Co to jest farba fluorescencyjna?

Fosforyzująca farba świecąca w ciemności działa dzięki zjawisku fluorescencji. W procesie tym absorbuje światło w ciągu dnia, by świecić w nocy. Najłatwiej wytłumaczyć to zjawisko sięgając pamięcią do okresu dzieciństwa. Z pewnością nie jeden z nas posiadał w swoim pokoju gwiazdki przyklejane na sufit, które świeciły po zmroku. Aby ich blask był intensywniejszy rodzice naświetlali naklejki lampką. Pamiętacie? Producenci poszli dziś o krok dalej wprowadzając na rynek farbę luminescencyjną.

Kiedy wybieramy farbę fluorescencyjną?

Farba fluorescencyjna używana jest najczęściej w architekturze miejskiej - jest pomocna w oznaczaniu ulic, pasów, wyjść ewakuacyjnych. Po ten rodzaj farby sięgają również właściciele klubów dodając ich wnętrzom nieco więcej szaleństwa. Nie jest to jednak rozwiązanie skierowane tylko dla przedsiębiorców - coraz częściej farbę luminescencyjną wybierają także klienci indywidualni. W jakim pomieszczeniu domowym farba ta sprawdzi się najlepiej?

Warto pomyśleć o użyciu farby świecącej w ciemności wyznaczając linię wjazdu na podłodze w garażu - ten prosty trik może znacznie poprawić nasz komfort parkowania auta.

Inną opcją jest wykorzystanie tego rodzaju pokrycia ścian w pokoju dziecka. Najmłodsi domownicy bardzo często miewają kłopoty z zasypianiem, któremu towarzyszy lęk przed całkowitą ciemnością. Zamiast klasycznej lampki możemy wtedy pomyśleć o pomalowaniu sufitu w świecące w ciemności gwiazdy lub stworzeniu całego obrazu na jednej ze ścian. Takie rozwiązanie nie tylko zadba o poczucie bezpieczeństwa malucha, ale także sprawi, że samodzielne zasypianie w swoich czterech ścianach będzie atrakcją samą w sobie.

Farba luminescencyjna świetnie sprawdzi się również jako uzupełnienie pokoju dziecka w określonej tematyce. Jeśli Twoja pociecha fascynuje się kosmosem, niebem i gwiazdami, to rozwiązanie idealne dla Was!

Warto wspomnieć, że farba świecąca w ciemności nie musi być przeznaczona tylko do ścian i sufitów - jej właściwości śmiało można wykorzystać do pomalowania stopni schodów, włączników światła, a nawet gniazdek elektrycznych.

Ile kosztuje farba fluorescencyjna?

Realnie oceniając cenę za litr farb świecących w ciemności, stwierdzilibyśmy, że nie należą one do najtańszych. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że używa się tego produktu naprawdę niewiele, ostateczna kwota zakupu farby może oscylować w granicach pięćdziesięciu złotych.

Przykładowe ceny farb świecących w ciemności:

  • Farba Taika Glow, kolor półprzezroczysty, w lekko żółtawym odcieniu, w ciemności świeci na zielono, Tikkurila, 67 zł/ 0,33 l
  • Akrylowa farba świecąca w ciemności, kolor żółty, Kreul, 30 zł/150 ml
  • Farba akrylowa, świecąca w ciemności, szeroka gama kolorów, Pentart, 17,90 zł/ 30 ml
  • Farba luminescencyjna, Coo-Var, 202 zł/ 0,5 l
  • Spray świecący w ciemności, fosforyzujący, Rust Oleum, 53 zł/ 400 ml

Uwaga! Przy zakupie dokładnie sprawdź opis produktu. Często producenci opisując farbę "fluorescencyjna" mają na myśli tylko i wyłącznie jej żywy kolor!

Rodzaje farb fluorescencyjnych

Farby fluorescencyjne możemy podzielić ze względu na rodzaj. Najpopularniejsze i najbardziej dostępne są bezzapachowe, bezpieczne farby akrylowe. Można nimi malować różne powierzchnie takie jak plastik, metal, drewno czy beton. Przeznaczoną pod malowanie powierzchnię trzeba jednak uprzednio zagruntować polecanym przez producenta podkładem. Alternatywą dla farb akrylowych świecących w ciemności są farby ftalowo-karbamidowe (olejne). Ze względu na charakterystyczny zapach stosowane są głównie na zewnątrz i występują również pod postacią sprayu.

Innymi właściwościami cechuje się farba UV. Nie pochłania ona światła dziennego, lecz je odbija. Aby osiągnąć efekt świecenia w ciemności należy zainwestować w specjalne lampy UV co znacznie podwyższy koszta inwestycji.

Autor
Farba fluorescencyjna: co to jest? Zastosowanie farby świecącej w ciemności
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....