Czym jest nowoczesny luksfer?

Luksfery, które pamiętamy z dawnych lat, nie zachwycały kolorami, wzornictwem ani parametrami izolacyjności cieplnej. Teraz to już zupełnie inna bajka. Nowoczesne luksfery to pustaki szklane z prawdziwego zdarzenia. Ich budowa jest bardziej zaawansowana, niż kiedyś, mianowicie składają się z dwóch zespolonych szklanych części, pomiędzy którymi zachowana została pusta przestrzeń, tzw. pustka cieplna. Oznacza to znacznie większą izolacyjność cieplną, a co za tym idzie, możliwość zainstalowania luksferów w przegrodach zewnętrznych, natomiast mnogość wariantów kolorystycznych i bogate wzornictwo pozostawiają szerokie pole dla kreatywności.  

Moc wzorów i kolorów, czyli dla każdego coś odpowiedniego

Pamiętamy luksfery często spotykane w budynkach użyteczności publicznej, czyli przychodniach, urzędach, czy szpitalach. Były to szklane elementy o nieciekawej kolorystyce bladej zieleni, brązu oraz bezbarwne kwadraty z nieciekawym wzorem. To już przeszłość. Nowoczesne pustaki szklane zachwycają kolorami, dlatego doskonale wpiszą się w nowoczesne wnętrza. Kupimy luksfery w każdym wymarzonym kolorze i odcieniu, od pastelowych, poprzez neutralne na intensywnie zabarwionych kończąc. Tajemnicza czerwień, lazurowy błękit, mocno nasycona zieleń butelkowa, subtelny fiolet, czy ponadczasowa czerń i delikatna mleczna biel - znajdziemy wszystkie kolory świata zamknięte w pełnym głębi szkle.

Możemy zdecydować się na modele półmatowe, perłowe, mleczne bądź w pełni transparentne. Wzornictwo luksferów również totalnie się zmieniło. Nadal są to najczęściej sześciokątne elementy, jednak zapomnijmy o mało interesującym wzorze, który przeminął wraz z latami 90. Teraz królują wzory gładkie, krople deszczu, fale i chmury, motywy geometryczne oraz ornamenty. Tak duży wybór umożliwia nieograniczoną wręcz uniwersalność aranżacyjną.

Czy warto? Zalety i wady luksferów

Spośród wielu zalet luksferów najczęściej wymieniane są wysoka estetyka, moc doświetlania pomieszczeń i uniwersalność wynikająca z możliwości zamontowania ich zarówno w ścianach zewnętrznych, jak i wewnątrz pomieszczeń. Ponadto montaż pustaków szklanych jest stosunkowo szybki i czysty, ponieważ nie musimy wykonywać prac mokrych. Luksfery są bezsprzecznie piękne, a przy tym dobrze izolują akustycznie i termicznie. Kolejną zaletą jest duża wytrzymałość, ponieważ wbrew pozorom nie tak łatwo je uszkodzić. Ponadto producenci luksferów w odpowiedzi na potrzeby inwestorów oferują kompletne, gotowe do montażu panele, okna i półścianki z luksferów.

Czy luksfery mają jakieś wady? Jeśli do wad można zaliczyć dokładność montażu, to tak. To materiał wymagający wysokiej precyzji, gdyż każde niedociągnięcie będzie widać w nierówności spoin. Największym jednak ograniczeniem jest wielkość powierzchni. Jeśli ktoś wymarzył sobie pełną elewację dużego domu w luksferach, na pewno się to nie uda z uwagi na ograniczenia materiału.

Luksfery podświetlane - spektakularny efekt

Luksfery już same w sobie są niebanalne i zjawiskowe, jednak spektakularny efekt uzyskamy przy użyciu podświetlenia LED. Dopiero wtedy ujrzymy pełną głębię barwy i ukryte dotąd w cieniu niuanse wzoru. Podświetlenie możemy zainstalować samodzielnie w postaci paska LED lub zakupić pustaki szklane fabrycznie podświetlone.

