Jak działa ręczny ekspres do kawy?

Ręczny ekspres do kawy z młynkiem, który może być ekspresem dźwigniowym lub kolbowym, wymaga tego, aby samodzielnie umieścić w nim każdorazowo kawę. Na pierwszym etapie jest ona mielona w wbudowanym młynku żarnowym, a następnie przekładana do kolby. Używa się do tego załączonej miarki, a kolba wyposażona jest w specjalny filtr. Jedno zapełnienie kolby pozwala użytkownikowi wykonać na raz jedną albo dwie porcje kawy.

fot. Zara Home

Kolejnym krokiem jest wlanie wody niezbędnej do zaparzenia kawy do zbiornika, po czym ekspres sam odmierza ilość wody koniecznej do wykorzystania. W rezultacie w ciągu kilku minut właściciel urządzenia może cieszyć się aromatycznym napojem ze świeżo mielonych ziaren kawy.

Jakie są rodzaje ręcznych młynków do kawy?

Ręczne młynki do kawy pojawiły się na rynku już wiele dekad temu i przez jakiś czas królowały w swojej kategorii. W ostatnich latach zostały wyparte przez ekspresy automatyczne, przelewowe na kapsułki i wyposażone w wiele dodatkowych gadżetów, takich jak młynki udarowe, młynki żarnowe czy możliwość przygotowywania kaw z mlekiem. Kiedy jednak jakiś czas temu okazało się, że ekspresy ręczne wracają na salony, a raczej do naszych kuchni, miały do zaoferowania więcej niż kiedykolwiek.

fot. DeLonghi

W dzisiejszych czasach można kupić młynki ręczne, które stanowią ich dawne odpowiedniki, retro ekspresy stylizowane czy też designerskie urządzenia, których zasada działania jest taka, jak ekspresach sprzed kilku dekad. Bardziej zaawansowane modele mają nawet dysze do spieniania mleka, a więc sprawdzą się nie tylko w przypadku osób pijących co rano małą czarną, ale też latte czy flat white.

Jakie są zalety ręcznych ekspresów do kawy?

Największym walorem tego rozwiązania jest smak samej kawy. Dzięki temu, że woda o odpowiedniej temperaturze przelewana jest bezpośrednio przez zmieloną przed momentem kawę, napój ma niepowtarzalny smak, a na jego powierzchni powstaje brązowa pianka nazywana cremą. W związku z tym ręczne o ręcznych ekspresach do kawy mówi się powszechnie, że są rozwiązaniem dla największych smakoszy ciemnego napoju.

fot. SMEG

Oczywiście, na rynku można znaleźć rodzaje ekspresów, które pozwalają na znacznie szybsze, zautomatyzowane przygotowanie kawy czy oczyszczanie urządzenia, ale ostatecznie to właśnie smak kawy ma największe znaczenie w tym wypadku. Ponadto ich zaletą jest fakt, że najczęściej nie należą do dużych urządzeń, a w związku z tym zwykle można znaleźć dla nich miejsce na blacie w każdej kuchni.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że ekspresy ręczne można w dzisiejszych czasach kupić w różnych wersjach stylistycznych. Niektóre z nich są designerskie i pasują do nowoczesnych pomieszczeń,  a inne stylizowane na urządzenia z dawnych lat. W związku z tym mogą cechować się nie tylko funkcjonalnością, ale również stanowić efektowną ozdobę kuchni czy biura. 

Na co warto zwrócić uwagę podczas kupowania ekspresu?

Przed zakupem ręcznego ekspresu do kawy warto uwzględnić kilka czynników, które wpłyną na ostateczną decyzję. Pierwszym z nich jest miejsce, w którym chcemy ustawić ekspres, a tym samym jego gabaryty. Jeśli będzie w nim przygotowywana głównie czarna kawa ze świeżo mielonych ziaren, wystarczy ekspres o podstawowej funkcji.

Jeśli natomiast domownicy lub użytkownicy ekspresu piją głównie kawę z mlekiem, wygodniejszym rozwiązaniem będzie kupienie ekspresu z dyszą do spieniania mleka. Spore znaczenie mają również walory estetyczne i dostosowanie konkretnego modelu do wystroju pomieszczenia, w którym będzie stał.

Ostatnim czynnikiem wpływającym na wybór jest oczywiście cena, a ta może być różna w zależności od wybranego modelu i dodatkowych opcji. Dobre ekspresy do kawy można kupić już za 2 tysiące złotych, ale urządzenia stylizowane na ekspresy retro z miedzianymi wstawkami to koszt nawet 10 tysięcy złotych. Przed zakupem warto więc ustalić nie tylko kwestię potrzeb, ale i przeznaczony na zakup budżet.