Jak wygląda nowoczesna sypialnia?
Od kilku lat na świecie królują minimalizm i prostota. Sypialnie urządzane w ascetyczny i funkcjonalny sposób powinny być przestronne, jasne i zapewniać wygodne użytkowanie wnętrza. Najważniejszym meblem powinno być wygodne i dobrane do indywidualnych potrzeb łóżko, a pozostałe meble warto w tym wypadku ograniczyć do niezbędnego minimum.
W nowoczesnych sypialniach estetyka opiera się na odpowiednim doborze kolorów i oszczędnych dodatkach, które podkreślają styl pomieszczenia. Ważne jest, aby liczbę kolorów ograniczyć do trzech dominujących, które będą się uzupełniały. Całość powinna stanowić pomieszczenie, w którym chętnie zasypiamy i się budzimy oraz, w którym znajdują się wszystkie najpilniejsze elementy, jakich potrzebujemy w tych momentach.
Jaki rodzaj światła najlepszy będzie do sypialni?
Sypialnia jest miejscem, które powinno kojarzyć się z relaksem, dlatego najlepiej sprawdzają się w niej żarówki o ciepłej, delikatnej barwie, których światło nie jest zbyt intensywne. Warto połączyć ze sobą oświetlenie górne oraz lampy stojące lub kinkiety, które sprawdzą się w sytuacjach niewymagających mocnego światła. Dzięki temu w pomieszczeniu będzie panowała nastrojowa i wyciszająca atmosfera.
O to, jak zaprojektować oświetlenie w sypialni zapytaliśmy Alicję Janiak, architektkę wnętrz z pracowni DECOROOM.
- Lampy w sypialni powinny dawać dość rozproszone światło. Właściwe klosze i abażury pomogą zbudować przyjemny nastrój, a najlepiej sprawdzają się modele z osłonami z mlecznego szkła, a także modne plecionki boho oraz propozycje na bazie papieru. W przypadku abażurów należy znaleźć rozwiązania o gęstym splocie, mocno zasłaniającym żarówkę. - tłumaczy architektka.
- W sypialniach lepiej zaplanować kilka punktów świetlnych o różnym charakterze i wielkości ze względów praktycznych. W przestronnych sypialniach można pokusić się o stylowy żyrandol, a uniwersalną opcją dla większych i mniejszych metraży będą lampy punktowe na suficie. Uzupełnieniem kompozycji będą lampki nocne – modele stojące, wiszące lub kinkiety, mocowane po obu stronach łóżka. Popularnym rozwiązaniem jest lampka stołowa na toaletce lub lustro z podświetleniem twarzy, zapewniające swobodę przy urodowych rytuałach. - wymienia Alicja Janiak.
- Klienci często decydują się również na wygodne podświetlenie wnętrz szaf przy pomocy dyskretnej taśmy LED. Poza samą oprawą trzeba jeszcze dopasować odpowiednie natężenie i kolor światła. Do stworzenia relaksującej atmosfery w sypialni przydadzą się żarówki dające ciepłe, światło. Powinny się one znaleźć w oświetleniu bocznym i w lampkach nocnych, a w lampach głównych lepiej wybrać światło neutralne ok. 4500 K. Przy precyzyjnym oświetleniu zadaniowym konieczne będą żarówki o wysokim współczynniku oddawania barw (Ra powyżej 80).
Zyskującym na popularności rozwiązaniem do sypialni są inteligentne żarówki LED sterowane zdalnie za pośrednictwem np. aplikacji mobilnej. Pozwolą z łatwością zmienić natężenie, temperaturę barwową, a nawet kolor światła w każdej lampie w sypialni z poziomu telefonu. Podsumowując, starajmy się dobierać delikatniejsze oświetlenie do sypialni o cieplejszej barwie. Chłodniejszą, neutralną stosujmy w oświetleniu technicznym do tzw. prac dziennych. Pamiętajmy, że w tej strefie liczy się wyciszenie i wygoda na naszych indywidualnych zasadach.
Jakie rośliny wpływają na nasz sen?
Wpływ roślin na środowisko w ogóle jest nie do przecenienia, jednak istnieją rośliny, które szczególnie dobrze wpływają na człowieka i jego sen. Jedną z nich jest aloes, który poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu, co skutkuje dotlenieniem mózgu i łatwością w zasypianiu. Jego dodatkowym walorem jest fakt, że łatwo się go uprawia i nie potrzebuje on nasłonecznionych stanowisk, a w związku z tym świetnie sprawdzi się w klimatycznej sypialni.
Dobre rośliny do sypialni to również lawenda i jaśmin. Ta pierwsza spowalnia tętno człowieka i niweluje lęki, a z kolei jaśmin wpływa pozytywnie na jakość snu. Popularny bluszcz pospolity uznawany jest za jeden z najlepszych filtrów powietrza występujących w naturze, co również przekłada się na jakość snu.
