Krok 1 do sofy idealnej - dobrze określona funkcja

Przez zakupem nowej sofy zastanów się jak funkcjonuje Twoja rodzina i do jakich aktywności będziesz jej najczęściej używał. Klasyczne propozycje wypoczynkowe, nie posiadające mechanizmów przeznaczonych do rozkładania, będą zgrabniejsze wizualnie i nieco lżejsze w odbiorze. Po przeanalizowaniu stylu życia rodziny może okazać się, że funkcja spania jest wykorzystywana bardzo rzadko, lub wręcz przeciwnie. 

W domu często pojawia się mieszkająca w innym mieście rodzina lub koledzy dzieci, marzący o przedłużeniu zabawy i zostaniu na noc.

Wybierając mebel sprawdź, czy posiada on funkcję dedykowaną do spania codziennego, czy raczej okazjonalnego. Różnią się one sposobem rozkładania oraz konstrukcją. Dobierając sofę do potrzeb, zapewnisz sobie odpowiedni komfort nocnego wypoczynku.

Krok 2 do sofy idealnej - prawidłowe dobranie do metrażu i układu pomieszczenia

- Na wybór odpowiedniej sofy duży wpływ ma wielkość przestrzeni, ustawienie ścian czy umiejscowienie otworów okiennych. Można wybrać mebel w gotowej konfiguracji lub pokusić się o samodzielnie zaprojektowanie sofy pod wymiar konkretnego pomieszczenia, korzystając z wirtualnego kreatora na www.ZaprojektujSofe.online. Przed zakupem istnieje możliwość sprawdzenia, jak będzie wyglądał dany model w konkretnym pomieszczeniu. Wystarczy skorzystać z aplikacji View at Home, która pozwala zobaczyć na ekranie tabletu czy smartfona wygląd mebla w realnej przestrzeni własnego domu - mówi architekt Agata Kotowska.

- Do wyboru mamy sofy dwuosobowe, trzyosobowe i narożne. Pozornie do niewielkiego salonu najodpowiedniejszy jest mały mebel. Może się jednak okazać, że lepszym rozwiązaniem niż dwuosobowa kanapa i dwa dobrane do niej fotele jest narożnik, o wymiarach 2 na 3 m, z jednym podłokietnikiem na końcu dłuższego boku. Uzyskasz w ten sposób siedzisko długości ok. 4,5 m, które realnie zabierze mniej miejsca.  W bardzo małym wnętrzu, w którym w dodatku musi stanąć regał i stół z krzesłami, trzeba będzie zadowolić się mniejszą, np. dwuosobową sofą - dodaje projektantka Edyta Mężyńska.

Krok 3 do sofy idealnej - optymalny komfort

Na domowej sofie relaksujesz się podczas spotkań z przyjaciółmi, oglądania telewizji, czytania książek czy picia wspólnej kawy po południu. Wygodna kanapa dla każdego tak naprawdę oznacza coś zupełnie innego. Część z nas zwróci uwagę na miękkie poduszki, dające wrażenie przyjemnego otulenia.

Inni będą kierować się kryterium szerokości siedziska, dopasowanego do odpoczynku w pozycji leżącej. Jeśli sofa będzie miała pełnić w salonie funkcję reprezentacyjną, główną rolę odegra z pewnością przykuwająca wzrok bryła mebla.

Krok 4 do sofy idealnej - ruchomy zagłówek

Wartą rozważenia opcją są sofy z regulowanymi zagłówkami, których kąt nachylenia można zmieniać stopniowo i dopasowywać go do pozycji ciała, w której wypoczywasz w danym momencie. Tego typu udogodnienia montowane są w meblach na stałe.

W przeciwieństwie do zagłówków mobilnych, nie można ich przenosić, ale najczęściej zagłówki regulowane są montowane w standardzie na wszystkich oparciach sofy lub narożnika.

Krok 5 do sofy idealnej - znajomość potrzeb domowników

- Popołudniowy relaks w salonie to trend, który absolutnie powinniśmy wprowadzić do przepełnionej gonitwą i zabieganiem codzienności. Wygodny system modułowy Plaza z funkcją spania, ergonomicznymi podłokietnikami, ruchomymi zagłówkami (które możemy dostosować do ulubionej pozycji siedzenia), szerokim szezlongiem i barem z ruchomym blatem, to strzał w dziesiątkę, jeśli chcemy nadążać za trendem na... slow life w komfortowym wydaniu - radzi Izabela Stępień z Gala Collezione.

Na zupełnie inne funkcjonalności będą zwracać uwagę ludzie starsi, którzy chcą wygodnie wstawać z kanapy, bez zapadania się w niej. Młodzi ludzie i rodziny z dziećmi docenią oczywiście głębokie i miękkie modele. Jeśli nasza sofa ma być przeznaczona głównie do celów towarzyskich, powinna być jak najbardziej sprężysta i mieć możliwość elektrycznej regulacji siedziska, tak by dopasować jego głębokość do preferencji naszych gości.

Krok 6 do sofy idealnej - sprawdzona jakość

Jakość zastosowanych materiałów, sposób łączenia elementów konstrukcji, stateczność i sposób wykończenia są głównymi wyznacznikami tego, czy nasz mebel będzie wytrzymały i bezpieczny.

Krok 7 do sofy idealnej - nowe reguły ustawienia mebli

Urządzając strefę wypoczynku nie musisz już kurczowo „trzymać się ścian”. Teraz lekkie wizualnie sofy na cienkich nóżkach i perfekcyjnie wykończone z każdej strony wysuwa się bliżej środka pokoju. Można wydzielić nimi strefy funkcjonalne, „za ich plecami” postawić reprezentacyjną konsolę lub wytyczyć ścieżki komunikacyjne. Wtedy odrębność aneksów podkreśli również odpowiednio dobrany kolor mebli.

Krok 8 do sofy idealnej - odważne kolory

Jeśli chcesz, by sofa grała w Twoim salonie pierwsze skrzypce, odejdź od utartych schematów i postaw na oryginalny kolor.

Nasycony ciemną zielenią narożnik Veneto marki Gala Collezione to jedna z najgorętszych propozycji kolorystycznych ostatnich sezonów. Świetnie prezentuje się w otoczeniu barw natury i roślin.

Krok 9 do sofy idealnej - obicia

Bawiące się dzieci, ostrzący pazurki kot, wylegujący się pies, towarzyskie spotkania - co jeszcze musi znieść sofa, a raczej obicie, którym jest pokryta? Czy wolisz mebel ze skóry, czy wersję obitą tkaniną? Te pytania koniecznie musisz sobie zadać, zanim wybierzesz rodzaj pokrycia mebla.

Skórzane sofy są luksusowe i niezwykle eleganckie, trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i dość łatwe w utrzymaniu czystości. Jeśli zdecydujesz się na sofę bądź narożnik tapicerowany tkaniną, Twoje wnętrze z pewnością nabierze przytulności. Tkanina da Ci też duże możliwości aranżacyjne.

Krok 10 do sofy idealnej - zobacz na żywo

Aby mieć pewność, że zakup nowej sofy nie zawiedzie, warto zobaczyć ją wcześniej na żywo, dotknąć, usiąść, położyć się na chwilę, poczuć czy wypełnienie siedziska na pewno spełnia nasze wymogi.

 

Zobacz także:

Jak wybrać wygodne i funkcjonalne meble wypoczynkowe
Sofa dla gości. Jak wybrać sofę do pokoju gościnnego