechowywania, pomyślmy, jak połączyć je z innymi strefami. Jeśli popatrzymy na stolik kawowy, którego główną funkcję spełnia blat na określonej wysokości, zobaczymy, że pod nim jest mnóstwo wolnej przestrzeni - wykorzystajmy ją. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stolik kawowy był także skrzynią lub schowkiem!

O ile kubatura pokoju na to pozwala, zastanówmy się nad podniesieniem niektórych stref. Na małej antresoli bez przeszkód zmieścimy łóżko. Przestrzeń pod nim warto wtedy wykorzystać do przechowywania garderoby, książek albo na miejsce do pracy.

Na rynku są dostępne meble kompaktowe i wielofunkcyjne, które służą do spania, wypoczynku w dzień, pracy i przechowywania. Wymagają jednak przestrzeni przynajmniej małego salonu (15m2).

Aranżując mały pokój wielofunkyjny starajmy się proporcjonalnie rozplanować meble w dostępnej przestrzeni. Nie chodzi nam przecież o stworzenie magazynu do mieszkania, ale o skrojone na miarę funkcjonalne mieszkanie.

tekst: Marta Urbanek
zdjęcie wprowadzające: Meble VOX