Ergonomia staje się decydującym czynnikiem, o jakim myślimy podczas urządzania mieszkania. W dobie coraz mniejszych pomieszczeń oszczędzanie miejsca jest kluczowe dla poczucia komfortu. Zwłaszcza sektor meblarski obrodził w rozwiązania, dzięki którym zyskujemy nowe funkcjonalności, a innowacje na tym rynku pojawiają się cały czas.

 

Kuchnia

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym liczy się każdy dodatkowy centymetr. Przestrzeń robocza musi być tak zorganizowana, abyśmy mogli swobodnie i bezpiecznie przygotowywać posiłki. Konieczne jest również optymalne zorganizowanie systemu przechowywania, aby dostęp do wszystkich potrzebnych rzeczy był łatwy i wygodny.

Na rynku istnieją funkcjonalne rozwiązania do kuchni, które pomogą nam wykorzystać nawet pozornie nieprzydatną przestrzeń.

- Przykładem jest system szuflad Modern Box narożny, który pozwala nam na wykorzystanie miejsca w narożnikach, o których zapominamy. Nie musimy się też martwić o to, że nie zmieszczą się w nim wyższe naczynia, bo występuje w dwóch wersjach. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak sprytnie można zaaranżować taką przestrzeń -mówi Mateusz Strzałkowski, rzecznik prasowy firmy GTV.

W czasach, gdy tak dużą wagę przywiązujemy do ekologii, kuchnia musi również umożliwiać nam działania na rzecz środowiska. Tutaj z pomocą przychodzą segregatory, dzięki którym wszystkie trzy kosze do segregacji odpadów mogą stać w jednym miejscu. Takie rozwiązania podnoszą estetykę naszej kuchni, a także umożliwiają sprawne zarządzanie odpadami. Pamiętajmy też o szufladach - pełny wysuw sprawi, że będziemy mieli ułatwiony dostęp do nawet najgłębiej schowanych rzeczy.

Przedpokój

Gdy myślimy o reorganizacji przedpokoju czy korytarza, warto wykorzystać wnęki, które często się tam znajdują. Tylko pozornie są one problematyczne - można je przerobić na szafy zamykane drzwiami przesuwnymi. Dzięki temu zyskamy efektowny mebel o dużej pojemności, który nie zajmuje wiele przestrzeni.

Dodatkowo system przesuwny zapewnia nam swobodę podczas otwierania szafy, o którą trudno przy tradycyjnych rozwiązaniach. - Pamiętajmy, żeby zwrócić uwagę na udźwig systemu przesuwnego, na który się zdecydujemy. Drzwi muszą chodzić cicho i bezawaryjnie, co przy niskim udźwigu jest niemożliwe - mówi Mateusz Strzałkowski.

Warto również zasięgnąć rady profesjonalnych projektantów, którzy pomogą nam dobrać odpowiedni system.

Kolory też mają znaczenie

Kiedy wybieramy kolory ścian, zwróćmy się raczej w kierunku tych jasnych. Wszelkie odcienie szarości, pastelowe kolory i biele potrafią zamaskować faktyczny rozmiar pomieszczenia. Dzięki temu nasz salon czy kuchnia będą wyglądać na większe. Podobnie będzie z kolorem podłóg - postawmy na jeden materiał, najlepiej jasny.

Jeśli mamy duże okna, umożliwmy im rozświetlenie naszego pokoju światłem słonecznym. Podstawą jest spójność, a więc trzymajmy się jednego stylu aby uniknąć efektu bałaganu.

Oświetlenie

Oświetlenie również odgrywa bardzo istotną rolę w postrzeganiu całego mieszkania. Stosując odpowiednie rozwiązania możemy optycznie powiększyć pomieszczenie jednocześnie nie powiększając luki w portfelu.

- Oświetlenie LED bije w tym momencie rekordy popularności. Jest energooszczędne, a w dodatku jego umiejętne umiejscowienie w profilu mebla podkreśli jego urok i wprowadzi do naszego mieszkania wyjątkowy nastrój - mówi Mateusz Strzałkowski.

Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy, pamiętajmy, że niewielkie mieszkania to wbrew pozorom bardzo duże możliwości i pole do popisu dla naszej kreatywności.