Cały czas modny styl skandynawski cechuje przede wszystkim minimalizm i prostota, przy jednoczesnym dążeniu do stworzenia przytulnego, ciepłego wnętrza. Wynika to zapewne z jego pochodzenia. W krajach skandynawskich na zewnątrz dominuje niezbyt przyjazna aura i znikoma ilość słońca, więc każdy chciałby choć trochę czuć się jak najlepiej w domowym zaciszu.
Styl skandynawski to proste formy i gra światłem, co ma istotną rolę w projektowaniu budynków i aranżacji wnętrz. Wykorzystywane są głównie naturalne materiały, a sprzęty domowe pomagają dbać o środowisko. Przestrzenie są więc funkcjonalne i pełne ciepła.
Skandynawowie lubią spotykać się ze znajomymi i rodziną, a przede wszystkim spędzać wspólne chwile przy stole, przez co jadalnia i kuchnia staje się centrum domu. Moda na otwarte kuchnie sprawia, że coraz większą wagę przywiązuje się do jej wyposażenia i spójnego połączenia z otoczeniem. Stąd zapotrzebowanie na niemal niewidoczne, ciche, estetyczne i funkcjonalne sprzęty.
Styl skandynawski czym się charakteryzuje?
U źródeł stylu skandynawskiego leży pewien epizod z historii Szwecji. Podobno styl ten rozpropagował w XVIII wieku szwedzki król Gustawa III. W celu ograniczenia wydatków nakazał on zrezygnować ze złoceń i marmurów na rzecz jasnych kolorów, pastelowych akcentów i tańszych materiałów.
U podstaw stylu skandynawskiego leży również filozofia hygge, tym razem rozpowszechniona przez Duńczyków. Stworzyli oni szybko modę na hygge, która szybko dotarła także do innych krajów. Co oznacza to słowo? Zjawisko zwane hygge to czerpanie radości z każdej, nawet najmniejszej czynności, którą wykonujemy. Hygge to spokój ducha, oderwanie się od niepotrzebnych zmartwień i cieszenie się chwilą obecną. Ważne jest życie w zgodzie z naturą – zdrowa dieta, korzystanie z naturalnych produktów oraz ekologicznych materiałów. Duńczycy są niezwykle skromni, nie przywiązują uwagi do rzeczy materialnych, a najważniejsza jest dla rodzinna - zbieranie pamiątek z czasów pradziadków, wspominanie przodków poprzez ustawianie ramek z ich zdjęciami, przekazywanie cennych wartości następnym pokoleniom.
Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim: wybieramy kolory
Podczas mroźnych skandynawskich zim północne niebo wiecznie jest zachmurzone. Dlatego ludzie dążą do tego, aby jak najbardziej rozjaśnić wnętrza. Wystrój kuchni w stylu skandynawskim chcemy, by był przytulny i nastrojowy.
W aranżacji kuchni w stylu skandynawskim niezwykle istotny jest kolor. Postawmy na barwy monochromatyczne: biele, szarości i beże oraz stonowaną paletę bliskich naturze barw. Biała kuchnia w stylu skandynawskim i jej różnych tonacji to must have! Modne są też skandynawskie szare kuchnie. Wyważone odcienie ścian i mebli są obowiązkowe w aranżacji skandynawskiego wnętrza!
Jednak zdarzają się też inne kolory kuchni, z pozoru nie kojarzące się ze wystrojem skandynawskim - na przykład zieleń, błękit, ciemniejszy złamany róż. Mimo tych kolorów w kuchni skandynawskiej zawsze dominuje drewno i dodatki wskazujące na inspirację stylem scandi.
Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim: oświetlenie
Kolejna ważna kwestia w urządzaniu kuchni w stylu skandynawskim to światło. Wszystkie wnętrza potrzebują odpowiednio dobranego oświetlenia. W niektórych częściach Skandynawii przez kilka miesięcy panuje noc polarna, więc trzeba wspomagać się sztucznym oświetleniem. Ważna jest jego ciepła barwa. Nastrój w minimalistycznych skandynawskich kuchniach pomogą też stworzyć świece i lampki.
Kuchnia w stylu skandynawskim: prostota i naturalne materiały
Po trzecie kuchnia skandynawska to bliskość natury i naturalne materiały, takie jak len, bawełna, wiklina, trawa morska, juta. Skandynawowie przykładają dużą wagę do wyrobów rzemieślniczych i mebli, które są wykonane z drewna. Nic dziwnego skoro na północy rosną niezliczone lasy. W centrum uwagi znajduje się więc lekkie drewno, takie jak świerk, brzoza czy sosna. Naturalne materiały w skandynawskiej kuchni dają ciepły efekt, zapewniają czterem ścianom świeżość, a ponadto są surowcami odnawialnymi.
Styl skandynawski w kuchni pomogą też stworzyć różne tekstylia: poduszki rzucone na kuchenną ławę, lniane obrusy na drewnianym stole, bawełniane ściereczki, lniane serwetki, haftowane zazdrostki, firanki czy lniane zasłony w oknie. Ważne jest, żeby w doborze tekstyliów zachować umiar w stosowaniu deseni, natomiast co do faktur - mamy tu wolną rękę.
