Makrama - czym się różni od makatki i do jakich wnętrz pasuje?

Misterne zaplatanie węzłów stało się modne już kilka lat temu, gdy nastała era wnętrz bliskim naturze. Zaczęliśmy bardziej przywiązywać wagę do wykorzystywania naturalnych surowców, zaczęliśmy wybierać świadomie produkty powstające z recyklingu, a rosnąca fala pandemii sprawiła, że zdecydowaliśmy się żyć wolniej. Zamknięci w domach szukamy więc relaksujących zajęć, które uspokoją skołatane nerwy i pozwolą się oderwać od otaczającej nas rzeczywistości. Idealnym rozwiązaniem stało się więc zaplatanie makramy.

Tworzenie makramy to nic innego jak sztuka wyplatania ozdób ze sznurka tylko za pomocą własnych rąk. Nie potrzebujemy w tym celu igieł, drutów czy szydełka. Już w XV wieku makramowe sploty zdobiły szaty przywódców! Dziś idealnie wpasowują się we wnętrza w stylu boho i rustykalnym. Nadają przytulny charakter pomieszczeniu nie tylko jako ozdoby ścienne - za pomocą bawełnianych splotów stworzymy również wiszący kwietnik w stylu urban jungle, abażur, torebkę na zakupy czy poszewkę na poduszkę. Makramowe dekoracje świetnie będą pasować do salonu, sypialni, pokoju dziecka, a nawet na zadaszony taras.

Jeśli jakimś cudem do tej pory nie spotkaliście się jeszcze z pojęciem "makrama" z pewnością słyszeliście zatem o makatce. Ta ozdoba ścienna wygląda całkiem podobnie, jednak do jej wykonania potrzebujemy krosna. W przeciwieństwie do niej makramę wykonamy tylko przy użyciu własnych rąk i drążka i zużyjemy na nią nieco więcej sznurka. Makatkę od makramy rozróżnimy także po wyglądzie - ta pierwsza ma ściśle skonstruowane węzły, ta druga zazwyczaj jest ażurowa.

Co będzie potrzebne do stworzenia makramy?

Makrama to świetny pomysł na odmianę wnętrza niewielkim kosztem. Do jej wykonania potrzebować będziemy tylko patyka, nożyczek i sznurka. Jaki rodzaj sprawdzi się najlepiej? Możemy kupić zwykły bawełniany lub zdecydować się na sznurek jutowy lub sizalowy. Najbardziej popularne są te bawełniane o grubości 3 i 5 milimetrów. Pamiętajmy, że im sznurek jest cieńszy, tym więcej czeka nas pracy. Jeśli chodzi natomiast o jego ilość najlepiej sugerować się konkretnym wzorem przy którym podana jest wymagana długość produktu.

Wyplatanie makramy krok po kroku - podstawowe sploty

Pracę nad wyplataniem makramy zawsze zaczynamy od tworzenia węzła mocującego, który służy do zawieszenia sznurka na drewnianym kiju. Jak to zrobić najłatwiejszym sposobem? Sznurek składamy na pół i chowamy jego górny fragment z miejscem zgięcia bezpośrednio pod drążkiem. Końcówki sznurka przeplatamy przez powstałą pętelkę i mocno dociskamy.

Gdy utworzyliśmy już pętlę mocującą, przystępujemy do tworzenia węzłów. Doświadczeni rzemieślnicy operują nawet kilkunastoma! Początkującym wystarczy jednak opanowanie trzech najpopularniejszych. Są to:

 • węzeł tkacki/ płaski - najczęściej stosowany węzeł w splotach makramowych. Aby go utworzyć bierzemy dwa sznurki i wykonujemy na nich powyżej wspomniane węzły mocujące. Umieszczamy je blisko siebie. Z powstałych czterech zwisających sznurków rozpoczynamy pracę jedynie na dwóch znajdujących się po zewnętrznych stronach. Te środkowe to tzw. sznurki rdzeniowe. Lewy sznurek zewnętrzny kładziemy na dwóch rdzeniowych i pod prawym zewnętrznym. Bierzemy do ręki sznurek lewy zewnętrzny kładąc go bezpośrednio nad położonym przed chwilą sznurkiem prawym i pod sznurkami rdzeniowymi. Wkładamy go w pętelkę. Oba sznurki pociągamy. Ten proces idealnie obrazuje poniższy filmik.

   
   
   
  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez Macrame School (@macrameschool)

 • węzeł spiralny - jeden z podstawowych typów splotów. Wykonuje się go podobnie do węzła płaskiego zaplatając sznurki tylko z prawej lub lewej strony.
 • węzeł żebrowy - splot w którym wokół sznurka wiodącego owijamy dwukrotnie sznur oplatający.

   
   
   
  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez Macrame School (@macrameschool)

Autor
Jak zrobić makramę? Poradnik DIY
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....