Biel kojarzy się ze świeżością stylów nowoczesnych - zwłaszcza w opozycji do nieco siermiężnych i ciężkich optycznie wnętrz pamiętanych w Polsce z minionej epoki. Kolor ten ma przy tym wiele istotnych zalet, co też przekłada się na duże zainteresowanie białymi kuchniami. 

Dlaczego biała kuchnia?

Zalety rozwiązania Ponieważ biała kuchnia jest jednym z najpopularniejszych wyborów Polaków, warto się lepiej przyjrzeć temu fenomenowi. Oto zalety wspomnianego rozwiązania:

  •  jasne wnętrze - kuchnia wydaje się świeża i nowoczesna, a ten efekt widać istotnie zwłaszcza po remoncie kuchni ciemniejszej;
  • dużo światła - biel znakomicie je odbija i rozprowadza;
  • lekkość optyczna - kolor biały to doskonały sposób na wizualne dodanie kuchni centymetrów;
  • uniwersalność - biała kuchnia świetnie odnajduje się w każdym wnętrzu i właściwie w każdej stylistyce.
fot. Arclinea

Czy biała kuchnia ma wady?

Wadą białej kuchni może być tylko to, że jest wymagająca pod względem utrzymania w czystości. Jeśli intensywnie gotujemy, trzeba na bieżąco usuwać zabrudzenia. Zwłaszcza na białych blatach wykończonych w połysku wszelkie plamy i niedoskonałości są od razu widoczne. Stąd też zresztą białą zabudową kuchenną łączy się często z ciemniejszym blatem, a np. górny rząd szafek ma nieco inny odcień bieli (kremowy, wpadający w szarość) bądź inny kolor, podobnie jak wykończenie ściany nad blatem.

Kuchnia w bieli na kilka sposobów

Urządzanie białej kuchni to mnóstwo możliwości. Jedną z nich jest aranżacja typu total look, czyli całkowita dominacja bieli. W tym kolorze są zarówno fronty meblowe, jak i blaty, AGD oraz materiały wykończeniowe. Żeby wnętrze nie było nazbyt monotonne, można się zdecydować np. na płytki imitujące biały marmur. Kolejnym urozmaiceniem może być łączenie kilku odcieni bieli oraz kilku typów wykończenia powierzchni: mebli kuchennych z białym połyskiem z tymi matowymi bądź półmatowymi. Ze względów praktycznych, jeśli decydujemy się na szafki bezuchwytowe (otwierane przez nacisk), wysoki połysk może być mniej wskazany, ponieważ częściej będą na nim zostawać ślady palców.

fot. Decoroom

Wreszcie trzeba pamiętać, że biała kuchnia nie musi być królestwem wyłączenie jednego koloru. Zarówno w detalach, jak i na większych powierzchniach można wprowadzić inną barwą. Ciekawy, ożywczy kontrast zapewnia chociażby biała kuchnia z czarnym blatem i czarnymi uchwytami. Intrygująco i świeżo na białym tle prezentują się też czarne AGD. Dobra wiadomość jest też taka, że biel da się łączyć ze wszystkimi innymi kolorami. W efekcie więc kuchnia może być biało-czarna, biało-szara, biało-granatowa, z dodatkiem zieleni, ale też cieplejszych, energetycznych barw - żółtej, pomarańczowej, czerwonej. Szczególnie dobrze wizualnie wypada zaś zestawienie bieli z drewnem.

Biała kuchnia z drewnem

Drewno i wzory drewnopodobne stanowią idealne uzupełnienie białej kuchni. Nadal prezentuje się lekko, a przy tym wystrój zyskuje więcej różnorodności i przytulności. Drewnem można operować na kilka sposobów:

• Biała kuchnia z drewnianym blatem - bodaj najpopularniejsze rozwiązanie, bardzo atrakcyjne wizualnie i praktyczne, bo na drewnianym tle mniej widać drobne niedoskonałości czy zabrudzenia. Blat może być wykonany z litego drewna (wymaga stałej konserwacji, można go też łatwo odnowić) albo laminowany, czyli z solidną okleiną imitującą rysunek drewna.