O aranżacji roślin w sypialni opowiedziały nam również Karina Snuszka i Dora Kuć z pracowni MOODWORKS:
- Współcześnie projektowane sypialnie są najczęściej łączone z łazienką oraz garderobą. Wspólnie tworzą prywatną, intymną strefę wypoczynku. To tu najlepiej zadbamy o nasz dobrostan. Warunkiem jest jednak właściwa aranżacja. Główna rola oczywiście przypada tu łóżku, które powinno zdobić wnętrze i mieć właściwie dobrany materac. Bardzo ważna jest stonowana kolorystyka wnętrza, otulająca nas do snu łagodnymi kolorami. Przyjemną atmosferę zagwarantują naturalne materiały, ale przede wszystkim rośliny, które po latach przerwy znów śmiało wracają do naszych domów. Dobierając je do sypialni, możemy pokusić się o gatunki czyszczące powietrze. Obecność roślin zapewnia lepszą wilgotność w pomieszczeniu, co dodatkowo podnosi komfort snu. - tłumaczą projektantki.
Jakie tkaniny wybrać do sypialni?
Pod względem estetycznym wiele tkanin sprawdzi się jako uzupełnienie lub ważny element sypialni, jednak w tym wypadku nie warto kierować się tylko efektem wizualnym. Dobre pod względem jakości materiały wpłyną na komfort użytkowania całej przestrzeni. W nowoczesnych sypialniach świetnie sprawdzą się znane od wielu lat jedwab czy bawełna, zwłaszcza w charakterze pościeli. Oba materiały przepuszczają powietrze i nie uczulają. Tańszymi substytutami w tym wypadku będą poliester i wiskoza.
Jeśli w sypialni znajdują się już jakieś desenie i motywy przewodnie w zakresie wzornictwa, warto wybrać gładkie tkaniny, aby nie doprowadzić do przesytu. Jeśli jednak cała sypialnia jest urządzona w prostym stylu, znajdujące się w niej tkaniny mogą być barwnym i nietuzinkowym przełamaniem całego wystroju.
O tym, jakie kolory najchętniej wybieramy do sypialni opowiada Agnieszka Glaza-Joachimowska architekt wnętrz GLAZA INTERIORS. - Żyjemy w czasach, w których jak nigdy potrzebujemy spokoju i równowagi. Sypialnia to dla nas miejsce przede wszystkim odpoczynku i relaksu. Właśnie dlatego mimo mnogości barw i wzorów w naszej codzienności proponujemy naturalne oraz dobrej jakości tkaniny do tej strefy domu. Biele, szarości, a także beże, niezależnie od mody będą niezawodne. Jasne, stonowane kolory świetnie wpiszą się w stylistykę każdego wnętrza. Elementy wystroju, które mają kontakt z naszym ciałem, takie jak pościel czy narzuty, powinny być ekologiczne i delikatne.
Oprócz stylistyki oraz naszych odczuć czysto estetycznych powinniśmy uwzględnić także dodatkowe cechy tkaniny. - Dobrze, aby była ona łatwa w czyszczeniu. Obecnie na rynku mamy wiele takich materiałów. Eleganckie welury ze specjalnym certyfikatem są bardzo odporne na zabrudzenia i można przecierać szmatką z wodą. Co więcej, nadają się również w pomieszczeniach, gdzie przebywają zwierzęta domowe. Bouclé to propozycja na obicia o bardziej zgrzebnym i naturalnym charakterze. Odznacza się wytrzymałością na poziomie 80 000 cykli ścieralności. Będzie ona świetnym wyborem do tapicerowania łóżek, krzeseł i foteli. Klientom stawiającym na ekologiczne produkty, proponujemy len, który przepuszcza powietrze, nie elektryzuje się, a także się świetnie wygląda nawet wygnieciony. Synonimem klasycznej elegancji jest oczywiście biała pościel z wysoko gatunkowej bawełny, a najlepiej satynowego adamaszku. - tłumaczy architektka.
Jak natomiast dbać o tkaniny w sypialni? - Kiedyś tekstylia te obowiązkowo musiały być starannie wykrochmalone. Mimo wysokiej ceny będą one inwestycją na lata. Oprócz gwarancji długotrwałej głębi koloru pościel ta stanowi synonim troski o sen. Jej dopełnieniem będą wełniane dywany, które przyciągają o wiele mniej kurzu niż ich piękne odpowiedniki z poliestru. Wybór dobrej tkaniny to klucz do komfortowego użytkowania. Decyzja ta będzie miała wpływ na nasze zdrowie i czerpanie przyjemności z codziennego korzystania. - wyjaśnia Agnieszka Glaza-Joachimowska.