Za podświetlenie odpowiadają wtedy diody LED zainstalowane w wewnętrznych ściankach pustaka. Po poprawnym i zgodnym z wytycznymi producenta montażu, miedziane przewody nie są w ogóle widoczne i możemy cieszyć nie niczym niezmąconym pięknem świecących luksferów. Do wyboru mamy kilka kolorów podświetlenia, najczęściej spotykane to barwa biała, czerwona, niebieska, żółta i zielona.

Luksfery - najciekawsze aranżacje

Do czego możemy użyć luksferów? Pomysłów jest naprawdę sporo. Co więcej, pustaki szklane możemy wykorzystać również w kuchni i łazience, ponieważ są odporne na wilgoć, wysokie i niskie temperatury oraz charakteryzują się dużą odpornością na środki chemiczne. Pięknie będą prezentowały się jako element ścianki nad blatem kuchennym i ścianka prysznica walk-in. Najpiękniejsze jednak aranżacje uzyskamy, łącząc luksfery z obecnością innych materiałów takich jak drewno, beton, mosiądz, stal i kamień.

Luksfery doskonale wpiszą się w klimat nowoczesnych stylizacji wnętrzarskich, dlatego świetny rezultat uzyskamy poprzez umieszczenie ich w betonowej ścianie, kamiennej wyspie kuchennej lub w postaci przepierzenia oddzielającego strefy w mieszkaniu, szczególnie w małej kawalerce. Duża transparentność i wysokie parametry przepuszczania światła pozwolą na bezpieczne użytkowanie schodów, jeśli zdecydujemy się na balustradę z luksferów.

Do czego jeszcze możemy wykorzystać luksfery? Tak naprawdę ogranicza nas tylko kreatywność. Możemy wykonać doświetlającą ściankę działową, co jest szczególnie korzystne w pomieszczeniach bez okien (przedpokój). Stolik kawowy, frontowa część barku w salonie lub designerska ścianka dekoracyjna zamiast standardowych, opatrzonych już rozwiązań to kolejne propozycje dla szkła zamkniętego w luksferach. Warto rozważyć swoisty melanż kolorów i zamiast jednokolorowej płaszczyzny z luksferów, pokusić się o coś na wzór wielkoformatowego witrażu, który ozdobi przestrzeń reprezentacyjną i doda wnętrzu artystycznego szlifu.

Luksfery zamiast okna - czy to się uda?

Nowoczesne budownictwo stawia na maksymalizację naturalnego światła we wnętrzach. Możemy zamontować oczywiście duże przeszklenia, jednak ucierpi na tym nasza prywatność. Luksfery są odpowiedzią na te bolączki, ponieważ wpuszczą tak pożądane światło do wnętrz, ale jednocześnie znacząco zniekształcają obraz, więc nie musimy obawiać się wścibskich oczu przechodniów. Zgodnie z przepisami, współczesne szklane pustaki możemy z powodzeniem wykorzystać do wypełnienia lub zbudowania przegród zewnętrznych.

Jak duże okno z luksferów możemy wykonać? Ograniczeniem jest tylko przepis o odległości przeszkleń od granicy działki oraz obliczenia konstrukcyjne budynku wykonane przez architekta. Element ściany wykonany z luksferów zmniejsza wymaganą odległość budynku od granicy działki do 3 metrów, a nie jak ma to miejsce w przypadku standardowego okna, 4m. Oznacza to, że z powodzeniem, zamiast zwykłego okna w łazience możemy umieścić „okno” z luksferów i wtedy ściana z luksferowym oknem może stać w odległości 3m od granicy działki. Warunkiem jest brak innych okien na tej ścianie.

Zdjęcie otwierające artykuł: Boqueria Chicago, proj. Studio Razavi, fot. James Florio

Autor
Luksfery - czy znów są modne? Jak zaaranżować pustaki szklane w nowoczesnych wnętrzach?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...