Czy wiemy ile będzie kosztował nas architekt wnętrz? Wyniki instagramowej ankiety

Kilka dni temu na naszym Instagramie zadaliśmy Wam dwa pytania. Pierwsze z nich dotyczyło bezpośrednio architektów i brzmiało "Ile kosztuje Twoja usługa?". Drugie pytanie zadaliśmy konsumentom pytając ich, ile ich zdaniem kosztuje usługa architekta wnętrz. Dzięki tym dwum, prostym pytaniom chcieliśmy porównać wiedzę klientów do faktycznych cen projektantów. Czy odpowiedzi pokryły się? Niekoniecznie.

Na pierwsze pytanie otrzymaliśmy mnóstwo odpowiedzi. Postanowiliśmy podzielić się z Wami tymi najbardziej zróżnicowanymi. Ceny bowiem zaczynały się już od 80 zł/m2 u początkujących architektów, a kończyły na 200 zł/m2 u bardziej doświadczonych. Oczywiście warto wziąć pod uwagę niewielką ilość osób poddanych ankiecie, a także zróżnicowanie cen ze względu na zakres usług oraz obszar działania (duża aglomeracja miejska/małe miasto/wieś).

Jak było w drugim przypadku? Mimo kilku tysięcy oglądających nasze instastories tylko dwie osoby zdecydowały się odpowiedzieć na to pytanie. Być może wynika to z faktu, że tak naprawdę konsumenci nie mają pojęcia, ile kosztuje taka usługa? Mimo znikomej ilości osób poddanych badaniu można zauważyć trend do zawyżania stawek, szczególnie świadczy o tym odpowiedź "Od 200 zł za metr", gdzie ta sama kwota była podana jako najwyższa przez samych architektów.

Zapytacie zapewne, czy taka ankieta miała sens na tak małej grupie osób? Oczywiście! Ponieważ niezbędna jest edukacja społeczeństwa w zakresie nie tylko cen usług architektów, ale również jego roli w urządzaniu wnętrz. Z tego właśnie powodu powstał ten artykuł, a szczegółowe informacje przeczytacie poniżej.

Po co mi architekt wnętrz?

Wydawać by się mogło, że czasy kiedy to zatrudnienie architekta wnętrz wiązało się z luksusem i niepotrzebnym wydatkiem już dawno minęły i dziś jest to raczej standard przy urządzaniu swojego nowego domu. Niestety na forach internetowych wciąż roi się od opinii sceptyków uważających, że samodzielne urządzenie wnętrza pozwoli im zaoszczędzić. Czy słusznie?

Zadajmy sobie więc pytanie, co da nam współpraca z architektem. Przede wszystkim będzie to czas. Iza Gemzała z bloga Prosty Plan policzyła kiedyś, że zaoszczędzimy dzięki temu około 80 godzin, które musielibyśmy poświęcić na samodzielne tworzenie projektu!

Kolejnym aspektem przemawiającym za zatrudnieniem architekta wnętrz jest oszczędność pieniędzy. Właśnie tak! Dzięki dokładnym obliczeniom specjalisty unikniemy zamawiania nadwyżek materiałów i zminimalizujemy ryzyko błędów, które my jako laicy z pewnością w którymś momencie popełnimy.

Zlecając projekt architektowi płacimy także za jego wiedzę, doświadczenie i nasz komfort psychiczny. To dzięki niemu będziemy spać spokojnie nie zastanawiając się który odcień podłogi idealnie dopasuje się do koloru mebli w salonie.

Architekt wnętrz - cena za metr

Najłatwiejszym faktorem określającym cenę architekta wnętrz jest metr kwadratowy. Większość pracowni architektonicznych na tej podstawie określa ostateczną kwotę usługi przy czym warto dodać informację o tym, że bardzo często przy większych powierzchniach cena jest niższa. Zazwyczaj oscyluje ona jednak w granicach od 80 zł do 250 zł w zależności od doświadczenia, ilości osób pracujących przy projekcie i miasta działalności.

Nie zapominajmy jednak o tym, że niemalże w każdym obszarze działalności nie ma górnej granicy cen za usługi, a tylko od nas zależy czy zdecydujemy się na samodzielnego studenta, czy na prestiżowe biuro projektowe zdobywające światowe nagrody i współpracujące z zamożnymi inwestorami (tutaj możemy zapłacić około 45-500 zł/m2). Bez względu jednak na nasz ostateczny wybór, architekt dopasuje projekt do możliwości naszego budżetu.

Oprócz tego na cenę ma wpływ dokładny zakres usługi. W skład zlecenia może wchodzić:

  • jednorazowa konsultacja,
  • projekt elektryki, hydrauliki, oświetlenia,
  • projekt koncepcyjny,
  • projekt kompleksowy,
  • projekt wraz z nadzorem,
  • wizualizacje 3D,
  • moodboard z inspiracjami,
  • projekt mebli na wymiar,
  • dobór konkretnych materiałów wraz ze spisem i kosztorysem,
  • pomoc w zakupach.

Jak widać możliwości pakietów jest całe mnóstwo i tylko od nas zależy czy zdecydujemy się na pomoc w architekta w dopieszczeniu wnętrza, czy zlecimy mu kompleksowy projekt wszystkich pomieszczeń i otrzymamy nowe mieszkanie lub dom gotowy do zamieszkania.

Wielu architektów w swojej ofercie prezentuje kilka wariantów cenowych wraz z opisem prac wchodzących w ich skład, dzięki czemu każdy może dopasować konkretne usługi do swoich potrzeb.

Autor
Ile kosztuje architekt wnętrz?
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....