Na wstępie warto podkreślić, że urządzanie wnętrza do wypoczynku rządzi się specyficznymi prawami. Wynika to oczywiście z zupełnie innej funkcji sypialni niż np. kuchni czy salonu. Ponadto odpowiednio dobrana kolorystyka w aranżacji sypialni nie tylko zapewnia satysfakcjonujący walor estetyczny, lecz także ma istotny wpływ na psychikę. A w konsekwencji – także na jakość wypoczynku podczas snu.
Dlaczego kolor granatowy w aranżacji sypialni to dobry pomysł?
Choć podczas aranżowania wnętrz zwykle dobieramy kolory wedle gustu, to trzeba pamiętać, że każda barwa w określony sposób oddziałuje na psychikę. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w sypialni, w której powinniśmy maksymalnie uspokoić myśli. W ten sposób można sobie zapewnić lepszy sen, a w konsekwencji - lepsze zdrowie. Z tego właśnie powodu granatowa sypialnia jest bardzo dobrym wyborem. Powód? Taki kolor sprzyja wyciszeniu się, uspokojeniu, odstresowaniu oraz ogólnie - relaksowi. Wynika to z dobrym skojarzeń z barwą nieba albo morza.
Warto jednak pamiętać, że - jak we wszystkim - dobrze jest zachować umiar. Nadmiar koloru granatowego w sypialni może przytłoczyć wnętrze, a w efekcie także źle wpłynąć na psychikę. Pomieszczenie nie powinno być zbyt mroczne, dlatego siłę granatu trzeba odpowiednio złagodzić.
Sposoby na granatowe wnętrze: ściany, meble, dodatki
Pierwsze skojarzenie z hasłem granatowa sypialnia? Spore powierzchnie w tym kolorze, czyli przede wszystkim ściany. Nie znaczy to jednak, że granatem nie da się operować też innymi sposobami.
Sypialnia z granatową ścianą
Najprostszym sposobem na wprowadzenie ulubionego koloru do wnętrza jest oczywiście użycie odpowiedniej farby. Jeśli decydujemy się na granatowy w sypialni, najlepiej pomalować na tę barwę jedną ścianę, a maksymalnie - dwie. W takiej ilości nie przytłoczy optycznie pomieszczenia, a jednocześnie doda mu głębi i elegancji. Zawsze dobrym wyborem jest granatowa ściana za łóżkiem, która w wielu przypadkach jest najbardziej wyróżniającym się akcentem w pokoju.
Zamiast malowania ścian, można oczywiście postawić na granatowe tapety do sypialni. Tu wybór wzorów jest wręcz nieograniczony: od efektownych ornamentów przez motywy geometryczne po fototapety. Jeszcze ciekawszą opcją jest zestawienie tapety z lamperią w dolnej części ściany.
Granatowa ściana w sypialni jest na tyle wyrazista wizualnie, że właściwie można by poprzestać na stosowaniu tego koloru. Ale oczywiście nie będzie błędem, jeśli rozwiniemy go w meblach i dodatkach.
Sypialnia z granatowym łóżkiem
Granatowe łóżko w sypialni jest najczęściej eleganckie, okazałe, wzbogacone w duży zagłówek i tapicerowane. Sposób obicia i ewentualne dodatkowe zdobienia nadają mu odpowiedni walor stylistyczny. W praktyce jednak dostępne na rynku modele, w których dominuje granatowy kolor, najlepiej pasują do wnętrz klasycznych i glamour. Warto szczególnie zwrócić uwagę na łóżka wzbogacone ciemnym bądź jasnym drewnem, np. zastosowanym w nóżkach.
Meble i granatowe dodatki do sypialni
Urządzając granatową sypialnię, nie możemy oczywiście zapominać o pozostałym wyposażeniu:
- Szafa - wolnostojąca ma w sobie więcej lekkości, z kolei ta do zabudowy zdecydowanie więcej pomieści. Ponadto taki skrojony na miarę potrzeb projekt przyda się chociażby w sypialni na poddaszu.
- Komoda, szafki nocne, dodatkowy fotel, ławka - mały pokój raczej nie pozwoli aż tak się rozwinąć, ale jeśli miejsca jest więcej, warto wprowadzić do sypialni spójne kolorystycznie meble o różnych funkcjach.
- Granatowa pościel - albo w wersji jednobarwnej, albo granat w towarzystwie łagodniejszych kolorów. Nie zapominajmy również o efektownej narzucie!
- Inne tkaniny (np. dywan, dywanik, zasłony).
- Dodatki do granatowej sypialni: grafiki, plakaty, obrazy, ulubione dekoracje (np. naczynia czy figurki), abażury i klosze lamp.
Z czym łączyć kolor granatowy w sypialni? Inspiracje barwne
Mocny, wyrazisty, ciemny kolor granatowy wymaga odpowiedniego towarzystwa. Dobra wiadomość jest jednak taka, że możliwości kompozycyjne są całkiem spore. Oto przykłady polecanych połączeń:
Biało-granatowa sypialnia
Sprawdzone, klasyczne i ponadczasowe zestawienie! Biało-granatowa sypialnia świetnie prezentuje się w aranżacjach spod znaku tak stylu glamour, jak i szykownego wcielenia stylu marynistycznego. Zamiast malowania np. jednej ściany na granatowo, a reszty na biało, można skorzystać chociażby z tapety w granatowo-białe paski.
