Popularny obecnie styl skandynawski cechuje przede wszystkim minimalizm i prostota, przy jednoczesnym dążeniu do stworzenia przytulnego, ciepłego wnętrza. Wynika to zapewne z jego pochodzenia. W krajach skandynawskich na zewnątrz dominuje niezbyt przyjazna aura i znikoma ilość słońca, więc każdy chciałby choć czuć się jak najlepiej w domowym zaciszu.

Styl skandynawski to proste formy i gra światłem, co ma istotną rolę w projektowaniu budynków i aranżacji wnętrz. Wykorzystywane są głównie naturalne materiały, a sprzęty domowe pomagają dbać o środowisko. Przestrzenie są więc funkcjonalne i pełne ciepła.

Skandynawowie lubią spotykać się ze znajomymi i rodziną, a przede wszystkim spędzać wspólne chwile przy stole, przez co jadalnia i kuchnia staje się centrum domu. Moda na otwarte kuchnie sprawia, że coraz większą wagę przywiązuje się do jej wyposażenia i spójnego połączenia z otoczeniem. Stąd zapotrzebowanie na niemal niewidoczne, ciche, estetyczne i funkcjonalne sprzęty.

fot. COMITOR

Skandynawski styl życia

  • Kolor skandynawskiej kuchni

Niezwykle istotny jest kolor. Minimalistyczne wnętrze wciąż pozostawia wiele możliwości. Trzeba jednak zdecydować się na wiodący kolor - czystą biel lub tajemniczą czerń.

fot. FOTOLIA

Jeśli chodzi o tę drugą barwę, furorę robi ostatnio mat. W Comitorze dostępna jest linia zlewozmywaków Beton Style z kompozytu SILGRANIT®, która idealnie wpisuje się w skandynawski styl.

  • Oświetlenie w skandynawskiej kuchni

Kolejna ważna kwestia to światło. Wszystkie wnętrza potrzebują odpowiednio dobranego oświetlenia. Kuchnia również. Ciekawymi propozycjami są okapy, które wyglądają jak lampy. Estetyczne i funkcjonalne, np. MOOD od Novy w wersji matowej. Będą pochłaniać przykre zapachy i filtrować powietrze, a jednocześnie staną się oryginalną dekoracją. W kuchni skandynawskiej dobrze będzie wyglądać także industrialne oświetlenie w postaci czarnych, metalowych lamp.

fot. MADAMA
  • Naturalne materiały

Po trzecie - bliskość natury i naturalne materiały. Są takie dźwięki, które sprawiają nam wyjątkową przyjemność. Chyba nikt nie chce, aby piekarnik lub okap zagłuszał śpiew ptaków. Dlatego PANORAMA od Novy będzie idealnym rozwiązaniem. Okap ten nie tylko cicho pracuje, ale jest też chowany w blacie. W myśl „mniej znaczy więcej” przestrzeń kuchenna pozostaje schludna i bez zbędnych urządzeń!

fot. DECOROOM
  • Ekologiczne rozwiązania

Dzisiaj ograniczenie korzystania z rzeczy plastikowych oraz ilości zużywanej wody staje się coraz bardziej palącym problemem. Dzięki bateriom Blanco jedno i drugie jest możliwe. Bateria Fontas-S II jest pierwszą baterią z wyciąganą wylewką z podłączeniem do wody filtrowanej. Wyciągana wylewka to wiele korzyści, ale dzięki nowej funkcji możemy np. ponownie napełnić nawet duże baniaki na wodę. Natomiast bateria Evol-S Volume dozuje wodę zimną lub ciepłą w odmierzonej ilości, ustawionej wcześniej przez użytkownika. Comitor pomoże również w segregacji śmieci. W ofercie firmy znajdują się rozdrabniacze odpadów od InSinkErator oraz selektory kuchenne od Blanco.

Czarno na białym

W monochromatycznych przestrzeniach czarno na białym widać zabawę formą i fakturami, a nowe technologie dodają im wyrafinowania.

fot. BoConcept

Należy jednak pamiętać, że skandynawski styl to zdecydowanie więcej niż tylko prostota i minimalizm - takim aranżacjom towarzyszą pewne wartości. To przede wszystkim inwestycja w produkty nie tylko ze względu na ich walory estetyczne i przyjemność w trakcie użytkowania.