Poznaj siedem modeli mebli z PRL-u, które warto znać! Być może któryś z nich zagości w Twoim domu na dłużej?

Krzesło patyczak

Moda na krzesło patyczak rozwinęła się w Polsce w latach 60-tych. Producentem rodzimego odpowiednika była fabryka Fameg w Radomsku. Krzesło o cienkich nogach i ażurowym oparciu cieszy się ogromną popularnością do dziś. Jest stosunkowo łatwe do odnowienia i korzystnie wygląda w aranżacjach wnętrz skandynawskich i vintage. Najpopularniejsze odcienie tego modelu to czerń, biel oraz pastele.

Komoda typu jamnik

Jednym z najbardziej charakterystycznych mebli z czasów PRL-u jest z pewnością długa komoda na niskich nóżkach. Ze względu na budowę, nazywano ją potocznie jamnikiem. Najczęściej występowała w odcieniu ciepłego drewna wykończonego błyszczącym fornirem. Dziś w Internecie aż roi się od kreatywnych interpretacji tego mebla. Komody zyskują drugą młodość i zdobią nasze mieszkania po dziś dzień w nieco unowocześnionej wersji.

Fotel Chierowskiego

Model 366 to chyba najpopularniejszy mebel z epoki PRL-u. Często spotykany w restauracjach, kawiarniach i polskich domach. Prosta forma, drewniana konstrukcja i ponadczasowy design sprawiły, że stał się słynnym meblem nie tylko w Polsce, ale również zagranicą. Zaprojektowany pod koniec lat 50-tych przez Józefa Chierowskiego dziś przechodzi swój prawdziwy renesans. Marka 366 Concept oddała hołd rodzimemu wzornictwu, wznawiając produkcję cenionego modelu.

fot. 366 Concept

Krzesło Muszelka

Krzesło Muszelka z charakterystyczną dziurką w oparciu zostało zaprojektowane przez Teresę Kruszewską. Choć pierwotny model nigdy nie trafił do masowej produkcji, szybko zyskał miano kultowego. To za sprawą godnego następcy w wersji tapicerowanej. Dziś podobne krzesła zakupimy niemalże w każdym sklepie meblowym, choć my jesteśmy zwolennikami odnawiania starych, oryginalnych mebli, które niejednokrotnie można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach na portalach aukcyjnych.

Metalowe krzesło Henryka Sztaby

Siatkowe krzesło Henryka Sztaby powróciło do sprzedaży z okazji 50-lecia tego wzoru. Za akcję wznawiającą produkcję mebla odpowiedzialna była rodzina projektanta.

Siatkowe krzesło, proj. Henryk Sztaba, fot. materiały prasowe Yestersen

Fotel Modzelewskiego

Model RM58 autorstwa Romana Modzelewskiego zachwycił samego Le Corbusiera. I choć jego droga do masowej produkcji nie należała do najłatwiejszych, projekt został prawdziwie doceniony dopiero po śmierci Modzelewskiego.

Fotel Lisek

Popularny model z okresu PRL-u zyskał swoją nazwę od nazwiska jego autorki. Fotel klubowy produkowany przez Bystrzycką Fabrykę Mebli zaprojektowany został w 1962 roku. Jest meblem często odnawianym i pojawiającym się na wielu aukcjach internetowych.

Fotel Lisek, fot. Daniel Stoiński Redesign

Sprawdź swoją wiedzę o polskim wzornictwie vintage i rozwiąż quiz!

 

Zdjęcie główne: 366 Concept