Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest dla nas zdrowy sen. Istnieje w związku z tym bardzo prosta zależność - jeżeli wysypiamy się odpowiednio, to również zdrowiej i lepiej się czujemy, a nawet z zewnątrz na takich wyglądamy. W jaki sposób więc najlepiej jest zadbać o komfort naszego snu?

Komfort snu w sypialni - ile godzin powinien trwać spokojny sen u dorosłego człowieka?

Powszechnie przyjęło się pewne przekonanie, iż odpowiednia ilość snu dla dorosłego człowieka wynosi przynajmniej 8 godzin na dobę. Często pojawiają się nowe badania, które sprawdzają, ile tak naprawdę powinien trwać nasz w pełni spokojny sen. Wyniki wspomnianych badań często wskazują, iż zarówno zbyt długa, jak i także zbyt krótka długość naszego snu negatywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Warto jednak przede wszystkim pamiętać o tym, iż każdy z nas ma tak naprawdę inne potrzeby względem snu. Niemniej jednak według wyników badań przyjęto, iż odpowiednia długość spokojnego snu dla osób między 18. a 64. rokiem życia wynosi średnio od 7 do 9 godzin w ciągu nocy, natomiast osoby powyżej 64. roku życia powinny spać najlepiej średnio 7 lub 8 godzin. 

Sposoby na polepszenie jakości snu

Jeżeli chcemy zadbać o jakość snu, możemy poczynić kilka bardzo istotnych kroków, które zdecydowanie poprawią komfort naszego snu i sprawią, iż będziemy lepiej się wysypiali. W tym celu możemy między innymi:

  • spać tylko i wyłącznie podczas nocy, pomijając wszelkie krótkie drzemki w ciągu dnia;
  • unikać jedzenia oraz picia bezpośrednio przed snem;
  • zaplanować, o której godzinie położymy się spać, a także, o której godzinie się obudzimy;
  • przed snem relaksować się, unikając w tym czasie korzystania z komputera, laptopa, czy też telefonu.

Regularne wietrzenie - rób to przed snem!

Wśród kroków, które możemy poczynić, by nasz sen był zdrowszy i bardziej jakościowy, warto również wyróżnić bardzo prostą czynność, a mianowicie wietrzenie pokoju, w którym śpimy. Otóż Jest to naprawdę drobiazg do wykonania, lecz ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób sypiamy, nawet w te chłodniejsze dni.

Każdego dnia, zanim zaśniemy, powinniśmy przez mniej więcej od 20 do 30 minut wietrzyć naszą sypialnię i dopiero po tym zabiegu położyć się spać. W ten sposób dostarczamy sobie świeże powietrze, a przede wszystkim tlen, który znacznie ułatwi nam zasypianie.

Rytuały przed snem - czy muzyka relaksacyjna to dobry pomysł?

Tak jak powyżej wspomniano, przed snem każdorazowo powinniśmy się relaksować. W tym celu możemy robić dosłownie wszystko, co jest dla nas relaksujące. Dla każdej osoby może to być coś innego, lecz dla znacznej większości osób, rewelacyjnym rozwiązaniem okazuje się być muzyka.

Przed snem dobrze jest więc włączyć niezbyt głośno, lecz też nie za cicho taką muzykę, która wprawia w nas w spokój i w przyjemność i zrobić coś, co wyjątkowo nas relaksuje. W tym czasie możemy tylko słuchać danej muzyki, ale również możemy, chociażby poczytać książkę, wziąć relaksacyjną kąpiel, czy też wykonać ulubiony zabieg pielęgnacyjny na twarz lub ciało.

Oczyszczacz i nawilżacz - czy te sprzęty poprawią jakość powietrza w sypialni?

Jakość powietrza w naszej sypialni bardzo mocno wpływa na jakość naszego snu, a więc to właśnie dlatego tak ważne jest wywietrzenie w pokoju, czy też zastosowanie oczyszczacza powietrza bądź nawilżacza. Są to urządzenia, które są w stanie wyeliminować z powietrza większość zanieczyszczeń szkodliwych dla naszego zdrowia, czy też w przypadku nawilżacza powietrza, mogą one powietrze w naszej sypialni odpowiednio nawilżyć i zapewnić jego jonizację. Wszystko to sprawia, iż zasypiając oraz już podczas naszego snu lepiej i łatwiej nam się oddycha, w wyniku czego również znacznie poprawia się komfort snu.

Dobrej jakości pościel - z jakiego materiału sprawdzi się najlepiej?

Jeżeli chodzi o jakość pościeli, powiedzenie „Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” ma tak naprawdę bardzo wiele sensu, nie tylko metaforycznego. Otóż okazuje się, iż jakość naszej pościeli rzeczywiście istotnie wpływa na jakość snu. Oznacza to, iż powinniśmy najlepiej wybierać pościele lepszej jakości, na przykład takie, które wykonywane są z bawełny, czy też z flaneli, ponieważ zapewniają one odpowiednią wentylację i są bardzo przyjemne w dotyku.

Wygodny materac - jak dobrać odpowiednią twardość?

Chcąc zapewnić sobie możliwie jak najwyższy komfort naszego snu, powinniśmy zadbać o sen wieloaspektowo, również pod względem wyboru materaca. Żeby dobrać dla siebie idealny materac do spania o odpowiedniej twardości, dobrze jest przed zakupem wykonać bardzo prosty i krótki test. Wystarczy w tym celu położyć się na plecach na materac testowy w sklepie i spróbować włożyć swoją dłoń pod odcinek lędźwiowy. Idealnym materacem dla nas będzie ten, przy którym podczas tego testu włożymy rękę pod odcinek lędźwiowy z delikatnym oporem, lecz bez większego trudu.

Wielkość łóżka - optymalne wymiary łóżka małżeńskiego

Najczęściej wybieranymi łóżkami są łóżka o wymiarach 140x200 i 160x200. Przy wyborze można oczywiście sugerować się wielkością swojej sypialni, lecz warto pamiętać, iż łóżko o wymiarach 160x200 zapewni nam większy komfort, zwłaszcza dla tych osób, które podczas snu lubią przyjmować różne pozycje i po prostu bardziej komfortowo czują się na większym łóżku. Są to więc optymalne wymiary łóżka małżeńskiego.