Sofa modułowa - uniwersalna i funkcjonalna

Meblowanie to najprzyjemniejszy etap urządzania mieszkania. Wyposażeni w pozytywną energię i notatki z pomiarów mieszkania odwiedzamy sklepy meblowe i nagle okazuje się, że wybrana sofa albo jest za mała, albo za duża, kształt zupełnie nie po drodze z zaprojektowaną aranżacją wnętrza, a w ogóle to wszystkie sofy wyglądają podobnie, a przecież niepowtarzalny design też jest ważny. Po cóż tracić czas na żmudne poszukiwania, jeśli możemy samodzielnie zaprojektować swoją wymarzoną sofę, która daleko w tyle pozostawia sztampowe meble tapicerowane.

Absolutnie nie mowa tu o drogich meblach wykonywanych na wymiar, a o sofach modułowych, które sami możemy „uszyć” na miarę naszych potrzeb. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej uniwersalne. O możliwości sof modułowych zapytaliśmy ekspertki - Dorotę Kuć i Karinę Snuszkę z pracowni architektonicznej Mood Works.

- Sofy modułowe najbardziej cenione są za łatwość dopasowania ich do każdej przestrzeni. Co więcej, niektóre modele dają możliwość szybkiego przestawiania elementów i przemodelowania mebla np. na potrzebę oglądania filmu w większym gronie lub przyjęcia towarzyskiego. Wiodący producenci mają w swojej ofercie sofy zaprojektowane tak, by dać użytkownikowi niemal nieograniczone możliwości konfiguracji. Do wyboru mamy siedziska z oparciem i to często w różnych szerokościach, szezlongi, pufy, a nawet moduły siedziska ze zintegrowanym z nim stolikiem. To właśnie z nich, niczym z klocków, układamy wymarzoną wygodną i piękną sofę.  

Flavio to kolejna w ofercie marki Adriana Furniture kolekcja mebli modułowych, które można dowolnie komponować, tworząc wymarzoną bryłę. To jednak nie wszystko! Innowacyjna pianka memory dopasowuje siedzisko, by zapewnić pełny komfort. By w pełni skompletować mebel i stworzyć swoją sofę marzeń, należy także wybierz odpowiednie elementy oraz tkaninę. ADRIANA FURNITURE

Oznaczenia, czyli z jakich elementów składa się sofa modułowa?

Kompletując spersonalizowany mebel, nie zawsze jest oczywiste, jakie moduły możemy ze sobą zestawić. Nie musimy posiadać takiej wiedzy, ponieważ możemy zapytać o to sprzedawcę, jednak w przypadku choćby zakupu przez internet, może to spowodować dokonanie błędnego zamówienia. Z reguły na specyfikacji znajdziemy intuicyjne obrazki objaśniające funkcję poszczególnych elementów, jednak możemy spotkać się również z oznaczeniami w postaci liter i cyfr. Poznajmy te najpopularniejsze.

• L, P - informacja, z której strony znajduje się boczek, po stronie przeciwnej możemy dostawić kolejny moduł

• BB - możliwość dostawienia modułu z każdej strony

• S - pojemnik na pościel

• F - funkcja spania

• EN - moduł narożny

• 1, 2, 3, 4 - ilość miejsc siedzących w module

• SZ - szezlong

• A - podłokietnik wąski

• B - podłokietnik szeroki

• PUF - pufa

• OT - otomana

Wzorując się zatem na powyższych uniwersalnych oznaczeniach, 3FBB będzie oznaczało trzyosobowy moduł z funkcją spania bez podłokietników (z możliwością dostawienia kolejnych modułów z każdej strony), 2FS jest równoznaczne z dwuosobowym elementem z funkcją spania i pojemnikiem na pościel, a PUFS to wolnostojąca pufa z pojemnikiem.

Nowoczesna linia Carmo marki BoConcept to kilka wersji sof oraz pufy o regularnej formie, które zarówno w pojedynkę, jak i w dowolnych zestawieniach tworzą fantastyczną oazę wypoczynku. Paleta kolorów ziemi i ilość możliwości zestawień poszczególnych modułów daje dużą ilość możliwości aranżacyjnych dla każdego wnętrza. BOCONCEPT

Poszczególne elementy sof modułowych mogą zostać wyposażone również w podświetlenie LED, stację ładowania urządzeń elektronicznych, gazetnik, zagłówki, podnóżki, regulowane mechanizmy pozwalające dostosować mebel do pozycji użytkownika w celu zapewnienia większego komfortu użytkowania, a nawet schładzacz do napojów.

Jak skonfigurować sofę modułową?

Mieszkania bywają nieustawne, za małe, albo zwyczajnie nie mamy pomysłu na ich aranżację. To powody, które wymuszają poszukiwanie rozwiązań odbiegających od powszechnie funkcjonujących schematów. Sofa modułowa w ogóle nie poddaje się stereotypom. Możemy stylowo „rozrzucić” elementy w całym salonie, dzięki czemu uzyskamy jednocześnie wygodny fotel przy półce z książkami, niezależną sofę w kąciku telewizyjnym, oraz gdzieś w cichym zakamarku pomieszczenia szezlong, na którym akurat ucina sobie drzemkę mała pociecha. W przypadku odwiedzin gości zestawiamy wszystkie elementy ze sobą w dowolnej kombinacji L bądź U i zyskujemy pokaźną ilość miejsc siedzących dookoła stolika kawowego.

Sofę Ghost 21L dla Gervasoni zaprojektowała Paola Navone. Wszystkie moduły mają zdejmowane pokrowce. Sofa realizuje ideę współczesnego komfortu, który zapewnia dowolność konfiguracji, dbałość o detale, jakość materiałów i ekskluzywne rzemieślnicze wykonanie. MOOD DESIGN

Sofa modułowa nie tylko w salonie

Sofa modułowa to patent na funkcjonalną przestrzeń nie tylko w salonie. Równie dobrze sprawdzi się w niewielkim pokoju nastolatka, czy gabinecie. Dowolność konfiguracji to wygoda płynąca z możliwości dostosowania mebla do dowolnej ilości użytkowników i odwiedzających gości. Zakup modułu z funkcją spania zapewne przyda się w przypadku nieoczekiwanych odwiedzin bądź przedłużenia się spotkania towarzyskiego.

Sofa modułowa w pokoju nastolatka z powodzeniem może zastąpić najwygodniejsze nawet łóżko, zapewniając jednocześnie miejsce do siedzenia dla odwiedzających kolegów. System mebli modułowych umożliwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni, dodając nowoczesny szlif i stylową, a zarazem przytulną oprawę meblową wnętrza.

Autor
Mebel na miarę - sofy modułowe
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...