Dlaczego warto rozważyć biokominek?

Coraz bardziej wyśrubowane normy emisji spalin determinują producentów do weryfikacji modeli nie tylko pieców, ale również kominków dotychczas wypuszczanych na rynek. Już od jakiegoś czasu obowiązują zasady EKOPROJEKTU zakazujące sprzedaży kominków, które nie spełniają rygorystycznych norm, jednak do 1 stycznia 2022 r. bezwzględnie należy wymienić stare wkłady kominkowe, lub zamontować ekofiltr. Wszystkie działania wynikające z ustawy antysmogowej ukierunkowane są na maksymalną ochronę środowiska i skłoniły producentów do włożenia większego wkładu pracy na rzecz udoskonalenia konstrukcji kominków ekologicznych.  

Czym jest kominek ekologiczny?

Kompromis. To słowo najtrafniej opisuje kominki ekologiczne. Z jednej strony możemy nadal cieszyć się magiczną atmosferą roztaczaną przez urządzenie i żywy ogień, z drugiej zaś dbamy o środowisko i spełniamy wymagane prawem normy. Nowoczesne wzornictwo, mobilność i brak gryzącego dymu oraz popiołu to tylko niektóre zalety wynikające z posiadania biokominka. Kominki ekologiczne różnią się od tradycyjnych tym, że w tych drugich palimy drewnem, natomiast w eko kominkach - biopaliwem (bioetanol) w żelowej lub płynnej postaci.

fot. Kratki

Zastosowanie eko kominków - czy można używać ich w blokach?

Tradycyjne kominki odchodzą powoli do lamusa - to znak czasów, w których wszyscy mieszkańcy planety powinni postawić na ochronę środowiska. Czy to źle? Niektórzy powiedzą, że tak, bo to już nie to samo, ale cóż - sami sobie na to zapracowaliśmy. Zamiast płakać nad rozlanym mlekiem, czas zamienić dotychczas używane urządzenia na biokominki i cieszyć się nowymi możliwościami. Zapomnijmy o składaniu ognia, żmudnym rozpalaniu i czekaniu na płomień w towarzystwie wszechobecnego dymu. Teraz wystarczy odkręcić zawór, dać przysłowiową iskrę i natychmiast można cieszyć się żywym ogniem.

Eko kominki mają jeszcze jedną kluczową zaletę. Nie produkują sadzy i dymu, dlatego z powodzeniem mogą stać się pożądanym elementem wyposażenia także w blokowych salonach. Teraz blokersi również mogą korzystać z dobrodziejstw kominka i co więcej, wcale nie muszą pytać nikogo o pozwolenie, a to za sprawą braku konieczności montażu przewodów kominowych. Po prostu - stawiasz i używasz!

Jakie są rodzaje biokominków?

Istnieje kilka parametrów podziału i rodzajów kominków ekologicznych i wszystkie mają cechę wspólną, którą jest żywy ogień. Jednak nie zawsze jest to ceniona cecha. W przypadku posiadania zwierząt, małych dzieci lub lęku wynikającego z użytkowania otwartego ognia w domu, warto rozważyć kominki elektryczne. Wierna imitacja płomieni generowana przez urządzenie jest w pełni bezpieczna, a obsługa ogranicza się do kliknięcia włącznika. Eko kominki oparte na biopaliwie zachwycają mnogością form, które mogą przyjąć, a rodzaje kominków ekologicznych pozostawiają spory wybór.

Biokominki do zabudowy, w tym narożne - na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od tradycyjnych. Można je wkomponować we wnękę oraz pozostawić otwartymi od frontu.

Biokominki wolnostojące - to nie tylko bijące od urządzenia ciepło, ale również niebanalna ozdoba wnętrza. Nowoczesne oszczędne w formie modele w szklanej oprawie to niemalże rzeźby, a tradycyjne stalowe palenisko świetnie sprawdzi się we wnętrzach looftowych.

Biokominki wiszące - powieś na suficie w sypialni, salonie lub na tarasie i ciesz się płomieniem.

Biokominki stołowe - zamiast lampy, dlaczego nie? Niewielkie rozmiary i mobilność sprawiają, że nastrój możemy stworzyć tam, gdzie chcemy.

Wkłady kominkowe - dla kreatywnych domowych majsterkowiczów, którzy samodzielnie chcą obudować biokominek.

fot. Infire

Wady i zalety kominków ekologicznych

Dlaczego warto zdecydować się akurat eko kominek? Dlatego, że zalety kominków ekologicznych są bezdyskusyjne:

• każdy może mieć eko kominek i umieścić go w dowolnym miejscu - w domu lub bloku można postawić go na stole, podłodze w salonie lub na tarasie albo zawiesić pod sufitem

• ogranicza koszty - nie trzeba budować dla niego komina, lub wstawiać nieestetycznej rury wentylacyjnej

• mobilność - stawiamy, gdzie chcemy, a egzemplarze wolnostojące bez problemu przenosimy w inne miejsce

• jest bezwonny, bezdymny i nie wydziela popiołu.

Czy kominki ekologiczne mają wady? Najczęściej wymienianą jest konieczność częstego wietrzenia pomieszczenia, ale przecież i tak to zwykle robimy. Biokominek nie może funkcjonować jako jedyne źródło ogrzewania, ale przecież tradycyjny kominek w świetle prawa - również nie. Za to ze stale rosnącymi cenami paliwa nie ma co dyskutować - przyjemność korzystania przez godzinę z biokominka może nas kosztować od 5 do 8 złotych.

Jak kształtują się ceny kominków ekologicznych? Nowoczesny przeszklony kominek stołowy lub wiszący kupimy już za około 200 zł, natomiast za wolnostojący model do złudzenia przypominający 1000 zł wzwyż.

Zdjęcie otwierające artykuł: Lime Lace

Autor
Kominki ekologiczne - wszystko co musisz wiedzieć!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...