Najczęściej telewizor znajduje się w salonie i jest to najlepsze miejsce, gdyż umieszczony w sypialni może powodować kłopoty ze snem. W pokoju dziennym przebywamy najdłużej w ciągu dnia, to pomieszczenie przeznaczone na czas spędzony wspólnie z rodziną, rozrywkę oraz relaks, m.in. przed telewizorem. Ponieważ stanowi on stały element wyposażenia salonu, powinien estetycznie komponować się z całym wystrojem. Przede wszystkim jednak należy przemyśleć jego umiejscowienie, wielkość oraz odległość od kanapy.

Ściana telewizyjna w nowoczesnym stylu

Prawidłowa odległość sofy od telewizora

Przy wyborze rozmiaru telewizora musimy wziąć pod uwagę kilka czynników: odległość sofy/kanapy/łóżka od telewizora, wielkość pokoju, rozmiary ekranu oraz indywidualne preferencje.

Zanim rozpoczniemy poszukiwania odpowiedniego dla siebie modelu, powinniśmy zmierzyć miejsce, w którym pojawi się telewizor. Teraz też najlepiej też zdecydować, czy ekran będzie wisiał na ścianie, czy stanie na szafce. W pierwszym przypadku trzeba rozważyć ciężar telewizora, wytrzymałość powierzchni oraz porządne mocowanie. Średnio przeciętny, płaski ekran waży ok. 20 kilogramów.

Po przeciwległej stronie powinna znaleźć się wygodna kanapa. Odległość, która będzie gwarantowała komfortowe oglądanie telewizji, zależy od wielkości (przekątnej) ekranu i jego rozdzielczości. Im większy telewizor, tym dalej należy umieścić siedzisko. Z kolei im większa rozdzielczość ekranu, z tym mniejszej odległości możemy go oglądać bez wrażenia, że widzimy każdy piksel oddzielnie. Dlatego zawsze warto wziąć pod uwagę wielkość pokoju, bo może się okazać, że ekran jest za duży, a my nie mamy już gdzie przesunąć kanapy.

Zaleca się, aby przekątna ekranu stanowiła maksymalnie 1/3 odległości od sofy. Oznacz to, że przy ekranie 32-calowym siedzisko powinno znaleźć się od 1,25 do 2,45 dalej. Przy 36 calach odległość zwiększy się do 1,35-2,75, itd. Trzeba też pamiętać, że aby delektować się pełnią jakości obrazu i dźwięku trzeba siedzieć centralnie, w osi ekranu, dlatego miejsca, z których najczęściej będziemy oglądać filmy powinny znaleźć się na wprost ekranu, a nie pod kątem.

Idealna aranżacja z telewizorem i kanapą

Obecnie najczęściej wybieranymi rozwiązaniami, jeśli chodzi o montaż telewizora, są wspomniane wyżej: przymocowanie do ściany oraz ustawienie na szafce RTV. Obie wersje mogą być bardzo efektowne, a wybór tej najlepszej zależy od preferencji użytkowników oraz wielkości pokoju. Ekran zawieszony na ścianie pozwala oszczędzić przestrzeń, możemy zaaranżować przestrzeń wokół niego oraz stworzyć atmosferę sali kinowej we własnym salonie.

Natomiast telewizor ustawiony na szafce jest idealnym uzupełnieniem eleganckiego wnętrza i pozwala na większą swobodę w zmianie wystroju czy zmianie lokalizacji ekranu.

Telewizor w salonie - aranżacja Telewizor w salonie - aranżacja
Częstym błędem jest wieszanie telewizora zbyt wysoko, co skutkuje niewygodną pozycją (musimy zadzierać głowę) i gorsza jakością obrazu (nie patrzymy na ekran pod optymalnym kątem). Jeśli nie da się ekranu zawiesić niżej, warto przynajmniej pochylić go nieco w dół.

Zarówno telewizor na ścianie, jak i na półce można ciekawie "obudować", tworząc ścianę telewizyjną. Bardzo ciekawie wygląda ekran przymocowany do drewnianej płyty, obok można umieścić potrzebne akcesoria, pozostałe sprzęty czy kolekcję płyt. Telewizor można też zamontować wśród półek z książkami, nad kominkiem lub oprawić w ramę do obrazu. Dzięki temu nie będzie on pierwszym elementem, którzy zobaczymy po wejściu do pokoju. Pamiętajmy, żeby cała aranżacja była spójna oraz nie zawierała zbyt wiele elementów wokół ekranu, odciągających uwagę widza.