Zielone ściany podbijają nasze mieszkania. Ten trend w uprawie roślin pokojowych cieszy się coraz większą popularnością.

Zielona ściana w mieszkaniu z powodzeniem zastępuje tradycyjne rośliny w doniczkach i jest bardzo dekoracyjna. Można oczywiście wykonać ją z tradycyjnie uprawianych w mieszkaniach roślin doniczkowych takich jak na przykład zielistki, jednak szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się zielone ściany z mchu.

Stanowią one bardzo oryginalną dekorację wnętrza, działają korzystnie na mikroklimat w pomieszczeniu i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Ich pielęgnacja jest o wiele łatwiejsza niż ogrodów wertykalnych, a również sam proces zakładania mszystej ściany nie jest skomplikowany i z pewnością poradzimy sobie z nim sami. Sprawdź, jak samodzielnie założyć w mieszkaniu zieloną ścianę z mchu.  

Zakładanie ściany z mchu

Do montażu ściany z mchu będziemy potrzebować takich akcesoriów jak: 

  • rama do mocowania,
  • cienka płyta korkowa, 
  • klej polimerowy,
  • klej florystyczny,
  • taśma dwustronna,
  • mech.

Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak zrobić zieloną ścianę z mchu w trzech prostych krokach:

1. Montaż płyty

Płytę korkową przyklejamy do ramy klejem polimerowym. Możemy również użyć do tego taśmy dwustronnej, ale wówczas konstrukcja będzie mniej trwała.

2. Zamocowanie mchu

Mech przyczepiamy do tablicy korkowej za pomocą kleju florystycznego. Mocujemy po prostu spore kępki mchu w różnych miejscach na płycie. Warto to robić nieco nieregularnie, aby zielona ściana wyglądała jak najbardziej naturalnie. Możemy użyć jednego gatunku mchu lub różnych. Specjalny mech przeznaczony do takich konstrukcji najlepiej kupić w wyspecjalizowanym punkcie sprzedaży. Najczęściej stosowane rośliny to:

  • mech trawiasty,
  • mech poduszkowy,
  • mech islandzki,
  • chrobotek reniferowy.

Zapełniamy mchem całą powierzchnię tablicy korkowej, tak aby powstała gęsta miękka darń.

3. Zawieszenie płyty na ścianie

Gotową zieloną ścianę z mchu pozostaje teraz jedynie powiesić na ścianie w pomieszczeniu docelowym. Możemy zawiesić ją na uchwytach zamocowanych w ścianie za pomocą wiertarki lub przykleić klejem. Mech nie ma dużych wymagań. Niekorzystne jest jedynie wystawianie takiej ściany na bezpośrednie silne działanie promieniowania słonecznego.

Jeśli marzymy o dużej konstrukcji lub o specjalnym wzorze ułożonym z mchu, wtedy lepiej poszukać specjalistycznej formy zajmującej się tworzeniem tego typu zielonych ścian, która profesjonalnie spełni nasze marzenie. Z mchu można ułożyć naprawdę piękne bardzo wyszukane kompozycje, różnego rodzaju obrazy, czy logo firmy. Możliwe jest również delikatne podświetlenie całej konstrukcji, co daje niesamowity efekt tajemniczego lasu we wnętrzu. Warto przyjrzeć się kilku tego typu projektom i wybrać coś odpowiedniego dla siebie lub poprosić wykonawcę o realizację naszego indywidualnego pomysłu na zieloną ścianę.

Ściana z mchu- pielęgnacja

Pielęgnacja ściany z mchu jest znacznie łatwiejsza niż utrzymanie ogrodu wertykalnego. Nie wymaga ona ani montowania systemu nawadniającego, ani przycinania, ani dobrych warunków świetnych. Trzeba jedynie zadbać o zapewnienie mchom odpowiedniej wilgotności. Rośliny najlepiej czują się przy 50-60 procentach wilgotności powietrza. Jeśli spadnie ona do 40%, wówczas mogą twardnieć i zasychać.

Trzeba więc pamiętać o regularnym zamgławianiu zielonej ściany z mchu przy pomocy wody destylowanej. Zabieg taki powinniśmy wykonywać raz w tygodniu. Jeśli jest bardzo gorąco, wówczas częściej. Pamiętajmy, aby zraszać wodą wyłącznie wierzchnią warstwę mchu i nie dopuszczać do jej nadmiernego gromadzenia się w konstrukcji, ponieważ może to powodować odklejanie się roślin i ich odpadanie. Ponadto chrońmy mech przez nadmiernym nasłonecznieniem, a także uważajmy z używaniem chemicznych środków do sprzątania w pomieszczeniu, w którym znajduje się zielona ściana z mchu. Rośliny te są bowiem wrażliwe na działanie oparów agresywnych środków czystości.