1. Dlaczego warto wyposażyć kuchnię w dobre szuflady?

W kuchni każdy zainstalowany system ma swoje miejsce i cel. Nie ulega jednak wątpliwości, że pod względem funkcjonalności oraz innowacji szuflady wybiły się na pozycję lidera. Jak tłumaczy Michał Kichler, ekspert z firmy Häfele, szuflady zyskują na popularności również dzięki coraz niższym kosztom zakupu.

- Kiedyś szuflad w naszych kuchniach było niewiele, ponieważ uchodziły za element drogi i luksusowy. Od dłuższego czasu jednak ich ilość konsekwentnie rośnie. Co więcej, kupujemy szuflady, które są coraz szersze. To nowy trend, który znacząco wpływa na design naszych kuchni - dodaje Michał Kichler.

Szuflada kuchenna
Szuflada kuchenna, fot. Hafele

2. Po czym poznać jakość szuflady kuchennej?

Do najważniejszych zalet szuflady z pewnością należy łatwość dostępu. Rozumieją to ci, którzy w szafkach podblatowych na co dzień korzystają z frontów uchylnych. W celu sięgnięcia po konkretny przedmiot musimy się schylać i przesuwać ich zawartość. Co więcej, w przypadku pełnego załadowania umykają nam rzeczy umiejscowione w tylnych partiach szafki. Komu z nas nie zdarzyło się kupić kolejnego kilograma cukru, bądź mąki tylko dlatego, że nie zauważyliśmy starego opakowania ukrytego gdzieś głęboko za pozostałymi zapasami?

W tym właśnie tkwi klucz do przewagi szuflad nad frontami uchylnymi - mówi Michał Kichler. - Szuflady to optymalna wygoda w kuchni. Wszystko jest w zasięgu wzroku i ręki - dodaje.

Szuflada kuchenna
Szuflada kuchenna, fot. Hafele

3. Jak zagospodarować szuflady w kuchni?

Skoro już wiemy, że szuflady to integralny element funkcjonalnej, dobrze zaprojektowanej kuchni, warto upewnić się, że inwestujmy w systemy, które pozostaną niezawodne przez długie lata.

- Instalując szuflady koniecznie upewnijmy się, że mają odpowiedni udźwig, zwłaszcza, jeśli zamierzamy przechowywać w nich ciężkie sprzęty i przedmioty. Sprawdźmy, czy prowadnice, na których opiera się system szuflad, są wysokiej jakości, a ruch przy otwieraniu i zamykaniu zachowuje płynność - podkreśla Michał Kichler. Warto też zainteresować się designem wewnątrz szuflad. Okazuje się bowiem, że innowacyjne projekty z pozoru prostej budowy szuflad pomagają zyskać dodatkową, cenną przestrzeń.

- Boki szuflad Moovit MX zaprojektowano z myślą o użytkownikach. Dzięki prostym ściankom wewnątrz pozwalają na pełne wykorzystanie przestrzeni w szufladzie. W ten sposób do dyspozycji mamy całą przestrzeń szuflady i jeszcze więcej miejsca - tłumaczy Michał Kichler.

Szuflada kuchenna
Szuflada kuchenna, fot. Hafele

4. Jakie zamontować oświetlenie w kuchennej szufladzie?

Jednym z nowych trendów kuchennych jest dodatkowe światło wewnątrz szuflad. Jest on zresztą zgodny z tym, co coraz chętniej sugerują eksperci od oświetlenia - mianowicie, żeby w naszej kuchni znalazło się więcej opraw punktowych. Mają one praktyczne zastosowanie w trakcie pracy - oświetlają konkretne elementy, z których korzystamy, a w przypadku szuflad, w postaci taśm LED - często zapalają się automatycznie w trakcie otwierania i gaszą podczas zamykania.

Tego typu innowacyjne rozwiązania to szczyt wygody w kuchni - widzimy wszystko, co znajduje się w naszej szufladzie bez konieczności zapalania górnego światła. To ostatnie zresztą coraz częściej rozpatrywane jest wyłącznie w kategorii nastroju, w kwestiach praktycznych ustępując pola oświetleniu punktowemu.

Oświetlenie w szufladzie kuchennej
Oświetlenie w szufladzie kuchennej, fot. Hafele