Ponadczasowy styl klasyczny

Styl klasyczny to sposób ponadczasową i zawsze modną aranżację. To również zdecydowanie najbardziej uniwersalny trend z uwagi na zastosowanie tradycyjnych, sprawdzonych rozwiązań. Ma być przytulnie, miło oraz domowo przy zachowaniu maksimum stonowanej harmonii kolorystycznej i elegancji. Takich właśnie dodatków użyjemy, aby udekorować przestrzeń.

Wygodne miękkie poduszki na sofie, duże lustro na ścianie w salonie, stylowe zasłony, okazały żyrandol i niewyraziste kolorystycznie ścienne obrazy są flagową cechą charakterystyczną stylu klasycznego. Dodajmy do tego wazony, drewniane lub porcelanowe figurki, ozdobny zegar ścienny oraz miękki dywan, i mamy komplet. 

fot. Nordal

Idealnie spójne dodatki w stylu nowoczesnym

Nie ma w nim miejsca na przepych, blask i blichtr - tutaj ważna jest funkcjonalność i prosta forma. Nie oznacza to, że styl nowoczesny jest nieprzytulny i wizualnie zimny, ponieważ odpowiednio dobrane dodatki uprzyjemnią wnętrze. Ilu architektów, tyle wizji. Niektórzy stawiają na kontrasty i mocne akcenty, inni na doskonałą jednolitość aranżacji w chłodnych barwach, jednak w każdej nowoczesnej aranżacji dodatki są dyskretne i jakby niezauważalne.

Nienachalne wizualnie oświetlenie górne, boczne i lampy stojące świetnie współgrają z pozostałymi elementami wyposażenia i nie rzucają się w oczy, czarno-białe grafiki na ścianach sprawiają wrażenie, jakby były tam od zawsze, a eleganckie krzesła z tworzywa dopełniają efektu nieprzeładowania wnętrza. Doskonale wkomponowane w przestrzeń białe lub czarne duże donice o geometrycznych kształtach, zawierające okazałe gatunki palm z pewnością ożywią każde pomieszczenie. Doskonałym kontrastem będzie czerwony fotel kubełkowy lub uszak, który uzupełni wizję wnętrza nowoczesnego.

Styl skandynawski - natura ponad wszystko 

Styl skandynawski można łatwo opisać w trzech słowach: jasny, przytulny, naturalny. Królują tu biel i pastele, spora ilość naturalnego drewna i niewyszukana forma dodatków. Znajdzie więc tu miejsce biały tapicerowany fotel na biegunkach, bielone drewniane półki zawieszone na sznurach, obrazki i zdjęcia w drewnianych ramkach, wiklinowe kosze, a nawet drewniana drabina w roli wieszaka na koce lub ręczniki.

Tekstylia występujące we wnętrzach skandynawskich nawiązują do naturalnych tkanin, dlatego ograniczają się raczej do jasnych i pastelowych barw. Zastosujemy tu więc lniane zasłony, jasne obrusy i poszewki na poduszki, dywaniki z owczej skóry bądź plecionki, oraz miękkie pledy. Oświetlenie zamknięte jest w kloszach z elementami ceramiki, drewna lub szkła.

fot. Bloomingville

Styl industrialny

Prosty, nieprzeładowany i przemysłowy - oto styl industrialny. Dodatki jak najbardziej są pożądane, ale bynajmniej nie mówimy tu o futrzanych poduchach i klasycznym obrazie na ścianie. Industrial to styl dla koneserów surowego piękna. Pełen jest betonu i starej cegły, oraz czarnych stalowych konstrukcji dopełnionych szkłem i drewnem.

Świetnym dodatkiem uzupełniającym wnętrze w stylu industrialnym będzie oświetlenie techniczne, czyli metalowe lampy z widocznymi żarówkami. Doskonale sprawdzą się wielkoformatowe nowoczesne czarno-białe grafiki na ścianę, koszyki wykonane z czarnego drutu, czarny prosty metalowy zegar ścienny oraz półki z czarnej stali i surowego drewna.

fot. House Doctor

Styl boho - etniczne wariacje

Styl boho wywodzi się z klimatów hipisowskich, jednakże z biegiem lat nieco ewoluował. Obecnie to pełna swoboda wyrażona w mogłoby się wydawać zupełnie irracjonalnym połączeniu materiałów, form, wzorów, faktur i barw. Ten artystyczny nieład to tylko pozory, ponieważ całokształt jest harmonijny, bardzo blisko natury i kojarzy się z wakacyjnym luzem. Uderza przede wszystkim zdecydowana przewaga materiałów naturalnych takich jak drewno, sznur i len. Urządzając mieszkanie w stylu boho, z powodzeniem możemy się wykazać inicjatywą i kreatywnością, ponieważ część dekoracji stworzymy własnym sumptem.

