Jak urządzić nowoczesne wnętrze?

Kluczem do stworzenia nowoczesnego wnętrza jest mała ilość przedmiotów oraz mebli, które jednocześnie tworzą spójną całość z pozostałymi pomieszczeniami w domu i są przy tym funkcjonalne. Urządzając wnętrze o charakterze nowoczesnym, pamiętaj o:

- zastosowaniu prostych geometrycznych bryłach mebli,

- utrzymaniu całości w klasycznych kanonach oraz proporcjach.

Ponadto styl nowoczesny wyróżniają również:

- modernistyczne formy,

- smukła linia. 

Jeżeli masz małe mieszkanie i chcesz urządzić wnętrza w minimalistyczny sposób, możesz zdecydować się na meble wielofunkcyjne, takie jak na przykład szafa z przesuwnymi drzwiami. Pamiętaj też, że dom nowoczesny nie lubi nadmiaru przedmiotów, ponieważ wprowadzają one wizualny chaos, nieporządek a także wpływają na odczucie niepokoju. Chcąc mieć mieszkanie lub dom w stylu nowoczesnym zdecydowanie postaw na prostotę przejrzystość oraz wygodę!

Czy nowoczesne wnętrze musi być minimalistyczne?

Minimalizm jest nieodzowną częścią wystroju nowoczesnego. Tak jak było to powiedziane powyżej, nadmiar bibelotów i ozdób kłóci się z charakterem wnętrza nowoczesnego. Oczywiście nie musisz rezygnować ze wszystkich pamiątek czy innych drobiazgów, ale ogranicz je do minimum i pozostaw tylko te które naprawdę Ci się podobają i pasują do wnętrz. Wnętrza nowoczesne minimalistyczne nie muszą być kopią stron z katalogów - stwórz aranżację, która spełnia potrzeby Twojej rodziny!

Jaka podłoga i ściany do nowoczesnego wnętrza?

Jeżeli myślisz, że do nowoczesnego wnętrza pasują jedynie biele, szarości oraz beże, musisz wiedzieć, że w pomieszczeniu o takim charakterze sprawdzi się również granat! Przy aranżacji można zastosować na przykład granat na jednej ze ścian - nigdy zaś nie malujemy na ciemny kolor całej powierzchni ścian. Podczas urządzania nowoczesnego wnętrza zrezygnuj z krzykliwych kolorów i ślepego podążania za modą.

Postaw natomiast na klasykę i ograniczoną paletę barw. Trzymaj się stonowanej palety - najbezpieczniejsze są beże i piaskowe brązy. Dla akcentu możesz pomalować jedną ze ścian na kolor kawy z mlekiem. Jeżeli chcesz ożywić wnętrze, wówczas użyj mocniejszego koloru jako subtelnego wtrącenia ale nie motywu głównego. Możesz wówczas postawić na elegancki i symetryczny fotel lub ciekawą grafikę w wyrazistym kolorze. Stylowy i designerski fotel w kolorze fuksji lub granatu świetnie prezentuje się na gładkich, lustrzanych podłogach z płytek szklanych lub szarej podłodze z kamienia. Monochromatyzm jest tym co sprawia, że wnętrze jest wybitnie nowoczesne!

Zastanawiasz się czy biel jest ciągle na topie? Obecnie odchodzi się od stosowania bieli w całym pomieszczeniu. Styl skandynawski po latach panowania w naszych domach przechodzi metamorfozę - scandi z elementami industrialnymi lub monochromatyzmem jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Jeżeli ściany oraz meble będą białego koloru całość wypadnie dosyć nudno. Nie wychodzą natomiast z mody pomieszczenia w całości industrialne, gdzie ścianę stanowi surowy beton oraz cegły. Bardzo dobrym pomysłem może być również wykorzystanie betonu dekoracyjnego na podłogę. Taka powierzchnia w Twoim domu jest gładka i niezwykle łatwa w utrzymaniu czystości, a jednocześnie idealnie pasuje do nowoczesnego wnętrza.

Unikaj stosowania dużych kontrastów pomiędzy kolorem ścian, podłogi a tapicerką mebli. Jedyny kontrast, na który możesz sobie pozwolić to elegancka czerń i biel - postaw na podłogę w czarno-białe romby i odtwórz stylistykę wnętrz z lat 30 tych. Tutaj możesz również wprowadzić elementy stylu glamour i dodać nieco kryształowych ozdób i dodatków.

Nowoczesne wnętrza domów

Nowoczesne pomieszczenia w twoim domu powinny być spójne oraz harmonijne. Postaw na takie materiały jak szkło, naturalne drewno czy kamień. Dobrym pomysłem jest montaż schodów półkowych. Do łask wracają także luksfery, które nie przypominają wcale tych z poprzednich lat! Luksfery świetnie nadają się do oddzielenia części jadalnej od kuchni czy salonu od sypialni. Urządzając dom w stylistyce nowoczesnej nie musisz martwić się, że coś wyjdzie z mody - Twoje mieszkanie zawsze będzie wyglądało dobrze, pomimo zmieniających się trendów.

Czy istnieje coś takiego jak styl nowoczesny?

Tak naprawdę określenie "styl nowoczesny" to mowa potoczna. To co dziś nazwiemy stylem nowoczesnym, za kilkanaście lat zupełnie odbiegnie od obecnie przyjętych założeń. Z całą pewnością można już mówić o stylistyce nowoczesnej, która może być zarówno związana ze stylem industrialnym jak i monochromatycznym lub minimalistycznym. Przepis na wnętrze o takim charakterze to: prostota, elegancja i użycie naturalnych surowców takich jak szkło, drewno, beton, cegła, kamień, a także konglomerat czy marmur.

O czym należy pamiętać urządzając nowoczesne wnętrze?

Dom ma służyć jego mieszkańcom, dlatego przede wszystkim unikaj sytuacji, w której zarówno Ty jak i domownicy będziecie czuli się w wystylizowanym domu nieswojo i niepewnie. Jeżeli będziesz obawiać się, że coś pobrudzisz czy zniszczysz, wówczas nie ma mowy o funkcjonalności i wygodzie! Nowoczesne wnętrze urządzaj w sposób praktyczny i przemyślany. Możesz szukać inspiracji w sieci lub skorzystać z porad zawartych w tym artykule. Jeżeli marzy Ci się nowoczesny dom, nie możesz za bardzo oszczędzać na materiałach. Pamiętaj też, że taka inwestycja jest opłacalna: solidne materiały, meble oraz dodatki posłużą Ci przez wiele lat, bez konieczności ich wymiany. Największą zaletą nowoczesnego wnętrza jest łatwość z jaką utrzymasz je w czystości: brak ozdób i dywanów ułatwia codzienne sprzątanie. W takim wnętrzu przebywa się z ochotą i jest ono miejscem relaksu i wypoczynku!

Zdjęcie otwierające artykuł: Caffe Latte