Do jakich wnętrz pasuje biała kuchnia z drewnem?

Najczęściej białe kuchnie przedstawiane są w eleganckich matowych aranżach nawiązujących do stylu skandynawskiego, delikatnie frezowanych klasycznych wzorach, tradycyjnych patynowanych odsłonach rustykalnych, czy też nowoczesnych wersjach, gdzie meble występują w opcji na wysoki połysk. Takie wizualizacje białych mebli kuchennych są najbardziej znane. Nie ma w tym nic złego, ponieważ biała kuchnia to synonim elegancji, stylu i czystości formy.

Nie dziwi więc fakt, że projektanci chętnie sięgają po tę opcję, projektując nowoczesne wnętrza, szczególnie wykorzystując opcję wysokiej zabudowy meblowej, która zapewnia większą ilość miejsca do przechowywania.

Warto jednak wiedzieć, że biała kuchnia z drewnem doskonale prezentuje się również w wersji bardziej męskiej, czyli loftowej. Wyposażona w drewniany blat, stalowe czarne krzesła i techniczne dodatki, z pewnością przypadnie do gustu amatorom surowych industrialnych klimatów. Pójdźmy w skrajności.

Biała kuchnia z drewnem w komplecie z tapicerowanymi aksamitnymi hokerami i złotymi lub srebrnymi dodatkami stworzy elegancką przestrzeń w stylu glamour. Możemy również zdecydować się na włączenie drewna w postaci półek, regału albo frontów niektórych szafek. Tak naprawdę biała zabudowa kuchenna z dodatkiem drewna pasuje do każdego wnętrza, jeśli tylko świadomie dostosujemy jej styl do aranżacji całego mieszkania.

Jakie drewno pasuje do białej kuchni?

Kluczową sprawą, na którą należy zwrócić uwagę, jest kolor drewna, pasujący do stylu wnętrza. Podpowiemy, że jasne naturalne kolory świetnie komponują się ze stylami klasycznymi, natomiast ciemniejsze z bogatym usłojeniem lepiej będą prezentować się w stylach nowoczesnych.

Najczęściej do klasycznych aranżacji kuchni wybierane są rodzime gatunki drewna, natomiast egzotyczne drewno takie jak teak, zebrano, jatobe, merbau, czy lapacho z powodu wyjątkowego nasycenia kolorystycznego i wyrazistego usłojenia, może stać się dopełnieniem kuchni nowoczesnych.

Ważną kwestią jest również forma drewnianych dodatków do białej kuchni. Drewno możemy „przemycić” pod postacią drewnianego blatu, drewnianej dekoracyjnej ścianki pomiędzy szafkami, półek, podłogi, regału, czy stołu lub wyspy. I w końcu zastanówmy się nad ilością drewna w białej kuchni. Nie przesadzajmy z jego ilością, ponieważ łatwo jest przytłoczyć aranż.

Biała kuchnia z drewnianym blatem

Wybierając drewniany blat do białej kuchni, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszym jest trwałość drewna. Drewniany blat z założenia powinien być bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, wilgoć i różnicę temperatur.

Wybierzmy zatem twardy gatunek drewna. Idealne będą buk, orzech i dąb, ponieważ charakteryzują się dużą twardością i odpornością na odkształcenia. Biała kuchnia może wydawać się sterylna, dlatego dodatek drewna jest dobrym pomysłem. Drewniany blat w białej kuchni ociepli aranż i sprawi, że wnętrze nabierze przytulności.

Warto nadmienić, że zarówno biel, jak i drewno doskonale komponują się z różnymi fakturami i kolorami, co pozostawia szerokie pole dla doboru dodatków. W drewniany blat możemy wyposażyć również wyspę kuchenną lub pójdźmy o krok dalej i zdecydujmy się na drewnianą wyspę w białej kuchni. To rozwiązanie przełamie monochromię barw i doda kuchni charakteru. Pamiętajmy, że każde drewno użyte w kuchni powinno zostać dokładnie zaimpregnowane.