Makramy ścienne ze sznurka, poduszki z frędzlami, dekoracyjne chwosty, plecione dywaniki - wystarczy odrobina wolnego czasu i samodzielnie wyczarujemy dekoracje w stylu boho. To bardzo popularny styl wnętrzarski oparty na wzornictwie etnicznym, więc mile widziane są drewniane figurki, kamienne donice i dekoracje patchworkowe. Oświetlenie również oscyluje wokół wykorzystania naturalnych materiałów, możemy więc postawić na rattanową lampę lub drewniany klosz.

fot. Bloomingville

Styl glamour - blask w roli głównej

Uwielbiany przez kobiety styl glamour pełen jest przepychu i blasku. Niewątpliwie to styl „na bogato” bazujący na czerni, bieli z dodatkiem fuksji lub turkusu. Urządzając mieszkanie w stylu glamour, z pewnością nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem dekoracji, gdyż wszystko, co błyszczy i świeci, jest dozwolone.

Wytworne kryształowe lampy i świeczniki, pokryte brokatem figurki i szkatuły, złocone wazony, połyskliwe cekinowe ramki na zdjęcia, srebrzone ażurowe dekoracje ścienne to raptem niewielki fragment asortymentu. Dzieła dopełnią aksamitne poduszki zdobione kryształkami i futrzane pledy.

fot. Westwing

Sielski styl rustykalny

Ciepły sielski babciny klimat to właśnie styl rustykalny. Każdy z nas pamięta kultowy przeszklony kredens i bujany rattanowy fotel, stojące u babci w izbie. Jeśli macie takie sprzęty na strychu, z pewnością warto je odnowić, urządzając wnętrze w stylu rustykalnym. Wszystkie dodatki nawiązujące do natury i czasów dawnych, świetnie dopełnią przestrzeń.

Szklane słoiczki zawieszone na drewnianych deskach, surowe drewniane ramy na lustra i obrazy, metalowa konewka, wiklinowe kosze, lampy wykonane z gałęzi, czy gliniane naczynia oraz koronkowe serwety i firany to kluczowe wyposażenie domu w stylu rustykalnym.

fot. Westwing

Styl minimalistyczny - im mniej, tym lepiej

Im mniej, tym lepiej - to cechy charakterystyczne stylu minimalistycznego. Żadnych ozdób „na wierzchu”, wszystko skrzętnie pochowane, lub dopasowane. Proste formy bez zbędnych udziwnień, klasyczne materiały takie jak drewno, płyta laminowana, beton i stal. Jak ozdobić takie wnętrze? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Lampy w niewyszukanych geometrycznych kształtach wykonane z metalu lub oświetlenie punktowe to podstawa.

fot. By Nord

Do tego dołóżmy krzesła i hokery z tworzywa, niewielki okrągły metalowy lub szklany stolik kawowy, kwadratową białą lub czarną dużą donicę z zielonym kwiatem i oszczędną w formie grafikę na ścianę. To w zupełności wystarczy, aby ozdobić mieszkanie w stylu minimalistycznym. Czy musimy urządzić mieszkanie w konkretnym popularnym stylu wnętrzarskim? Nie musimy. Niektóre trendy wnętrzarskie świetnie się ze sobą łączą, a dodatki scalające aranże dodają wnętrzu innowacyjnego wyjątkowego charakteru. Łącząc style, warto jednak pamiętać, aby ograniczyć się do dwóch. Wtedy powstanie swoiste dzieło sztuki, zamiast zwykłego misz-maszu.

Zdjęcie otwierające artykuł: Westwing

Autor
Jak dobrać dodatki do stylu wnętrza?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...