Styl botaniczny we wnętrzu

Bardzo specyficzny, podłużny układ tego apartamentu wymagał od Moniki Ordysińskiej, architektki odpowiedzialnej za projekt, zastosowania przemyślanych rozwiązań dotyczących optycznego powiększenia wnętrza oraz opcji przechowywania. Główna koncepcja opierała się na wykorzystaniu motywów i wzorów botanicznych oraz naturalnej palety kolorystycznej - beżu, brązu i zieleni.

Salon z dużym oknem
Welurowa sofa Retro, HK Living
Nasza propozycja
Welurowa sofa Retro, HK Living
7695 zł
Tapeta Harlequin, kolekcja Anthology
Nasza propozycja
Tapeta Harlequin, kolekcja Anthology
716 zł
Stolik Cupid, Zuiver
Nasza propozycja
Stolik Cupid, Zuiver
599 zł
Na całej ścianie w strefie dziennej, kuchni oraz na antresoli została wykorzystana tapeta Flash Lines marki Wall & Deco nawiązująca do botanicznych motywów. Druga ściana wykończona jest sztukaterią o symetrycznym układzie.

- Trend urban jungle znakomicie komponuje się też ze szlachetnym złotem - przyznaje projektantka. Ton całemu salonowi nadają dwie główne ściany wykończone różnymi materiałami - tapetą po jednej stronie oraz sztukaterią po drugiej.

- Obie celowo mają inne wykończenie. Właśnie dzięki temu zabiegowi udało mi się optycznie powiększyć przestrzeń - mówi Monika.

Salon z rudą sofą
Stolik Denise
Nasza propozycja
Stolik Denise
370 zł
Doniczki Harlequin, Madam Stolz
Nasza propozycja
Doniczki Harlequin, Madam Stolz
240 zł
W tym apartamencie dominuje styl - jak nazywa go projektantka – botaniczny, a sztukateria jako element klasyki uzupełnia i uszlachetnia roślinne motywy. Podczas projektowania od razu zostały także zaplanowane miejsca, w których zawisnąć miały obrazy.

Mieszkanie zostało podzielone na dwie strefy - jasną i ciemną. To rozróżnienie widać w większości elementów, jak podłoga, drzwi, ściany i sufitu. Nawet kolorystyka lamp jest inna w zależności od strefy. Podział zaczyna się za słupem konstrukcyjnym koło kuchni. Aby sam słup nie stanowił wizualnej przeszkody, wykończony został lustrem, a tym samym stał się kolejnym elementem powiększającym przestrzeń.

Lustro słońce w jadalni
Lustro wiszące Nimbus, ∅90 cm, mosiężne
Nasza propozycja
Lustro wiszące Nimbus, ∅90 cm, mosiężne
989 zł
Duża szklana waza na kwiaty
Nasza propozycja
Duża szklana waza na kwiaty
65 zł

W salonie mamy więc „jasność” - miodowa podłoga, szmaragdowy fotel i koniakowa sofa w towarzystwie poduch w kilku odcieniach zieleni, a do tego oszczędne w formie, drewniane stoliczki kawowe ze złotymi wykończeniami.

Ogromne tafle lustra odbijają i przenoszą w głąb mieszkania mnóstwo dziennego światła. A przy okazji skrywają szafy, w których można schować wszystko, co chcemy ukryć.

W pobliżu cieszą oko rosły okaz papirusu, szerokolistna palma czy pokrewne monsterom rośliny w metalowych kwietnikach i złotych donicach. Wydaje się, jakby było to ich królestwo. Wielkie wrażenie robią wykończone naturalnym drewnem półkowe schody.

Pod nimi znalazł się element rękodzielniczy…To wykonana na indywidualne zamówienie skrzynia ze starych desek z łodzi rybackiej. Skrywa ona kable, które mogą w przyszłości posłużyć do podłączenia sprzętów RTV.

Do stylistyki całości mieszkania nawiązuje przestrzeń pierwszego piętra. Ponownie widać nawiązania do lokalizacji apartamentu - na ścianie strefy dziennej wyeksponowano zdjęcia przedstawiające charakterystyczne punktów dzielnicy. Dzięki temu możemy na reporterskich, czarno-białych fotografiach, podziwiać takie znane żoliborskie miejsca, jak Cytadela, Park Żeromskiego, Teatr Komedia czy Kino Elektronik.

Rattanowy fotel wiszący
Rattanowy fotel wiszący Bohemian, HK Living
Nasza propozycja
Rattanowy fotel wiszący Bohemian, HK Living
2899 zł
Fotel z wikliny podczepiono do sufitu. To wiszące „gniazdo” wręcz zachęca, by schować się w niej wieczorami i oddać ulubionej lekturze, a od czasu do czasu zerknąć w otwartą przestrzeń w poszukiwaniu inspiracji.

Do dyspozycji domowników zaprojektowano także strefę wypoczynku z wiszącym bujanym fotelem, z którego roztacza się piękny widok na zieloną okolicę.

Autor
Miejskie tropiki - mieszkanie w trendzie urban jungle
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...