Od wieków najpopularniejszą i najmodniejszą dekoracją wnętrz są obrazy. Dzieło sztuki może być spójne z aranżacją wnętrz - nawiązywać do stylu, kolorów, czy mebli i dodatków - tworząc harmonijną całość bądź też stanowić stylistyczny kontrast, który podkreśli wyjątkowy charakter pomieszczenia.

Przykładowe obrazy: kropla, ryby, esy-floresy i egzotyczne roślny, fot. MAKE HOMEPrzykładowe obrazy: kropla, ryby, esy-floresy i egzotyczne roślny, fot. MAKE HOME

Jak dobrać obraz do pomieszczenia?

Współczesna sztuka dekoratorska obok klasycznych obrazów na płótnie oferuje również wiele propozycji nowoczesnych grafik, które dzięki oryginalnemu wzornictwu lub nietypowej formie nadadzą przestrzeni niepowtarzalny klimat.

Aby jednak efekt był naprawdę imponujący, przy wyborze odpowiedniego malowidła w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na kubaturę wnętrza - obraz nie może być ani za duży, ani za mały - jego wielkość musi być proporcjonalna do rozmiarów pomieszczenia. Podobna zasada dotyczy również samych motywów na nim umieszczonych. Duże elementy zaprezentują się dobrze jedynie w przestronnych aranżacjach, w mniejszych, zbyt wyrazisty deseń, może zdominować całe wnętrze.

Ręcznie malowany obraz: esy-floresy, fot. MAKE HOMERęcznie malowany obraz: esy-floresy, fot. MAKE HOMERęcznie malowany obraz: abstrakcja, fot. MAKE HOMERęcznie malowany obraz: abstrakcja, fot. MAKE HOME

Obrazy we wnętrzu: zoom na styl

Główny motyw znajdujący się na obrazie kształtuje wystrój całego pomieszczenia. Jeśli jesteś miłośnikiem stylu klasycznego - jasnych i ciepłych wnętrz, drewnianych bądź tapicerowanych mebli - wybierz ręcznie malowane obrazy na płótnie. Taki obraz nie tylko stanie się główną ozdobą ściany, ale też znakomicie wkomponuje się w stylistykę wnętrza.

Na szczególną uwagę zasługują obrazy abstrakcyjne, które dzięki bogatej palecie kolorystycznej i oryginalnym wzorom, będą wyrazistym detalem nie tylko w nowoczesnej aranżacji, ale i w pomieszczeniach, urządzonych w stylu minimalistycznym, czy industrialnym. Do wyboru mamy motywy ziemi, oceanu, a nawet kosmosu.

Kolejną ciekawą propozycją są obrazy w zdobionych ramach, także te na ekologicznym papierze.

Ręcznie malowany obraz na płótnie: monstera, fot. MAKE HOMERęcznie malowany obraz na płótnie: monstera, fot. MAKE HOME

Obrazy w pomieszczeniu: ważna kolorystyka i odpowiednie światło

Kolor obrazu powinien przykuwać wzrok. Zastosowanie w aranżacji dzieła, którego barwy zleją się ze ścianą, odbierze nam możliwość wykorzystania jego walorów dekoracyjnych. Do stylizacji utrzymanej w kolorach ziemi idealnie pasuje obraz z elementami zieleni i złota z modnym motywem egzotycznych roślin. Dopełnieniem romantycznego wnętrza będzie obraz z kwiatowym wzorem w kolorach przybrudzonej bieli i srebra.

Obrazy w złotej ramie, fot. MAKE HOMEObrazy w złotej ramie, fot. MAKE HOME

Kiedy już dopasujemy obraz do stylistyki naszego wnętrza, należy zadbać o jego odpowiednie doświetlenie. Światło wyciąga głębię i uwypukla detale. Warto zapewnić więc dekoracji światło dzienne, a wieczorami punktowe oświetlenie skierowane pod odpowiednim kątem.