Historia pieców kaflowych

Piec kaflowy pojawił się w niemieckich domach już w XVIII wieku. Bardzo często można było go zaobserwować także w szwedzkich, starych kamienicach. I w Polsce mamy zapisany w pamięci obraz kota Bonifacego wygrzewającego się na kominku. Choć piece kaflowe kojarzą nam się głównie ze starym domem dziadków, chętnych na stylizowane kominki nie brakuje.

 

Stary wzór, nowoczesne rozwiązania

Przed laty ogrzewanie domu piecem kaflowym przysparzało domownikom wiele trudności. Oryginalny wygląd był niemalże ich jedyną zaletą. Materiały, które wykorzystywano przy ich budowie niejednokrotnie szkodziły zdrowiu. Także stałe pilnowanie temperatury i zapewnienie opału generowało dość duże obciążenie dla mieszkańców, dlatego też z czasem wymieniono je na nowoczesne piece grzewcze. Dzisiejsza wersja pieców kaflowych różni się od tych z przeszłości. Retro design pozostał, zmieniła się natomiast ich funkcjonalność.

Profesjonalni zduni oferują swoim klientom modele wyposażone w płaszcz wodny umożliwiające sprawne i szybkie ogrzanie całej powierzchni domu. Ponadto nowoczesne piece kaflowe redukują emisję szkodliwych spalin, wyposażone są w nowoczesne rozwiązania takie jak np. system rekuperacji. Piece te doskonale magazynują ciepło i uwalniają je przez wiele godzin zapewniając w domu odpowiednią temperaturę (nawet na całą dobę!). Za wykonany dziś piec kaflowy zapłacimy średnio 15 000 złotych.

Wygląd pozostaje niezmienny od lat. Piec obudowany ceramicznymi kaflami zdobył serca miłośników stylu vintage i staje się coraz częstszym gościem w polskich domach.

 

Do jakich wnętrz pasuje piec kaflowy?

Piece kaflowe najkorzystniej wpasują się w klasyczne aranżacje w stylu vintage, skandynawskim, prowansalskim czy rustykalnym. Mogą stać się punktem kulminacyjnym salonu, bądź jadalni. W Skandynawii bardzo często występowały piece półokrągłe, narożne. Ich wykończenie cechowało się sporą liczbą zdobień i ornamentów. Do wyboru mamy także proste piece prostokątne umieszczone równolegle do ściany, bądź w wersji narożnej. Ich wysokość najlepiej dopasować do wielkości pomieszczenia, by pięknie zdobiły pokój i nie przytłaczały swoimi gabarytami.

 

Czy warto zdecydować się na piec kaflowy?

To pytanie bardzo często pojawiające się w Internecie. Nie da się jednak na nie odpowiedzieć jednym zdaniem. Wszystko zależy od preferencji mieszkańców, rodzaju zakupionego lokum i funkcjonalności. Warto rozważyć montaż pieca kaflowego w starym domu, bądź w mieszkaniu usytuowanym w wiekowej kamienicy. Taki dodatek zapewniłby wyjątkowy klimat i podkreślił charakter miejsca. Jego ogromny walor estetyczny sprawia, że wielu miłośników designu traktuje stare piece z sentymentem. Jeśli chodzi natomiast o kwestie praktyczne, dzisiejsze ekologiczne rozwiązania na rynku grzewczym z pewnością wydają się atrakcyjniejsze jak chociażby panele fotowoltaiczne. Dlatego wybór ogrzewania należy dokładnie przedyskutować z pozostałymi mieszkańcami biorąc pod uwagę zarówno funkcjonalność jak również kwestię estetyczną.

 
Autor
Piec kaflowy - do jakich wnętrz pasuje i czym się różni od tych sprzed laty?
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....