Sypialnia w stylu boho kojarzy nam się z przytulnym i zacisznym miejscem w naszym domu, które głównie służyć nam ma do spania, lecz również odpoczywania. Co więcej, styl boho jest hitem ostatnich czasów, jeżeli chodzi o urządzanie wnętrz, a więc nie ma się czym dziwić, iż coraz więcej osób chciałoby właśnie w tym stylu urządzić własną sypialnię. Jak więc najlepiej jak to możliwe urządzić sypialnię boho, a co za tym idzie, w jaki sposób dobrać do niej meble i dodatki, by wszystko było ze sobą spójne?

Co na ściany w sypialni boho? Przegląd rozwiązań dostępnych na rynku

Ściany tak naprawdę są podstawą każdego pomieszczenia i wbrew pozorom mogą one wręcz odmienić całe nasze wnętrze. Jest to więc bardzo ważne, w jaki sposób je urządzimy. Warto przy tym postawić na dodatki, które zawiesić można na ścianach w celu uzupełnienia klimatu sypialni w stylu boho. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań, są makramy, które mogą być plecione na różne sposoby w kolorach nawiązujących do reszty mebli i dodatków w sypialni.

W sypialniach urządzonych w stylu boho często na ścianach wiesza się na przykład makramowe łapacze snów; choć mogą być one wykonane z innych materiałów. Poza makramami rewelacyjnie sprawdzają się również obrazy lub ozdoby wykonane metodą plecionkową, lecz z użyciem innych materiałów, takich jak na przykład rattan, wiklina, czy różne rodzaje trawy. Z powodzeniem można zawiesić na ścianach na przykład lustra oplecione rattanem czy wikliną bądź też plecione z tych surowców doniczki ścienne na kwiaty.

Jak dobrać meble do sypialni w stylu boho?

Te materiały sprawdzą się najlepiej! Każdy zapewne zdaje sobie sprawę z tego, iż meble odgrywają bardzo ważną rolę przy urządzaniu jakiegokolwiek wnętrza. Mają być one przede wszystkim funkcjonalne, by pomieścić różne potrzebne nam przedmioty, czy też ubrania, ale nic nie stoi na przeszkodzie temu, by były one również ładne i idealnie wpasowywały się w klimat boho.

W sypialni urządzonej właśnie w tym stylu sprawdzi się tak naprawdę wiele rodzajów różnych mebli, ponieważ jak wiadomo - styl boho uwielbia wiele dodatków i ozdób, które muszą mieć gdzieś swoje miejsce. Sprawdzą się więc takie meble jak wiszące półki, witryny, otwarte regały, komody, hamaki, bujane fotele, pufy, a przede wszystkim oczywiście łóżko, które w sypialni jest rzeczą najważniejszą. By utrzymać sypialnię w klimacie boho, wszystkie meble powinny być do siebie jak najbardziej podobne. Najlepiej, by były one wykonane z jasnego drewna, czy też z innych naturalnych surowców, jak na przykład wiklina, babus czy rattan.

Sypialnia boho - jakie dodatki podkreślą egzotyczny klimat?

Jak już wcześniej wspomniano, styl boho uwielbia dodatki, a więc im więcej pasujących do siebie dekoracji, tym tak naprawdę lepiej, choć oczywiście warto zachować przy tym umiar i rozsądek. Do dekoracji sypialni warto wykorzystać przede wszystkim różnego rodzaju rośliny, nawet te suszone.

Rośliny w tym przypadku sprawdzą się rewelacyjnie w każdej możliwej sytuacji, bez względu na to, czy będą to żywe rośliny posadzone w doniczkach, czy suche elementy roślin wykorzystane jedynie w celu dekoracyjnym. Co więcej, w sypialni boho rewelacyjnym pomysłem jest wykorzystanie w roli ozdobnych dodatków różnych obrazów, które śmiało zawieszać można na ścianach obok makram czy innych ozdób. Z kolei w witrynkach, na regałach, półkach, czy na komodach warto jest postawić różnego rodzaju figurki w ziemistych kolorach lub doniczki bądź wazony z kwiatami.

Kolory do sypialni w stylu boho

Łatwo można zauważyć, iż kolory w stylu boho mają ogromne znaczenie. Co więcej, część mebli czy dodatków pasuje do tego stylu tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonana jest właśnie w odpowiednim kolorze. Jeśli chodzi na przykład o kolory ścian, najlepiej sprawdzają się w przypadku sypialni boho takie kolory jak jasny beż, biel, jasny brąz, czy też różne podobne ziemiste kolory, lecz występujące w bardzo jasnych odcieniach.

Takie ściany mogą wtedy być odpowiednią bazą do zawieszenia różnych dekoracji. W kwestii kolorów mebli czy dodatków także świetnie sprawdzą się ziemiste kolory, takie jak na przykład pastelowy brąz, beż, czy nawet zieleń. Głównie chodzi o to, by wykorzystywać jak najwięcej naturalnych kolorów, kojarzących się z przyrodą.

Sypialnia w stylu scandi boho - spokojniejsza alternatywa dla mniej odważnych

Styl scandi boho to tak naprawdę styl, w którym łączy się dwa bardzo odmienne style urządzania wnętrz. Mianowicie jednym z nich jest oczywiście styl boho, który często może być trochę szalony, wręcz chaotyczny i nieokiełznany. Z kolei drugim nurtem w tym łączeniu jest skandynawski minimalizm i przede wszystkim funkcjonalność.

W kwestii kolorystycznej, w tym stylu królują raczej jasne kolory, takie jak na przykład odcienie bieli, beżu, czy też szarości; niemniej jednak dodaje się niekiedy do tych kolorów i ciemniejsze odcienie szarości, brązu, czy nawet czerni. Styl skandynawski wyróżnia się głównie prostotą i stonowaniem, stąd w stylu scandi boho najlepiej sprawdzają się bardzo solidne, oczywiście drewniane i w pełni funkcjonalne meble.

W roli dodatków najczęściej występują miękkie tkaniny w stonowanych barwach, czyli głównie dywany, pościele, koce i poduszki. W celu zachowania jednak stylu boho warto również dodawać elementy plecione do sypialni w stylu scandi boho, na przykład wykonywane z wikliny, rattanu, makramy, czy trawy morskiej.