Przez lata minimalizm we wnętrzach kojarzył się przede wszystkim z chłodną dyscypliną. Minimum środków wyrazów, gładkie, jednolite powierzchnie oraz efekt otwartej przestrzeni - tak prezentowały się typowe mieszkania i domy w tej konwencji. Dziś jednak styl minimalistyczny nieco się zmienił. Więcej w nim łagodności i subtelności, a dostępne rozwiązania wnętrzarskie pozwalają wyeliminować nie zawsze pożądany klimat rygorystycznej surowości. 

Styl minimalistyczny, czyli jaki?

By zrozumieć styl minimalistyczny, warto odnieść się do dewizy tej konwencji, czyli „mniej znaczy więcej”. Jak należy ją rozumieć? Przede wszystkim w taki sposób, że jeśli wybieramy tylko to, co niezbędne, możemy maksymalnie zrealizować swoje esencjonalne potrzeby. Tak więc np. minimalistyczne mieszkanie spełnia swoje funkcje dostosowane do wymagań domowników, a przy tym jest niejako „oczyszczone” z wszelkich zbędnych elementów, które mogłyby nawet przeszkadzać w codziennym życiu.

Z perspektywy designu minimalizm w mieszkaniu bazuje na prostych środkach wyrazu. Formy i linie wyposażenia są oszczędne, co jednak nie oznacza, że wyłącznie geometryczne. Współczesny minimalizm we wnętrzach chętniej bowiem operuje też miękkimi kształtami - zwłaszcza tymi zaczerpniętymi z natury. Dzięki temu można z sukcesem wyeliminować efekt surowości oraz nadmiernej dyscypliny. Myślenie w kategoriach oszczędności oznacza też rezygnację ze zbędnych akcentów dekoracyjnych. Słowem, meble są maksymalnie proste i gładkie przestrzennie. Urozmaiceniem mogą być oczywiście zastosowane dekory z bardziej malowniczymi, choć nadal - stonowanymi wzorami.

Podobnym kluczem dobierane są kolory - przede wszystkim te uniwersalne i achromatyczne, czyli biel, szarość, czerń. Ponadto wprowadzane są coraz częściej dodatkowe barwy, które jednak nadal są stonowane. Widać tendencję zwłaszcza do odcieni naturalnych materiałów, w tym drewna. Dyscyplina kolorystyczna nie musi przy tym oznaczać monotonii. Można bowiem grać wieloma tonami. Oprócz tego stosowane materiały w tych samych barwach prezentują się różnorodnie zależnie od powierzchni. Przykładowo, szarość betonu, tkanej tapicerki czy zasłon zapewnia inne efekty wizualne.

Dlaczego warto postawić na minimalizm?

Minimalistyczne wnętrza stanowią dobrą odpowiedź na dynamikę współczesności. Uporządkowane, harmonijne, zbalansowane mieszkanie pozwala lepiej się wyciszyć, odstresować, zrelaksować. Oszczędność w dobieraniu elementów wystroju to z jednej strony szansa na maksymalne uwzględnienie potrzeb, a z drugiej - korzyści budżetowe. Mniej zastosowanych elementów, które przy tym są długowieczne, świetnie zaprojektowane oraz solidne, zapewnia atrakcyjny, uniwersalny wystrój na lata. Współczesny minimalizm to także coraz większy nacisk na rozwiązania proekologiczne. Uproszczone technologie z poszanowaniem środowiska czy bazujące na tradycyjnym rzemiośle oraz walorach naturalnych materiałów zapewniają lepsze radzenie sobie z wyzwaniami, które dotyczą zmian klimatycznych.

Jak zaprojektować mieszkanie w stylu minimalistycznym?

Wnętrze minimalistyczne zawsze powinno bazować na analizie potrzeb. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytania, jakie funkcje mebli są najważniejsze, ile należy zapewnić przestrzeni do przechowywania czy dla ilu osób projektowane jest mieszkanie. Klarowne określenie pożądanych rozwiązań pozwala przełożyć je na charakter wnętrza - zwłaszcza jego powierzchnię. To istotne tym bardziej, że współczesne mieszkania są coraz mniejsze ze względu na wciąż rosnące ceny.

Warto też skorzystać ze wsparcia projektanta wnętrza, który połączy indywidualne wymagania z konkretnymi rozwiązaniami. W przypadku minimalistycznych wnętrz szczególnie istotna jest wiedza projektowa, z którą wiąże się doświadczenie i swoisty spryt w radzeniu sobie z wyzwaniami danego lokalu. Warto przy tym pamiętać o funkcjonalnym oświetleniu.

Dodatki do wnętrza minimalistycznego

Jeśli chodzi o minimalizm, wnętrza raczej są pozbawione zbędnych elementów dekoracyjnych. Rolę zdobniczą odgrywają bowiem wybrane elementy funkcjonalne - dekory na meblach, dywanach, zasłonach, a także różne odcienie kolorów w materiałach wykończeniowych. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba całkowicie zrezygnować z dekoracji, jednak należy zachować w tym umiar. Jeden obraz na ścianie, efektowny wazon na komodzie czy zjawiskowa lampa salonowa w pełni wystarczą. A takie „oczyszczone” wnętrze w minimalistycznym mieszkaniu pozwala wydobyć wszystkie walory zastosowanych mebli, wykończeń, akcesoriów.

Zdjęcie otwierające artykuł: Muuto

Autor
Styl minimalistyczny we wnętrzach - jak wykorzystać jego potencjał?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...