• Wzór drewniany na ścianie nad blatem - jako rozwinięcie rysunku na blacie lub samodzielny wzór w duecie z blatem w innym kolorze (np. białym). Biała kuchnia wydaje się przez to jeszcze przytulniejsza.

• Białe i drewniane fronty meblowe - czyli miks dwóch powierzchni. Najczęściej to górny rząd szafek wyróżnia się drewnianym wzorem, jednak zestawiać oba dekory można na wiele sposobów. Drewno jasne czy ciemne, z delikatnym rysunkiem czy wyraziste? Wiele zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Ciemne drewno jest bardziej eleganckie, jasne zaś dobrze odnajduje się w stylistyce nowoczesnej i skandynawskiej. Z kolei rysunek drewna postarzanego zapewnia powiew inspiracji vintage, rustykalnej albo industrialnej.

fot. Norsu Interiors

Nowoczesna biała kuchnia czy więcej klasyki?

Białą kuchnię można urządzić w różnych konwencjach stylistycznych. Nowoczesność to gładkie fronty i minimalistyczne uchwyty (lub ich brak), a także przede wszystkim paleta barwna achromatyczna (biel z dodatkiem szarości bądź czerni). Klasyka zaś idzie w stronę większej zdobności. Przydadzą się więc ciekawe uchwyty - np. metaloplastyczne, a przede wszystkim szafki z dekoracyjnymi płycinami. Ponieważ możemy też postawić na coś pośrodku, czyli styl modern classic, granie konwencjami w białej kuchni jest wyjątkowo łatwe i wdzięczne, zapewniające sporą dozę kreatywności.

Biała kuchnia - ciekawe inspiracje

Jeszcze więcej inspiracji z białą kuchnią w roli głównej? Oto kilka podpowiedzi:

• Biała kuchnia w stylu glamour - powinno być w niej dużo blasku, stąd istotne są białe meble kuchenne na wysoki połysk. Do nich można dodać lśniące czarne elementy. Jeszcze ciekawsze będą te szklane - np. w postaci niesamowicie efektownych płytek lustrzanych. Również część frontów meblowych może mieć takie wykończenie - ze szkła tradycyjnego bądź syntetycznego (np. akrylowego).

• Biała kuchnia w stylu skandynawskim - biel najlepiej łączyć z jasnym, delikatnym drewnem. Nie zaszkodzi też wybrać takich białych frontów meblowych, na których subtelnie widać strukturę znajdującego się pod bielą drewna. Do wszystkiego dodajemy jak najwięcej naturalnych akcentów w postaci akcesoriów i dekoracji.

• Biała kuchnia w stylu prowansalskim - królestwo przytulności, w którym dominują bielone meble drewniane, dekoracyjne plecionki, akcenty w stylu vintage - zwłaszcza te kojarzące się z południem Francji.

• Biała kuchnia z betonem - może to być np. biała kuchnia z szarym blatem imitującym ten materiał. Do niego warto dodać pasujący zlewozmywak, wyglądający jak odlany z cementu, a także odpowiednią okładzinę ścienną - beton architektoniczny czy też płytki gresowe dobrze go imitujące.

• Biała kuchnia z cegłą - dzięki sąsiadującej bieli ruda cegła zyskuje świetną ekspozycję. Do kompletu warto dodać drewniane blaty. Oczywiście równie dobrze sprawdzi się biała bądź szara cegła.

• Biała kuchnia z mozaiką - może to być delikatny, drobny dekor np. z rombami czy marokańską koniczyną. Inna opcja? Mozaika wielobarwna, jak z rozpikselowanego obrazu. Zapewnia to kuchennej aranżacji powiew artystycznej awangardy.

Zdjęcie otwierające artykuł: Kitchen Craft

Autor
Biała kuchnia - czy nadal jest modna?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...