W dorobku światowej sławy architekta i projektanta Alvara Aalto oświetlenie to tylko nieduży wycinek. Ale jakże ważny!

"Powinniśmy pracować nad prostymi, pozbawionymi dekoracji przedmiotami" - powiedział kiedyś słynny skandynawski designer Alvar Aalto (1898-1976). Ideę prostej, funkcjonalnej formy wcielał on w życie w dziesiątkach swoich projektów, od monumentalnych budynków przez meble aż po oświetlenie.

To właśnie niebywała konsekwencja stała się znakiem rozpoznawczym jednego z pionierów modernizmu w Finlandii i na całym świecie.

ALVAR AALTO
(1898-1976) Jeden z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych architektów skandynawskiego ruchu modernistycznego. Projektował nie tylko budynki, ale również meble i wyroby szklane. Razem z żoną Aino założyli w roku 1935 firmę Artek.

Alvar Aalto zaczął projektować lampy z nader prozaicznego powodu. Nie odpowiadała mu oferta rynkowa. W dodatku w budynkach użyteczności publicznej, które tworzył, oświetlenie stanowiło bardzo istotny element wystroju.

Model A338 "Bilberry" to prosta, a jednocześnie urocza lampa dająca światło kierunkowe. Niewielki, kulisty klosz był wykorzystany jako reflektor punktowy w domu francuskiego architekta i kolekcjonera Louisa Carré. Budynek zaprojektowany został przez Alvara Aalto i jego drugą żonę, Elissę.

Poza tym Aalto pragnął nie tylko tworzyć lampy piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Dlatego prowadził wiele badań nad jakością oświetlenia. Model A 331 "Beehive" zaprojektowany dla uniwersytetu Jyväskylä daje piękne, rozproszone światło i nie razi w oczy.

Grupa lamp produkowanych przez fińską markę Artek. Wśród nich są A331 "Beehive" zaprojektowana dla uniwersytetu Jyväskylä, a później wykorzystywana przy aranżacjach wnętrz prywatnych oraz A 110, która powstała do budynku stowarzyszenia inżynierów fińskich. Ten sam model został wykorzystany w sali rady miasta ratusza w Säynätsalo.

Zresztą swój rynkowy sukces lampa zawdzięcza temu, że studenci po zakończeniu nauki szukali jej w sklepach, gdyż chcieli ją mieć w swoich domach. Dzięki temu model został wprowadzony do produkcji. Sprzedawany od połowy lat 50. XX wieku jest jedną z najchętniej kupowanych lamp nie tylko w Finlandii, ale i na całym świecie.

Kolekcja lamp projektu Alvara Aalto

Autor
Oświetlenie według projektu Alvara Aalto
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...