Drzwi przylgowe - cechy i funkcje
Drzwi przylgowe, zdecydowanie bardzie powszechne, mają charakterystyczne wcięcie, dzięki czemu w pozycji zamkniętej część skrzydła jest schowana w ościeżnicy, a część nachodzi na ościeżnicę tworząc uskok. Natomiast drzwi bezprzylgowe mają prostą krawędź, dlatego kiedy są zamknięte zrównują się z ościeżnicą tworząc z nią jedną linię.
Drzwi przylgowe są popularniejszym rozwiązaniem, a tym samym jest wśród nich większy wybór wzorów i kolorów. Pod względem estetycznym drzwi przylgowe robią wrażenie lżejszych właśnie dzięki temu wycięciu na krawędzi skrzydła. Przylga pełni tez rolę maskownicy ukrywającą zamek co jest istotne w miejscach , w których skrzydło często pozostaje otwarte. W system przylgowy można w łatwy sposób regulować zawiasy, co jest szczególnie ważne w nowym budownictwie, w którym ściany mogą przez lata pracować i osiadać.
Drzwi z przylgą doskonale prezentują się w mieszkaniach urządzonych w stylu klasycznym, a nawet retro.
Drzwi bezprzylgowe, czyli jakie?
Drzwi bezprzylgowe charakteryzują się prostą formą. Tworzą z ościeżnica gładką powierzchnię. W pozycji otwartej sprawiają wrażenie masywniejszych niż te z przylgą. Istotnym walorem estetycznym są ukryte zawiasy, które po zamknięciu są niemal niewidoczne. Drzwi dzięki temu sprawiają wrażenie wbudowanych w ścianę. Takie modele są polecane do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, urządzonych prostymi meblami.