Granat to ciemny odcień niebieskiego, który etymologicznie wziął swoją nazwę od owocu granatowca. Może to być zaskakujące, bo przecież granaty są czerwone! W ramach ciekawostki warto jednak zaznaczyć, że najpewniej chodzi o historyczne przesunięcie znaczenia. W dawnej polszczyźnie granat oznaczał odcień bardziej fioletowy, a także ciemnoczerwony czy brunatny. Z czasem jednak padło na ciemnoniebieski. Możemy się również spotkać z określeniem anglojęzycznym, czyli navy blue - również oznacza to kolor granatowy. 

Granatowe kuchnie kontra metraż - do małych czy dużych wnętrz?

Granat jest kolorem mocnym i ciemnym, dlatego najogólniej mówiąc, lepiej odnajduje się w większych wnętrzach. W praktyce jednak może się okazać, że także małe metraże da się wzbogacić o ten kolor. Chodzi przede wszystkim o granatowe kuchnie z salonem. Otwarta, duża przestrzeń dzienna sprzyja barwnym, wyrazistym akcentom, a aneks kuchenny to idealna strefa na ich wprowadzenie. Co zaś z małą, zamkniętą kuchnią? Tu z granatem warto postępować ostrożnie. Dobrym rozwiązaniem jest zestawienie go z delikatniejszą barwą - np. bielą, jasnym drewnem, pastelową szarością czy pudrowym różem. Lepiej też zdecydować się na granat tylko na jednej ścianie (np. w zabudowie kuchennej jednorzędowej).

Kuchnie granatowe z dodatkiem innych barw

Mówiąc o granatowych kuchniach, nie mamy rzecz jasna na myśli wyłącznie jednego koloru stosowanego w całym wnętrzu. Kluczowe są udane połączenia, a tu granatowa kuchnia zapewnia sporo możliwości. Z czym zatem łączyć ciemnoniebieski odcień?

• Granat plus biel - kontrastowe, świeże i efektowne zestawienie, znane chociażby ze stylu marynistycznego.

• Granat plus drewno - dzięki temu połączeniu wnętrze wydaje się przytulniejsze, a mocny granat traci odrobinę wrodzonego chłodu.

• Granat plus szarość - zestawienie nowoczesne i przyjemne dla oka. Zalecamy jednak, by dodać trzecią barwę (najprościej biel lub drewno), tak by wnętrze nie wydawało się zbyt ponure.

• Granat plus pudrowy róż - stylowe i bardzo modne połączenie. Granat staje się optycznie lżejszy i zyskuje więcej wdzięku. Zamiast różu dobrze sprawdzi się też kolor beżowy.

• Granat plus zieleń - opcja dla odważnych! Chodzi o różne odcienie koloru zielonego - od pastelowej mięty, zmysłowej szałwii po głęboki szmaragd.

• Granat plus fiolet albo czerwień - to jeszcze mocniejsze zestawienie, które zapewni kuchni nieco awangardowy wyraz.

Jeśli urządzamy granatową kuchnię z salonem, pamiętajmy, by zastosowane w niej barwy powtórzyć także w części dziennej. Pozwoli to zachować wizualną spójność całej strefy. Oczywiście nie oznacza to, że musimy wybierać wyłącznie granatowe meble salonowe - chodzi bardziej o detale, dodatki albo - dla miłośników tego odcienia niebieskiego - kolory ścian.

Granatowa kuchnia z drewnem

Granatowe kuchnie z drewnem to bodaj jedne z najpopularniejszych zestawień we wnętrzach. Drewno jako dodatek do granatu może się pojawiać na dwa sposoby:

• granatowe fronty kuchenne plus drewniane blaty;

• połączenie granatowych i drewnianych frontów.

W obu przypadkach zyskujemy zarówno świeże, jak i różnorodne, a przy tym dość przytulne zestawienie. Do granatu i drewna pasują zaś jasne płytki. Mogą to być np. bardzo popularne płytki fazowane, czyli typu metro. Doskonałym dodatkiem są także płytki imitujące marmur.

Biało-granatowa kuchnia

Kolejny pomysł to kuchnia biało-granatowa. I również w tym przypadku mamy dwie najpowszechniejsze opcje:

• granatowa kuchnia z białym blatem - kontrastowe i efektowne połączenie, a przy tym świeże i nowoczesne;

• granatowo-białe fronty meblowe - przyjemna dla oka gra mocnej i delikatnej barwy, również nowoczesna w wyrazie.

Jeśli decydujemy się na opcję numer jeden, czyli biały blat, płytki z kolei mogą być w innym kolorze niż granat i biel - np. biało-szare lub w kolorze drewna. Ciekawie prezentują się też płytki imitujące marmur, a także te wzorzyste typu marokańskiego.

Granatowe ściany w kuchni

Granatowe meble kuchenne to oczywiście nie jedyny sposób na to, by cieszyć się ciemnoniebieskim kolorem we wnętrzu. Alternatywę stanowi granatowa ściana w kuchni. Nie bez powodu używamy liczby pojedynczej, ponieważ - ze względu na moc i wyrazistość granatu - lepiej stosować ten kolor tylko na jednej ścianie, ale przy tym na większej powierzchni.

Dlatego dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z górnego rzędu szafek, by kolor granatowy w postaci płytek, tapety albo farby mógł dobrze rozwinąć swój wizualny potencjał. Inna opcja to ściana poza zabudową kuchenną - np. przy stole, wolno stojącym bufecie, dodatkowych półkach czy innych meblach. Kreatywna opcja to z kolei granatowa farba tablicowa bądź magnetyczna.

Granatowa kuchnia nowoczesna czy klasyczna?

Kuchnia w kolorze granatowym może być urządzona w różnych stylach. Jeśli interesuje nas nowoczesność, to postawmy na gładkie fronty (połyskujące lub półmatowe) z minimalistycznymi uchwytami. Z kolei w wersji klasycznej świetnie sprawdzą się granatowe meble kuchenne matowe z dekoracyjnymi płycinami i uchwytami - np. mosiężnymi bądź miedzianymi. Granatowa kuchnia kocha też eklektyzm, dlatego równie dobrze odnajdzie się chociażby we wnętrzach loftowych, gdzie będzie stanowić barwny kontrapunkt.

Zdjęcie otwierające artykuł: Decoroom

Autor
Jak urządzić granatową kuchnię? Najlepsze aranżacje
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...