Salon z jadalnią to najczęstsze połączenie dwóch funkcji w jednym pomieszczeniu. Aranżując przestrzeń, której częścią jest jadalnia, warto każdą z funkcji należycie zaakcentować.

Jadalnia, jako przestrzeń przechodnia, raz należy do strefy kuchni, innym razem do pokoju dziennego. Takie jej usytuowanie - pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami - jest najwygodniejsze. Blisko do kuchni, skąd serwowane są posiłki, i całkiem niedaleko do salonu, gdzie wygodnie można odpocząć po wystawnej kolacji.

Jadalnia, dzieląc przestrzeń z salonem, zyskuje na randze. W otoczeniu wyszukanej aranżacji pokoju dziennego jest doskonałym miejscem rodzinnych spotkań i wspólnego spożywania posiłków.

Salon z jadalnią - pełna integracja

Nawet jeśli chcemy, żeby salon z jadalnią tworzyły jedną przestrzeń, warto zadbać o to, aby obie części zachowały odrębny charakter, wzajemnie się dopełniając. Urządzone w jednym pomieszczeniu salon i jadalnia powinny zostać symbolicznie oddzielone. Taki funkcjonalny podział wnętrza może stanowić element architektoniczny, np. belka stropowa, podciąg, słupy konstrukcyjne, lub też świetnie pasujący do obydwu przestrzeni kominek.

Taki umowny podział przestrzeni podkreślić można także różną posadzką - tą samą deską podłogową, ale w dwóch wybarwieniach albo w ogóle dwoma różnymi, ale pasującymi do siebie, materiałami.

Aranżacja salonu i jadalni w jednym wnętrzu   Salon i jadalnia w jednym pomieszczeniu
Przestrzeń wypoczynkowa we wnętrzu pełniącym funkcję salonu i jadalnie wyznacza dywan. Projekt i wizualizacja wnętrza pracownia projektowa głodniSTYLU   Kominek pomiędzy częścią salonową i jadalnianą rozdziela, a jednocześnie integruje wnętrze. Projekt i wizualizacja wnętrza Pracownia Projektowa ARTVIZ

Podobnie akcentem, który wyodrębni jadalnię z przestrzeni salonu, będzie dywan. Jego wielkość należy dobrać do gabarytów stołu - powinien być na tyle duży, żeby nawet kiedy odsuniemy krzesła, żeby wstać, wszystkie mieściły się na dywanie. Dywan dla stołu jest jak rama dla obrazu - jedno bez drugiego obyć się może, jednak ich trafne zestawienie uczyni jadalnię bardziej kompletną.

Aranżując część salonową warto pamiętać, aby nie odwracać kanapy tyłem do jadalni. Meble wypoczynkowe powinny domykać przestrzeń na zasadzie kompozycji po linii okręgu. Dzięki temu strefy naturalnie będą się łączyć, równocześnie zachowując odrębność.

W takiej aranżacji salonu z jadalnią łącznikiem i zarazem przegrodą będzie kominek umiejscowiony między częściami wnętrza o różnej funkcji.

Razem, a jednak oddzielnie

Zupełnie inny charakter zyska salon z jadalnią, jeśli częściowo lub całkowicie rozdzielimy je za pomocą przepierzenia. Takie rozwiązanie możemy uzyskać za pomocą przesuwnych paneli czy też, bardziej dekoracyjnie, wieszając tkaniny.

Taki pomysł sprawdzi się zwłaszcza w domach z niewielką liczbą pokoi, gdzie mieszkańcy instynktownie szukają intymności i przestrzeni własnej.

 
Szafa System Mobile z przesuwnymi panelami dzieli wnętrze na strefy salonu i jadalni. Raumplus   Efektowne przepierzenie pozwala w zależności od potrzeb całkowicie oddzielić salon od jadalni lub otworzyc przestrzeń. BoConcept

Godnym polecenia rozwiązaniem do mniej przestronnych wnętrz jest stół jadalniany będący przedłużeniem wyspy kuchennej . Takie połączenie już trzech, a nie dwóch funkcji w znaczący sposób scala całą przestrzeń.

Aranżacja takiej funkcjonalnej hybrydy - kuchni, jadalni i salonu - nie powinna skupiać się na ujednoliceniu przestrzeni. Wprost przeciwnie, warto, aby każda z funkcji była odpowiednio zaakcentowana. Jedynym odstępstwem powinna być decyzja, z która przestrzenią (z kuchnią czy z salonem) bardziej powiązać stylizację jadalni.

tekst: Marta Urbanek
wizualizacja wprowadzająca: Pracownia Projektowa ARTVIZ