Jeśli lubicie odważny design łączący rozmaite konwencje, duet Mineheart podbije wasze serca i odmieni domy.

Choć Mineheart to młoda marka, zdążyła już nieźle namieszać w świecie designu. Założyli ją w 2010 roku Vanessa Battaglia i Brendan Young, którzy chcieli znaleźć kreatywne ujście dla swoich szalonych idei. Wcześniej oboje pracowali dla brytyjskich sieci, takich jak John Lewis, Next Home czy BHS.

Z czasem zrozumieli jednak, że ich niebanalne pomysły są zbyt ryzykowne dla przeciętnego klienta sieciówek, a oni sami potrzebują większej swobody twórczej. Jak przyznają: "chcieliśmy stworzyć projektową krainę czarów, w której przedmioty codziennego użytku nie są jedynie funkcjonalne, ale niosą za sobą także historie, miłość, sztukę i poezję...".

MINEHEART
Projektowy duet tworzą Włoszka Vanessa Battaglia i Anglik Brendan Young. Oboje kształcili się w zakresie projektowania przemysłowego. Ich żartobliwe podejście do projektowania sprawiło, że szybko zdobyli międzynarodowe uznanie, czego dowodem są liczne nagrody oraz udział w wielu wystawach na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, Mediolanie, Tokio, Paryżu i Londynie.

Po nazwę sięgnęli do Szekspira, a dokładniej do jednego z najsłynniejszych jego dramatów - "Romeo i Julii". Cytat, który ich zainspirował: "mine eye and heart", pokazuje, że w swojej pracy kierują się sercem. Natomiast logotyp, będący zaskakującym połączeniem owcy i korony, symbolizuje surrealistyczny świat, w którym wszystko jest możliwe.

"Pomarańczowy ołówek" to żartobliwy portret renesansowej damy, który przypomina o tym, żeby nie brać życia zbyt poważnie.
Buldog francuski w projekcie Mineheart pojawia się w wieczorowej odsłonie, ubrany w elegancką czerń połączoną ze złotymi akcentami.

Wszystko zaczęło się od tapety Vintage Bookshelf, która do dziś jest jednym z cieszących się największym zainteresowaniem produktów Mineheart. Tapeta ta powstała właściwie przez przypadek. Projektanci szukali pomysłu na ozdobienie drzwi szaf we własnym domu. Sfotografowali stare książki, zdjęcia obrobili w Photoshopie i wydruk przykleili do drzwiczek metodą dekupażu.

"Morris Dream" to hołd złożony mistrzowi tapet, Williamowi Morrisowi. Z daleka przypomina tradycyjną tapetą Morrisa z XIX wieku, ale gdy się lepiej przyjrzymy, odkryjemy surrealistyczne, latające świnie.

Kiedy zdjęcie z tym rozwiązaniem pojawiło się w jednym z magazynów wnętrzarskich, projektantów zasypano pytaniami, gdzie można kupić taką tapetę. Nie pozostało im wówczas nic innego, jak tylko wdrożyć ją do produkcji. A potem kolejne swoje pomysły.

"Portret z gumą balonową" stanowi tradycyjne ujęcie nobliwego mężczyzny, który za sprawą gumy do żucia traci całą swoją powagę.
Powstała we współpracy z Kirinem Youngiem kolekcja Submerged zderza konwencję tradycyjnego portretu z popularnym w połowie XX wieku nurtem color field painting.

Wiele innych projektów duetu także powstało pierwotnie na własny użytek. Nierzadko priorytetem przy ich tworzeniu była oszczędność miejsca, co owocowało zaskakującymi projektami. I tak na przykład kultowa lampa King Edison zrodziła się z zamiłowania do przemysłowych żarówek i ozdobnych żyrandoli, które były zbyt okazałe do ich niedużego domu. Postanowili więc ukryć miniaturowy żyrandol w żarówce!

Lampy King Edison odwracają skalę i funkcję, kreując rzeczywistość niczym z opowieści o Alicji w krainie czarów.

Wzór tapety Chesterfield Button Back został natomiast przeniesiony z sofy, którą kupili na jednym z serwisów aukcyjnych. Gra z konwencjami, fuzja funkcji i stylów, a do tego poczucie humoru i nieskrępowana wyobraźnia to charakterystyczne cechy stylu Mineheart, uwielbianego przez licznych miłośników dobrego i oryginalnego designu.

Talerze z kolekcji Undercover Antique łączą tradycyjne zdobienie ze sztuką grafitti.
Elegancka i kompaktowa komoda Catherine ozdobiona została wizerunkiem strojnej damy gotowej na maskaradę.

Projekty Mineheart łączą tradycję z awangardą i powagę z zabawą, a do zwyczajności dodają szczyptę wyrafinowania. Odważne, surrealistyczne pomysły projektowego duetu dowodzą, ze design może być świetną zabawą.

Ściana wyłożona eleganckimi drewnianymi panelami? Nie, to doskonale imitująca je winylowa tapeta White Panelling.