Dywan kojarzy się przede wszystkim z dekoracją i wyposażeniem salonu, sypialni lub innych pomieszczeń. Rzadko jednak wybierany jest dywan do kuchni. Tymczasem odpowiednio wybrany świetnie chroni podłogę, a przede wszystkim stanowi nietuzinkowy element wnętrza, nadając kuchni niepowtarzalnego wyglądu. Wbrew obiegowej opinii, dywan w kuchni nie jest uciążliwy w pielęgnacji i nie trzeba go ciągle czyścić. Na co zwrócić uwagę, wybierając dywan do kuchni? Jak często prać dywan do kuchni, aby dobrze wyglądał?

Dywan do kuchni - zalety

Dywan do kuchni to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią niecodzienne rozwiązania i modne dodatki. Dywan może stanowić wspaniałą dekorację, którą w przeciwieństwie do paneli, czy kafelek można często wymieniać, zyskując zupełnie nowych charakter pomieszczenia. Ogromny wybór różnego rodzaju dywanów sprawia, że każdy znajdzie model idealny dla siebie nie tylko pod względem rozmiaru, ale i faktury i wzoru. Dużą zaletą jest również fakt, że dywan jest przyjemniejszy w dotyku niż chłodny kamień lub kafelki, a całe pomieszczenie zyskuje bardziej przytulnego charakteru. Dodatkowo dywan stanowi dodatkową ochronę, zabezpieczając podłogę przed uszkodzeniem.

Dywan do kuchni - wady

Wśród minusów posiadania dywanu w kuchni, wymienić można trudniejszą pielęgnację. Jednak nie musi to być problem, jeśli wybierze się odpowiednie materiały, które ułatwią czyszczenie. Z pewnością jednak dywan będzie się szybciej brudził i należy to wziąć pod uwagę przed zakupem tego elementu wyposażenia. Jako wadę dywanu w kuchni często wymienia się również możliwość poślizgnięcia, jednak ten problem można łatwo rozwiązać, wybierając dywan do kuchni na żelu.

Jaki dywan do kuchni?

Dywan do kuchni może mieć różne kształty i rozmiary, jednak zazwyczaj najlepiej sprawdza się podłużny dywanik w kształcie prostokąta, czyli tzw. chodnik do kuchni. Świetnie wpasowuje się on w przestrzeń i można go ułożyć wzdłuż szafek, zapewniając sobie wygodę podczas wykonywania różnych prac kuchennych. Jeśli dywan ma być ułożony pod stołem, to najlepiej, aby jego kształt i rozmiar był zbliżony do blatu, co zapewni harmonijny wygląd całości. Do kuchni raczej nie wybiera się dużych dywanów, gdyż będą one dawać wrażenie przytłoczenia, zwłaszcza w małym pomieszczeniu. Świetnie za to wygląda kilka mniejszych dywanów ułożonych w dużej kuchni. Dywan do kuchni może również posłużyć do wydzielenia stref np. części jadalnej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając dywan do kuchni?

Zastanawiając się nad tym, jaki dywan do kuchni wybrać lepiej zrezygnować z tych o puchatej fakturze i długim runie, z których trudno będzie usunąć ewentualne resztki jedzenia. Ze względu na temperaturę i wilgoć lepiej też nie wybierać dywanu z naturalnych włókien. Najlepiej sprawdzą się dywany syntetyczne o prostej konstrukcji. Idealny będzie dywan winylowy lub dywan do kuchni sznurkowy. Występują one w wielu kolorach i wzorach, co zapewnia ich nietuzinkowy wygląd. Warto po prostu zwracać uwagę, aby dywan był przystosowany do trudnych warunkach, panujących w kuchni. Warto również zwrócić uwagę na jakość materiałów oraz staranność wykonania, co zagwarantuje wysoką odporność na zabrudzenia i uszkodzenia. Dzięki temu dywan będzie świetnie się prezentował przez długi czas, stanowiąc wspaniały element dekoracyjny i funkcjonalny element wnętrza jednocześnie.

Dywan do kuchni na żelu

Dywan do kuchni powinien być stabilny i się nie przesuwać, aby zapobiec poślizgnięciu się domowników. Zwłaszcza że w kuchni na dywanie w przeciwieństwie do innych pomieszczeń nie stoją żadne meble, co sprawia, że dywan łatwo się przesuwa. Dobrym rozwiązaniem jest specjalna mata pod dywan, która zapobiega jego ślizganiu. Warto również zwrócić uwagę na dywan do kuchni na żelu. Jego spodnia część jest tak skonstruowana, aby dywan się nie ślizgał i cały czas leżał w odpowiednim miejscu. Dywan dokładnie przylega do podłoża, jest stabilny i się nie zwija.

Jak często prać dywan do kuchni?

Dywany należy prać minimum 2 razy w roku, najlepiej wykorzystując do tego dobrą pogodę. Uzależnione jest to jednak od materiału, z jakiego został wykonany dywan oraz stopnia jego zabrudzenia. Dlatego należy indywidualnie oceniać stan dywanu i prać go w razie potrzeby nawet raz w miesiącu, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Czyszczenie i pielęgnację dywanu należy wziąć pod uwagę już na etapie zakupu. Do kuchni świetnie sprawdzą się cienkie dywany, które wystarczy przetrzeć szmatką, aby utrzymać je w czystości.