Rolety dzień-noc – czym się charakteryzują?

Rolety typu dzień-noc nie są tym samym produktem, co rolety pełnokryjące. Różnice występują zarówno w sferze konstrukcyjnej, jak i możliwościami obsługi i uzyskiwanego efektu doświetlania wnętrza. Natężenie nasłonecznienia dzięki rolecie dzień-noc jest dowolne, a jednocześnie światło będzie wpadało równomiernie do całego wnętrza. 

Roleta dzień-noc w tym jest lepsza od zwyklej rolety, że może całkowicie przesłaniać okno, dając pełną prywatność, a jednocześnie pomieszczenie pozostaje w pełni doświetlone. Ma to niebagatelny wpływ nie tylko na nastrój domowników, ale również na rośliny rosnące w pomieszczeniu, a w wypadku takich rolet niepozbawiane światła słońca.

fot. Anwis

Dlaczego światło przechodzi przez zaciągniętą roletę dzień-noc?

Taki typ przesłony okiennej zbudowany jest z poruszanej na wałkach napiętej tkaniny. Nie jest to przy tym tkanina jednorodna, ale składająca się z pasków ułożonych naprzemiennie, z których jedne są paskami zatrzymującymi, a drugie przepuszczającymi światło. Użytkownik może ustawieniem pasków względem siebie regulować natężenie, zablokować całkowicie dopływ światła albo wpuścić do wnętrza większe spektrum promieni.

Będzie tego światła mniej o około połowę w porównaniu do ilości światła wpadającego do wnętrza przy całkowicie odkrytym oknie, a ponadto będzie ono przyjemnie rozproszone. W efekcie przebywające w pomieszczeniu osoby unikają ostrego i drażniącego wzrok światła, a mimo tego mają we wnętrzu jasno.

Rolety dzień-noc - przeznaczenie

Rolety dzień-noc to przesłony okienne, które mogą być zamontowane w dowolnym pomieszczeniu. Są uniwersalne, ale polecane w niektórych sytuacjach szczególnie. Takie rolety doskonale sprawdzą się w domach oraz mieszkaniach usytuowanych w blokach na najniższych kondygnacjach, w sytuacjach okien wychodzących na ulicę. Wówczas wnętrza bez przesłon okiennych będą widoczne dla przechodniów, a obcy ludzie zaglądający w prywatne wnętrza nie są czymś pożądanym. Z roletami dzień-noc nie trzeba rezygnować ze światła we wnętrzu, a jednocześnie ukrywa się to wnętrze przed wzrokiem przechodniów.

Rolety dzień-noc są również świetnym rozwiązaniem dla pomieszczeń, w których odbywa się praca na komputerze. Dzięki roletom dzień-noc nie pracuje się w ciemnym pomieszczeniu, a łagodne światło nie odbija się na monitorach i nie przeszkadza w pracy. Ograniczone zostaje również użycie światła sztucznego. Roleta dzień-noc bardzo dobrze sprawdzi się także w kuchni, gdy domownikowi zależy na prywatności, ale chce gotować w jasnym wnętrzu. To samo dotyczy łazienek, czy sypialni, gdzie można nie rezygnować z dostępu światła, a jednocześnie zachować całkowitą prywatność.