Biała kuchnia z drewnem i betonem

Beton niezmiennie od wielu sezonów gości w nowoczesnych wnętrzach i kuchnia nie stanowi tu wyjątku. Jest praktyczny, występuje w wielu odcieniach i tworzy tło dla interesujących rozwiązań i nowinek wnętrzarskich. Biel pasuje do betonu podobnie jak drewno. Jednak trudno wyobrazić sobie połączenie w jednym wnętrzu całego trio, czyli bieli, drewna i betonu. Taki aranż to gratka dla sympatyków nowoczesnych i nieco minimalistycznych form.

Biała zabudowa kuchenna w połączeniu z betonem na ścianach i podłogach mogłaby wydawać się zbyt nudna, dlatego drewniane dodatki w postaci blatu, półek lub wyspy ocieplają całokształt i dodadzą pomieszczeniu nieschematycznego szlifu. Możemy z drewna zrobić kontrapunkt, wykorzystując intensywny odcień albo stylowo dopełnić kompozycję, używając stonowanej barwy drewna.

Biała kuchnia z drewnem - co na ściany?

Czy białe meble z drewnianymi dodatkami i białe ściany to dobre połączenie? Tak, jeśli marzymy o kuchni monochromatycznej i ponadprzeciętnie spójnej. Możemy poeksperymentować wtedy z fakturami i na ściany wybrać białą cegłę, bardzo jasny beton wpadający kolorystycznie w biel lub białe wielkoformatowe płytki matowe albo z połyskiem.

Jeśli jednak to zbyt wiele bieli dla nas, dobrym pomysłem jest przełamanie kolorystyki białych ścian dekoracyjnym wykończeniem jednej ściany lamelami, farbą tablicową, marmurem z niepowtarzalnym żyłowaniem, wzorzystymi płytkami, tapetą lub kolorowym szkłem. Dobrym wyborem jest również pomalowanie wszystkich ścian na jednolity kolor. Barwy, które dobrze komponują się z zarówno z bielą, jak i drewnem to jasne szarości, ciepłe beże i oliwkowa lub butelkowa zieleń.

Biała kuchnia z drewnem - jakie podłogi?

Naturalnym wyborem na kuchenne podłogi w przypadku montażu białej kuchni z drewnem jest również drewno. Faktycznie tak jest, że wnętrze staje się automatycznie harmonijne i spójne aranżacyjnie. Należy pamiętać tylko o tym, żeby odcień drewnianych podłóg był tożsamy z odcieniem drewna, użytego w dodatkach do białej kuchni.

Jeśli obawiamy się o trwałość drewnianych podłóg w pomieszczeniu narażonym na wilgoć i zmiany temperatur, możemy wybrać ceramiczne płytki drewnopodobne, bardzo dobrze imitujące naturalne drewno, a pozbawione jego wad. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby nieco urozmaicić stylistykę wnętrza i na podłogi wybrać płytki ze wzorem szachownicy, beton lub wracające do łask lastryko, którym możemy ozdobić również ścianę pomiędzy górnymi szafkami i blatem.

Jakie dodatki do białej kuchni z drewnem?

Pomysł o tym, że biała kuchnia wymaga zagospodarowania dużą ilością dodatków, aby zyskać domowy charakter, jest błędny. Tak, jak w każdym innym przypadku, nie ma co popadać w przesadę. Piękno tkwi w szczegółach, więc dobrze jest skrzętnie przemyśleć, jaki efekt chcemy uzyskać. Nadrzędną sprawą jest styl kuchni.

Do kuchni glamour wybierzemy dodatki szklane oraz w kolorystyce złota i srebra, do kuchni klasycznej dobrym wyborem będzie wyeksponowanie drewnianych desek i pastelowej ceramiki, natomiast nowoczesność kocha proste geometryczne formy, więc sprawdzi się zestaw kwadratowych doniczek z ziołami, prostokątne puszki na przyprawy, designerski czajnik elektryczny i kamienna deska. Drewniana skrzynia z siedziskiem wyposażonym w wygodne poduszki stanie się funkcjonalnym dodatkiem w kuchni w stylu rustykalnym i skandynawskim.

Zdjęcie otwierające artykuł: Black Red White

Autor
Biała kuchnia z drewnem - pomysły na aranżacje
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...