Poznaj siedem modeli mebli z PRL-u, które warto znać! Być może któryś z nich zagości w Twoim domu na dłużej?
Krzesło patyczak
Moda na krzesło patyczak rozwinęła się w Polsce w latach 60-tych. Producentem rodzimego odpowiednika była fabryka Fameg w Radomsku. Krzesło o cienkich nogach i ażurowym oparciu cieszy się ogromną popularnością do dziś. Jest stosunkowo łatwe do odnowienia i korzystnie wygląda w aranżacjach wnętrz skandynawskich i vintage. Najpopularniejsze odcienie tego modelu to czerń, biel oraz pastele.
Komoda typu jamnik
Jednym z najbardziej charakterystycznych mebli z czasów PRL-u jest z pewnością długa komoda na niskich nóżkach. Ze względu na budowę, nazywano ją potocznie jamnikiem. Najczęściej występowała w odcieniu ciepłego drewna wykończonego błyszczącym fornirem. Dziś w Internecie aż roi się od kreatywnych interpretacji tego mebla. Komody zyskują drugą młodość i zdobią nasze mieszkania po dziś dzień w nieco unowocześnionej wersji.
Fotel Chierowskiego
Model 366 to chyba najpopularniejszy mebel z epoki PRL-u. Często spotykany w restauracjach, kawiarniach i polskich domach. Prosta forma, drewniana konstrukcja i ponadczasowy design sprawiły, że stał się słynnym meblem nie tylko w Polsce, ale również zagranicą. Zaprojektowany pod koniec lat 50-tych przez Józefa Chierowskiego dziś przechodzi swój prawdziwy renesans. Marka 366 Concept oddała hołd rodzimemu wzornictwu, wznawiając produkcję cenionego modelu.
Krzesło Muszelka
Krzesło Muszelka z charakterystyczną dziurką w oparciu zostało zaprojektowane przez Teresę Kruszewską. Choć pierwotny model nigdy nie trafił do masowej produkcji, szybko zyskał miano kultowego. To za sprawą godnego następcy w wersji tapicerowanej. Dziś podobne krzesła zakupimy niemalże w każdym sklepie meblowym, choć my jesteśmy zwolennikami odnawiania starych, oryginalnych mebli, które niejednokrotnie można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach na portalach aukcyjnych.
Metalowe krzesło Henryka Sztaby
Siatkowe krzesło Henryka Sztaby powróciło do sprzedaży z okazji 50-lecia tego wzoru. Za akcję wznawiającą produkcję mebla odpowiedzialna była rodzina projektanta.
Fotel Modzelewskiego
Model RM58 autorstwa Romana Modzelewskiego zachwycił samego Le Corbusiera. I choć jego droga do masowej produkcji nie należała do najłatwiejszych, projekt został prawdziwie doceniony dopiero po śmierci Modzelewskiego.
Fotel Lisek
Popularny model z okresu PRL-u zyskał swoją nazwę od nazwiska jego autorki. Fotel klubowy produkowany przez Bystrzycką Fabrykę Mebli zaprojektowany został w 1962 roku. Jest meblem często odnawianym i pojawiającym się na wielu aukcjach internetowych.
Sprawdź swoją wiedzę o polskim wzornictwie vintage i rozwiąż quiz!
Zdjęcie główne: 366 Concept