Biała kuchnia w stylu skandynawskim
Należy pamiętać, że skandynawski styl kuchni to zdecydowanie więcej niż tylko prostota i minimalizm - takim aranżacjom towarzyszą pewne wartości. To przede wszystkim inwestycja w produkty nie tylko ze względu na ich walory estetyczne, ale również ze względu na przyjemność w trakcie ich użytkowania.
Meble w kuchni w skandynawskim stylu charakteryzują się prostym kształtem - prostokątnym, kwadratowym czy okrągłym, i oczywiście jasną kolorystyką (biel, beże, szarości, drewno w jasnym odcieniu), dzięki której wpasują się w każdą aranżację. Do skandynawskich mebli kuchennych należą przede wszystkim stół w ciepłym odcieniu drewna, biała wyspa kuchenna z drewnianym blatem, białe wiszące szafki kuchenne i półki czy jasne metalowe hockery.
W myśl „mniej znaczy więcej” przestrzeń kuchenna w stylu scandi pozostaje schludna, bez zbędnych sprzętów i dekoracji. Lekkość i subtelność to 100% skandynawskiej estetyki!
Designerskie meble kuchenne w stylu skandynawskim
Skandynawowie kochają design, dlatego wśród mebli w stylu skandynawskim często znajdują się projekty takich ikonicznych projektantów, jak m.in. Duńczycy Poul Henningsen i Arne Jacobsen, Fin Eero Saarinen i Norweg Peter Opsvik. Ci kultowi projektanci wynieśli skandynawskie wzornictwo na piedestał. Mimo upływu lat współcześni Skandynawowie cenią rodzimy ponadczasowy design i chętnie wstawiają meble projektantów do swojej kuchni. Wśród niezapomnianych projektów znajdują się na przykład lampa Karczoch, krzesło Mrówka, krzesło i stół Tulip lub Tripp Trapp - czyli krzesło, które rośnie razem z dzieckiem.
Dodatki do skandynawskiej kuchni
Skandynawowie mają swoje ulubione marki, w których kupują dodatki i akcesoria do kuchni. Należą do nich na przykład Madam Stoltz, Dutchbone, House Doctor, ByNord, Bloomingville i wiele innych (są one dostępne również w Polsce). Meble i dodatki w tych sklepach to mnóstwo ciekawych inspiracji na skandynawski wystrój. Akcesoria i dodatki do kuchni wykonane z naturalnych materiałów, takie jak deski do krojenia, ceramiczne kubki, kamionkowe czajniczki do herbaty, drewniane patery, na pewno sprawdzą się w wystroju skandynawskiej kuchni i dodadzą jej przytulności. Jednym z kultowych projektów jest słynna słynna miska o organicznej linii autorska Alvara Aalto.
Mile widziane w stylu skandynawskim jest szkło dymione. Równie pożądana jest porcelana, która ma długą tradycję. Jedną z manufaktur jest Royal Copenhagen, która powstała w roku 1775, a jej założycielką była przedsiębiorcza i dobrze wykształcona królowa Juliana Maria. Juliana Maria nie tylko hołdowała oświeceniowym ideałom. Jej celem miała być również poprawa sytuacji ekonomicznej Królestwa Danii.
Od ponad 230 lat Royal Copenhagen jest dostawcą wykwintnej porcelany dla królewskiego dworu. Cieszą się nią również Elton John czy Oprah Winfrey. Najsłynniejszym wzorem, z którego zasłynęła manufaktura, jest Musselmalet, czyli wzór muszelkowy, w krajach anglojęzycznych nazywany „Blue Fluted”. Kobaltowo-biały wzór był inspirowany porcelaną w tych kolorach eksportowaną z Chin za dynastii Ming i Qing. Na wyrobach skandynawskiej fabryki wiją się delikatne gałązki, kwiaty i listki.
Dużą rolę w wystroju wnętrza kuchni w stylu skandynawskim grają tapety. Delikatne wzory i motywy w kolorach pastelowych (na przykład w rozbielonych zieleniach) ożywią białą skandynawską kuchnię. Podobną funkcję spełnią plakaty z ziołami i olejne stare obrazy przedstawiające północne krajobrazy, które wprowadzą trochę koloru i ocieplą skandynawski minimalizm.
IKEA to również niezawodne źródło inspiracji na kuchnie w stylu skandynawskim. Tam znajdziemy meble i propozycje na małe kuchnie w stylu skandynawskim, które łatwo przenieść do mieszkania w bloku. Oprócz wyglądu, ważna jest przede wszystkim ich funkcjonalność. Kuchnie IKEA to wiele sprytnych rozwiązań, które pomogą urządzić nowoczesne pomieszczenia.
Kuchnia w stylu skandynawskim: podsumowanie
Styl skandynawski to idealne rozwiązanie do małych i ciemnych wnętrz. Dzięki nim mała kuchnia wydaje się przestronniejsza, jaśniejsza i optycznie lżejsza. Ale nie tylko z tego powodu warto postawić na wystrój zgodny ze skandynawską stylistyką. Otaczanie się naturalnymi materiałami wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, a jak pamiętamy to jedna z zasad filozofii hygge.