Na widok kolejnej kanapy ze znanej sieciówki dostajesz dreszczy? Chcesz, aby Twoje wnętrze było niepowtarzalne, ale nie stać Cię na kupowanie akcesoriów u projektantów i niszowych marek? A może po prostu czujesz niechęć do kupowania nowych rzeczy? Sprawdź, jakie rozwiązanie dla Ciebie znaleźliśmy.

Co to jest reuse?

To nic innego jak ponowne użycie rzeczy, których ich właściciel postanowił się pozbyć. Wydłuża to życie produktu. Pamiętaj, że recykling pochłania wiele zasobów energetycznych, a podczas procesu powstają szkodliwe substancje. Dlatego tak ważne jest, aby dać drugie życie meblom czy sprzętom, a nawet dekoracjom - dzięki temu ich poprzedni właściciel będzie mógł się ich czystym sumieniem pozbyć, a Ty zdobędziesz unikatowe meble z historią.  

fot. DelightFULL

Gdzie szukać używanych mebli?

Kiedy postanowisz już, że meble, które chcesz mieć w mieszkaniu, nie muszą pochodzić z pierwszego obiegu, pojawia się pytanie - gdzie szukać zaufanych sprzedawców? Jest kilka możliwości:

targ staroci - w każdym większym mieście organizowane są tak zwane targi staroci (inaczej pchli targ). W tym miejscu znajdziesz wiele fascynujących i niepowtarzalnych akcesoriów, które zbudują klimat Twojego mieszkania. Sprzedawcy mają do zaoferowania prawdziwe perełki - antyki lub niezwykle teraz modne meble z lat 60. oraz 70. W takim miejscu ceny nie są wygórowane. Jedynym mankamentem jest to, że przeszukiwanie stoisk jest niezwykle czasochłonne, a tak naprawdę nie masz pewności, czy tym razem znajdziesz coś dla siebie.

strony internetowe - jest wiele stron, takich jak olx.pl, które pozwalają ludziom w całej Polsce pozbyć się niepotrzebnych mebli, akcesoriów czy nawet ubrań. Zakupy na takich portalach są bezpieczne, a dodatkowo nie musisz wychodzić z domu, aby bez przeszkód przeglądać produkty.

fot. Skinflint

grupy na Facebooku - najmniej bezpieczna forma zakupów, ale też często może okazać się najbardziej owocna. Facebook zrzesza wielu użytkowników, którzy tworzą grupy tematyczne. Możesz zapisać się do bardzo ogólnych, które zajmują się sprzedażą i kupnem wszystkiego, a możesz poszukać takich, których działalność ogranicza się tylko do mebli.

Ciekawym, ale wciąż kontrowersyjnym sposobem na znalezienie wymarzonych używanych mebli jest…wyszukanie ich, w bardzo dosłownym znaczeniu tego słowa. Na pewno wielokrotnie przechodząc obok śmietników przy dużym skupisku bloków mieszkalnych, Twoją uwagę przykuły meble, stojące zaraz obok. Niestety, takie meble zabrane wprost ze śmietnika, trzeba odpowiednio odkazić i przygotować do ponownego użytku. Dlatego nie jest to forma „zakupów” dla wszystkich.

Dlaczego warto?

Jak widzisz, jest wiele sposobów na to, aby ograniczyć kupowanie nowych mebli. Z takich zakupów płynie wiele korzyści. Możesz cieszyć unikatowym się wnętrzem i zaoszczędzonymi pieniędzmi. Jest to często tańsze rozwiązanie. Dzięki temu w Twoim własnym domu nie będziesz czuć się jak w katalogu jednej z najbardziej popularnej firmy. Oprócz tych oczywistych korzyści taki sposób postępowania oddziałuje na zmniejszenie ilości śmieci. Jest to więc bardzo ekologiczny sposób urządzania domu.

Zdjęcie otwierające artykuł: Fritz Hansen