Najczęstsze potknięcia związane są z grubością aplikowanej powłoki i nieumiejętnym zbieraniem nadmiaru produktu. Ważne są także warunki sezonowania drewna i gładkość powierzchni przygotowanej pod aplikację.

Olejowanie podłogi: przygotowanie posadzki

Przed olejowaniem parkiet musi zostać wyszlifowany równomiernie na całej powierzchni. Pozwoli to uniknąć różnic w chłonności drewna. Brak staranności na tym etapie może skutkować nieestetycznymi różnicami w połysku podłogi po wyschnięciu warstwy ochronnej oraz niejednakowym wybarwianiu się drewna wraz z upływem czasu.

Olejowanie podłogi: odpowiednia warstwa produktu

Zbyt oszczędnie nałożony olej nie pozwala drewnu się nasycić. Skutkuje to gorszymi parametrami powłoki, małą odpornością na wodę i zabrudzenia. W przypadku olejów barwionych mogą także wystąpić różnice w strefowym nasyceniu drewna kolorem. Natomiast zbyt grubo nałożony produkt tworzy powłokę przypominającą lakierową, jednak pozbawioną jej właściwości – nieodporną na zabrudzenia i zarysowania. Drewno takie wygląda sztucznie i traci efekt dekoracyjny.

Kolejnym częstym błędem jest zbyt późno zebrany nadmiar oleju – gdy produkt zdążył już przeschnąć. Skutkuje to, tak jak w przypadku zbyt grubej warstwy produktu, sztucznie wyglądającą i łatwo rysującą się powłoką. Natomiast olej zebrany zbyt wcześnie, zanim częściowo wchłonie się w drewno, sprawia, że maszyna polerska będzie się zapychać i przez to chlapać olejem. Tak powstałe zacieki i ślady są mocno widoczne i negatywnie wpływają na wygląd całej podłogi.

Olejowanie podłogi: nierównomiernie rozprowadzony olej

Jeśli olej zostanie rozprowadzony nierównomiernie, a jego nadmiar nie będzie zebrany, mogą powstać różnice w kolorze drewna. Aby tego uniknąć, należy usunąć nadmiar oleju, który nie został wchłonięty w drewno przed rozpoczęciem podsychania powierzchniowego.

Olejowanie podłogi: warunki aplikacji

Wpływ na wygląd podłogi mają też warunki sezonowania drewna i aplikacji oleju. Aklimatyzacja desek litych do nowych warunków panujących w pomieszczeniu zajmuje około tygodnia. Podczas nakładania warstwy olejowej powinna być zachowana odpowiednia wilgotność i temperatura powietrza. Konieczne jest także zapewnienie stałego dostępu świeżego powietrza, ponieważ olej utwardza się poprzez oksydację – reagując z tlenem. W przeciwnym razie czas wysychania i utwardzania się oleju znacznie się wydłuży.

Olejowanie podłogi a zabezpieczenie ścian

Olej to wyrób tłusty i pozbycie się go ze ścian pomalowanych klasyczną farbą będzie problematyczne. Dlatego przede wszystkim należy dołożyć wszelkich starań, aby do tego nie doszło. W tym celu ściany zabezpieczamy folią typu antychlap (w ofercie ma ją np. Dekoral Gold), która łączy w sobie właściwości taśmy samoprzylepnej i folii. Dzięki właściwościom antystatycznym świetnie przylega do ściany. Jeśli jednak dojdzie do zachlapania ściany, zabrudzenia można częściowo usunąć za pomocą gąbki namoczonej w wodzie z detergentem. Gdy efekt nie będzie zadowalający, tłuste plamy trzeba odciąć specjalną farbą izolującą, np. Dekoral Renostyl Plus, i ponownie pomalować.

Podłoga olejowana czy lakierowana?

To pytanie zadaliśmy Dariuszowi Wojdat - menedżerowi wsparcia technicznego Barlinek.

- Olejowanie drewna jest jedną z najstarszych metod jego konserwacji. Olej to naturalny impregnat, który drewno wchłania i dzięki temu jego powierzchnia zostaje zabezpieczona. Podkreśla on usłojenie podłóg oraz uwydatnia strukturę drewna. Drewno olejowane polecamy do pokoi dziecięcych, korytarzy oraz mieszkań, w których przebywają zwierzęta domowe. Jak żadne inne sprawdzą się także we wnętrzach, które z racji sprawowanej funkcji są narażone na intensywne użytkowanie.

Podłogi lakierowane są natomiast łatwe w pielęgnacji. Szeroki wybór powłok lakierniczych o różnym połysku pozwala idealnie dobrać podłogę do każdego wnętrza. W porównaniu do podłóg olejowanych jest bardziej odporna na zabrudzenia. Podłogi lakierowane polecamy do sypialni, salonów i pomieszczeń mniej użytkowanych.