Jak wybrać odpowiedni materac do sypialni?
W pierwszej kolejności warto skupić się przede wszystkim na odpowiednim wymiarze, a dopiero później na materiałach. Do najwygodniejszych należą materace z pianki termoelastycznej, które idealnie dostosowują się do kształtu ciała człowieka. W materacach sprężynowych nie jest to możliwe, a ponadto eksploatowane codziennie sprężyny są narażone na szybsze zniszczenie. Piankowe materace nie tylko dłużej służą, ale też są zdrowsze dla kręgosłupa.
Wielkość łóżka ma znaczenie - standardowe wymiary łóżek do sypialni
Wybór odpowiedniego pod względem wymiarów materaca to gwarancja wygodnego snu, dlatego warto kierować się standardami, ale ostatecznie podjąć decyzję bazując na własnych oczekiwaniach. Jeśli chodzi o łóżka jednoosobowe, do standardowych wymiarów należą 80x200cm, 90x200cm oraz 100x200cm. W przypadku łóżek dla dwóch osób najczęściej brane pod uwagę są wymiary 140x200cm, 160x200cm, 180x200cm oraz 200x200cm.
Czym zasłonić okna w sypialni?
Ciężkie zasłony z grubych tkanin, zasłaniające niemal całą ścianę z oknami, to dobre rozwiązanie w klasycznych wnętrzach lub wnętrzach w stylu retro. W nowoczesnych sypialniach o wiele lepiej sprawdzają się rolety, tym bardziej że bogata oferta kolorystyczna pozwala wybrać odpowiedni odcień i stopień, w jakim materiał przepuszcza powietrze. Ciekawym rozwiązaniem są rolety dzień-nocy z możliwością regulowania ilości przepuszczanego do wnętrza światła czy też rolety rzymskie, które nadają wnętrzom więcej stylu.
Dla kogo master bedroom?
W jakich wnętrzach sprawdzi się sypialnia z garderobą? Master bedroom to funkcjonalne połączenie sypialni z łazienką i garderobą. Idealnie sprawdzi się w przypadku aktywnych zawodowo ludzi, którzy dzielą mieszkania lub domy z większą liczbą domowników i którym zależy na tym, aby zacząć poranek od swoich rytuałów, kąpieli i wybrania się bez przemierzania całego mieszkania. Takie rozwiązanie wpływa na ekonomizację czasu i wygodę, ale warto podkreślić, że nie wszystkie wnętrza sprawdzą się w tym wypadku.
Aby urządzić master bedroom musimy dysponować dużą przestrzenią i szczególnym układem pomieszczeń. W przypadku malutkich mieszkań kreowanie dodatkowych pomieszczeń w pobliżu sypialni znacznie zmniejszy przestrzeń w innych pomieszczeniach i będzie skutkowało dość klaustrofobicznym wrażeniem.
Tuż obok sypialni - jak stworzyć modną i użyteczną garderobę?
Planując garderobę w sypialni powinno się uwzględnić przestrzeń o wielkości minimum pięciu metrów kwadratowych, a jeśli mają się w niej zmieścić ubrania dwóch osób, powinna mieć od siedmiu metrów kwadratowych wzwyż. Garderoby tego rodzaju dzielą się na otwarte, stanowiące wnękę w pomieszczeniu, oraz zamknięte.
W tym drugim wariancie świetnie sprawdzą się drzwi przesuwne, które nie będą zajmowały przestrzeni w żadnym z pomieszczeń. W zależności od całej aranżacji, mogą to być drzwi z drewna lub też szkła ornamentowego, które świetnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. W garderobie powinny się znaleźć miejsca na wieszaki oraz półki lub regały na buty, a całość można urządzić ściśle według własnych upodobań.
Jak projektują wnętrza garderoby eksperci z branży? Opowiedziała nam o tym Joanna Posadzy, Dyrektor Marketingu REJS.
- Projektując rozwiązania REJS do garderób bardzo duży nacisk położyliśmy na balans między użytecznością, a ostatecznym efektem wizualnym. Nasze akcesoria z linii Maxima PURO i Variant MULTI – wieszaki, stelaże, kosze, a także szuflady i wkłady do nich, są nie tylko wygodne w codziennym użytkowaniu, ale i estetycznie wpisane w aktualne trendy wzornicze. Utrzymane są w uniwersalnej bieli i stali, a także bardzo modnej czerni z elementami z forniru dębowego. Wyróżniają się minimalistyczną nienachalną formą. Jednocześnie zaskakują wytrzymałością i komfortem ruchu, które gwarantują najlepsze materiały oraz systemy jezdne. Wszystko po to, by za ich sprawą codzienność była łatwiejsza i ładniejsza.