Azjatyckie detale we wnętrzu - pamiątka z podróży

Sami już nie pamiętają, ile razy byli w Azji, zarówno tej kontynentalnej jak i wyspiarskiej. Marta Kwiecień - Dąbska, projektantka, stylistka i scenograf, oraz jej mąż Michał Dąbski, psycholog sportu i konsultant w biznesie, nie wyobrażają sobie życia bez podróży po całym świecie. Ale to właśnie Daleki Wschód jest im najbliższy.

Drewniana ściana z czarnymi detalami
Sofa Tokyo, Sits
Nasza propozycja
Sofa Tokyo, Sits
3790 zł
Do relaksu zaprasza zaprojektowana przez Martę przestronna sofa, którą na zamówienie wykonał tapicer Marek Jaworek (Rafek Meble w Starych Babicach), stolik pomysłu projektantki z trzech elementów różnie wybarwionego dębu oraz dwa fotele Oak Gabbia Chair marki Ethnicraft, kupione w NAP. Całość uzupełnia ręcznie szyty dywan The Rug Republic oraz zamówiona w salonie Elmax prosta lampa - również projekt Marty.

- W samym tylko Bangkoku byliśmy chyba ponad dwadzieścia razy - opowiada Marta. - Mamy tam wiele ulubionych miejsc, do których lubimy wracać na świetny masaż lub pyszne jedzenie. Po tylu latach wypraw zgromadzili pokaźną kolekcję pamiątek - z Tajlandii, Wietnamu, Chin, Indii, Sri Lanki, Japonii, Bali, Kenii czy Suazi.

Strefę dzienną tworzą tu salon, kuchnia oraz minijadalnia, która tak naprawdę najczęściej staje się miejscem pracy pani domu. Gdy siada ona na jednym z oryginalnych krzeseł Patron Walnut marki Kare Design, w każdej chwili może spojrzeniem objąć niemal całe mieszkanie, wyciszyć się i skupić na pracy - projektowaniu, do którego podchodzi z pasją.

- Teraz jednak przestaliśmy już przywozić tyle rzeczy, a to, co dla nas piękne, po prostu zachowujemy w pamięci i w sercu - mówi pani domu. Gdy Marta pierwszy raz weszła do pustego wtedy mieszkania, szybko pojawiła się jasna wizja tego, co zamierza tu zrobić. Wszystkie pomysły pomógł zrealizować wykonawca Piotr Malanowski. Tak rozpoczęła się wielka przygoda - stworzyć swoje ulubione miejsce powrotów po licznych podróżach.

Drewno na podłogach i ścianach - inspiracje Dalekim Wschodem na...Wilanowie

Pierwsze skrzypce w jej koncepcie miało zagrać drewno…Jednak nie tylko na podłodze, ale przede wszystkim na ścianach. Już w holu wita nas tapeta z motywem bambusowych listewek. Gdy skierujemy kroki w prawo, do salonu, miniemy kolejną ścianę w drzewie, która skrywa szafę. Jednak prawdziwa perła czeka za rogiem - imponująca swoją szlachetną prostotą ściana za sofą.

Retro komoda z azjatyckimi obrazami
Komoda Trunk, Zijlstra
Nasza propozycja
Komoda Trunk, Zijlstra
1349 zł
Komoda zaprojektowana przez panią domu pełni rolę użytkową i zdobniczą. Szczególnie w otoczeniu pamiątek, wśród których między innymi kobiecy akt oraz grafika „Lunatyk” z 1968 r. - To moje ukochane prace, które dostałam od rodziców - mówi Marta.

Projektantka nie chciała jednak, by mieszkanie „utonęło” w drewnie. Wyłożyła więc podłogę całej strefy dziennej - przedpokój, kuchnia i salon - antracytowym łupkiem Black Slate, który swobodnie nawiązuje do kamiennych posadzek orientalnych świątyń. By powiększyć przestrzeń optycznie, Marta zrezygnowała także z górnych szafek w kuchni, a jedyne wiszące elementy w tej części mieszkania to srebrzysty okap nad blatem i dwie lampy Hübsch z elementami drewna nad stołem.

Retro fotele do gabinetu
Fotel Ekenäset z limitowanej kolekcji Gratulera
Nasza propozycja
Fotel Ekenäset z limitowanej kolekcji Gratulera
799 zł
Dywan Levante, 240 x 160 cm, Invicta Interior
Nasza propozycja
Dywan Levante, 240 x 160 cm, Invicta Interior
599 zł
Stolik z drewna tekowego, Muubs
Nasza propozycja
Stolik z drewna tekowego, Muubs
959 zł
Niezwykłe zdobna, a jednocześnie wyrafinowana tapeta Narina z kolekcji Ardmore marki Cole & Son pokryła drzwi ogromnej szafy wnękowej.

Druga część apartamentu to gabinet Michała, w którym przyjmuje on swoich klientów, oraz sypialnia połączona szklaną taflą z łazienką.

Szara sypialnia z łazienką
Lampa wisząca Twice, House Doctor
Nasza propozycja
Lampa wisząca Twice, House Doctor
839 zł
Lustro ścienne Hub
Nasza propozycja
Lustro ścienne Hub
850 zł
Sypialnia odwraca kolory salonu - tu drewno trafiło na podłogę, a szarość na ściany. Zamiast jednak łupka projektantka użyła naturalną tapetę z lnu Vescom. Szczególnie zachwyca czarny pręt, który podtrzymuje zagłówkowe poduchy. Element luksusu wnoszą tu złote lampy Minna marki Markslöjd oraz komfortowa lniana pościel i narzuta Libeco, kupiona w NAP.

- Dzięki temu zabiegowi wpuściłam do wnętrza mnóstwo dziennego światła - mówi pani domu. Podczas projektowania Marta nie zapomniała o ich piesku - to ukochany york, który wabi się Moc. Specjalnie dla swojego najmniejszego klienta tapicer Marek Jaworek stworzył nie tylko mięciutką poduchę do korytarza, ale także drugą, którą przykrywa odpowiedniej dla psiaka wysokości ławkę, stojąca przy łóżku państwa domu.

Najważniejszy mieszkaniec domu, czyli york o wdzięcznym imieniu Moc, siedzi na specjalnie dla niego zrobionym wejściu na łóżko.

- Po prostu lubimy, gdy Moc jest blisko nas - żartuje Marta.

Autor
Wilanowski apartament inspirowany Azją
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...