Granatowo-szara sypialnia
Szarość równoważy siłę granatu, a obydwa kolory tworzą spójne i nowoczesne połączenie. Ponadto dobrze wpływają na psychikę, ponieważ mają właściwości wyciszające. Niemniej taki duet może być przez niektóre osoby traktowany jako zbyt ponury. Dlatego też szaro-granatowa sypialnia wymaga wizualnego ocieplenia. Przydadzą się puszyste, przytulne tkaniny czy drewniane akcenty.
Sypialnia granatowo-różowa
Takie zestawienie barw bywa określane jako „kobiece”, choć oczywiście nie musimy trzymać się tych stereotypowych skojarzeń. Granatowa sypialnia z dodatkiem różu jest zmysłowa i romantyczna, a przy tym całkiem szykowna. Bezpieczniej postawić na pastelowe i pudrowe odcienie różowego.
Granatowa sypialnia z drewnem
Drewniane meble i dodatki znakomicie łagodzą chłód granatu, a przede wszystkim dodają sypialni przytulności. To też zawsze bezpieczne zestawienie, i to w różnych konwencjach stylistycznych.
Granatowo-złota sypialnia
Szykowne połączenie granatu ze złotem stanowi świetną propozycję zwłaszcza do sypialni w stylu glamour. Złociste akcenty mogą pojawić się w różnych wydaniach: od elementów dekoracyjnych na tapecie przez detale i ornamenty na tkaninach po fragmenty lamp czy mniejsze lub większe ozdoby.
Inne polecane barwy
Z granatem ciekawie łączy się też np. kolor zielony. W przypadku sypialni lepiej postawić na zieleń butelkową lub trawiastą niż soczystą limonkę. Można też śmiało eksperymentować z beżem (dobra alternatywa dla bieli i szarości!), fioletem czy przygaszonym żółtym. Lepiej unikać barw energetycznych i pobudzających, takich jak czerwień czy pomarańcz. Mimo że dobrze komponują się z granatem, to jednak w sypialni mogłyby zaburzać odpoczynek.
Granatowa sypialnia glamour, klasyczna czy nowoczesna: jak urządzić?
Granat w sypialni może mieć różne stylistyczne odsłony. Warto więc przyjrzeć się najciekawszym rozwiązaniom:
Granatowa sypialnia w stylu glamour
Granatowa sypialnia w stylu glamour to dobry wybór dla osób, które lubią odpoczywać w eleganckim, a przy tym dość spektakularnym otoczeniu. Kolor granatowy, który sam w sobie jest dość szykowny, znakomicie komponuje się z bielą, srebrem, złotem i różnymi połyskującymi wykończeniami typowymi dla konwencji glamour. Możliwości jest tu zresztą bardzo dużo! Granatowa ściana w sypialni stanowi świetne tło we wnętrzu w takim stylu, ale równie dobrze sprawdza się chociażby granatowe łóżko (koniecznie z okazałym zagłówkiem, np. obitym welurem) czy przyciągająca wzrok tapeta.
Granatowa sypialnia w stylu klasyczny
W granatowej sypialni w takiej wersji przede wszystkim warto zadbać o przytulność. Do mocnego koloru bazowego zawsze pasuje biały, kremowy czy beżowy, nie powinno też zabraknąć drewnianych akcentów. Dobrym punktem odniesienia są pokoje w dobrych hotelach, które bardzo często aranżuje się w stylistyce klasycznej. Nie żałujemy zatem puszystych i miłych w dotyku tekstyliów, a unikajmy np. bardzo mocnych kontrastów barwnych.
Granatowa sypialnia w stylu nowoczesny
Nowoczesne granatowe sypialnie są aranżowane oszczędnie, ale ze smakiem i wyczuciem. Minimaliści mogą dodać do granatu przede wszystkim szarość, choć i biel, i drewno także dobrze odnajdują się w takiej konwencji. Kluczowy jest jednak dobór dekorów. Lepiej sprawdzą się te gładkie i jednorodne zamiast wzorzystych.
Granatowa sypialnia i styl boho
Mimo że granat nie jest pierwszym wyborem w konwencji boho, to nie warto się na starcie ograniczać. Na takim tle świetnie prezentują się zarówno plecionki, jak i żywe rośliny. Wszystko też oczywiście zależy od wariantu sypialni w stylu boho. W wersji obecnie najpopularniejszej, czyli z silnymi wpływami skandynawskimi, paleta kolorystyczna jest zdyscyplinowana, a pierwsze skrzypce grają formy i materiały. Ale jeśli sięgniemy po boho rozumiane jak w modzie, można śmiało bawić się także kolorami, dodając np. bordo, burgund, turkus czy musztardowy żółty.
Granatowa sypialnia: podsumowanie
Granatową sypialnię możemy urządzić na różne sposoby i zgodnie z wieloma konwencjami stylistycznymi. Sam granat da się z powodzeniem stosować jako kolor ścian lub mebli, dominanta w aranżacji wnętrza bądź jako seria akcentów - sami decydujemy, w jakiej postaci ma pojawić się w sypialni!