Dom typu stodoła to coraz popularniejsze rozwiązanie, które łączy w sobie tradycyjne inspiracje z nowoczesnymi wpływami. „Stodoła” to przede wszystkim charakterystyczna bryła z dwuspadowym dachem, a także otwartym, jasnym wnętrzem. To zaś można urządzać na różne sposoby, choć największą popularność zyskały stylistyki skandynawska, industrialna oraz rustykalna.

Atutem domu stodoły jest przede wszystkim dużo przestrzeni, którą można modelować na wiele sposobów. Zwykle wszystkiemu towarzyszą też okazałe przeszklenia, tak więc mamy do czynienia nie tylko z przestronnym, lecz także bardzo jasnym wnętrzem. Na jego aranżację wpływ mają różne czynniki, choć oczywiście koniecznie należy wziąć pod uwagę swój gust. Ponadto nieco inaczej urządzimy wnętrze domu stodoły z jednolitą przestrzenią, a inaczej - z antresolą i schodami. 

Dom stodoła z antresolą - czy warto?

Takie rozwiązanie ma oczywiście i zalety, i wady. Wśród tych pierwszych należy wskazać zwłaszcza to, że otwiera się możliwość wydzielenia drugiej kondygnacji np. na bardziej zaciszne strefy funkcjonalne - takie jak sypialnia, biblioteka czy gabinet. Dodatkowo wnętrze zyskuje charakterystyczny element, jakim są schody wewnętrzne. Te zaś mogą urzekać zarówno okazałą, jak i (w praktyce częściej) minimalistyczną, lekką optycznie konstrukcją. Czy dom stodoła z antresolą ma wady? Właściwie jedyną jest zakłócenie efektu otwartości i - siłą rzeczy - obniżenie pomieszczeń na parterze. Inna sprawa, że nie zawsze musi być to mankament - wszystko bowiem zależy od potrzeb i gustów.

Dom stodoła w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest wręcz idealną konwencją aranżacyjną do domów typu stodoła. Świetnie wykorzystuje ich atuty, takie jak otwarta przestrzeń i spora ilość światła. Ponadto wnętrze jest zarówno nowoczesne, jak i bardzo przytulne dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów. Skandynawski dom typu stodoła to przede wszystkim jasna baza kolorystyczna. Świetnie sprawdzają się biele, kremy, łagodne pastele i szarości, a także odcienie naturalnego drewna. Te zaś można wprowadzić, chociażby eksponując elementy konstrukcyjne domu, takie jak belki podsufitowe. Można je zostawić w naturalnym odcieniu, ale też pobielić. Mile widziane są również mocniejsze akcenty barwne, jednak najlepiej w detalach. Może to być np. czerń, granat, zieleń czy czerwień.

Jako że styl skandynawski to królestwo naturalnych materiałów, nie trzeba w wystroju żałować drewna (zwłaszcza jasnego). Doskonały wybór to także kamień. Tkaniny? Również naturalne - przede wszystkim bawełna, len, wełna. W miarę możliwości zapomnijmy o tworzywach sztucznych. Metal za to (w końcu naturalny surowiec!) świetnie wypada w roli akcentów. Jeśli zdecydujemy się na elementy w kolorze miedzianym, złotym czy mosiężnym, wnętrze zyska więcej elegancji. Wyposażenie należy dobierać z umiarem i rozwagą. Wnętrze skandynawskie nie lubi bowiem przeładowania. Meble powinny być funkcjonalne, lekkie optycznie, dobrze podkreślające efekt otwartej przestrzeni, koniecznie wykonane z naturalnych materiałów (zwłaszcza drewna).

Dom stodoła i wnętrze w stylu industrialnym

Styl industrialny to wynik fascynacji z jednej strony starymi fabrykami i zakładami przemysłowymi, z drugiej - miastem. To właśnie we współczesnych metropoliach doskonale rozwijają się industrialne lofty, urządzane zresztą często w przestrzeniach pofabrycznych. Czy zatem dom stodoła - poniekąd synonim sielskości - to dobre miejsce na styl industrialny? Okazuje się, że jak najbardziej! Kreatywność wpisana w ten nurt zapewnia wiele możliwości aranżacyjnych. Kluczowa jest przy tym wysokość pomieszczeń oraz otwartość przestrzeni - to wręcz wymarzona sceneria dla industrialnych inspiracji.

Aby wnętrze domu stodoły zyskało taki wyraz, warto już o tym pomyśleć na etapie budowy. We wnętrzu doskonale sprawdzą się wyeksponowane elementy konstrukcyjne (np. belki). Poza tym odpowiedni industrialny efekt zapewnią duże okna ze szprosami - jak w starych fabrykach. Dobrze też wziąć pod uwagę układ przestrzenny wnętrza - w stylistyce industrialnej lepiej wypadają otwarte przestrzenie ze strefami funkcjonalnymi niż w pełni wydzielone pomieszczenia. Zamiast tradycyjnych ścian można np. stosować przeszklenia ze szprosami. W przeciwieństwie do domu stodoły w stylu scandi estetyka industrialna to więcej ciemnych kolorów. Wyjątkowo polecanym materiałem wykończeniowym jest ruda cegła (można ją oczywiście zastąpić płytkami cegłopodobnymi).

Dobierając inne materiały, starajmy się szukać tych surowszych w wyrazie. Rysunek betonu, postarzanego drewna czy zużytego metalu to przykłady dekorów, które doskonale prezentują się we wnętrzach industrialnych. Meble z kolei mogą być duże i efektowne - takie jak chociażby sporych rozmiarów narożniki (np. skórzane), pojemne szafy, duże regały. Warto łączyć ze sobą masywne formy oraz elementy ażurowe - wnętrze wyda się bardziej zróżnicowane, a przez to atrakcyjniejsze. Dobrym wyborem są też meble mobilne - na kółkach bądź stoliki, które łatwo można przestawić, niekiedy również zmieniając ich funkcję.

Dom stodoła w stylu rustykalnym

Styl rustykalny lubuje się w wiejskich inspiracjach, duchu slow life, prostocie i przytulności. W domu typu stodoła, najlepiej z widokiem na ogród czy zieleń, jest jedną z tych konwencji aranżacyjnych, które warto rozważyć. Co zaś najlepiej prezentuje się w takich wnętrzach? Przede wszystkim drewno - godne polecenia jest to lite, jak najbardziej surowe. Świetnie wypadają też kamień czy cegła. Paleta kolorystyczna (przynajmniej ta bazowa) jest raczej stonowana. Przydadzą się biel i delikatne pastele. Więcej fantazji można rozwinąć w dodatkach.

W domu stodole w stylu rustykalnym bardziej warto postawić na meble z duszą niż designerskie akcenty. Stary kredens, przepastna dębowa szafa, duży drewniany stół - takie wyposażenie tworzy pożądany klimat. Nie żałujemy również tkanin zarówno w postaci tapicerek mebli wypoczynkowych, jak i dekoracyjnych akcentów: obrusów, serwet, makatek, zazdrostek, narzut. Mile widziane są dekoracje w stylu vintage, takie jak stare zegary, wiekowe naczynia ceramiczne, kufry i skrzynie. Wnętrza rustykalne to także domena wiklinowych plecionek. Można również iść nieco dalej i szukać autentycznych ludowych ozdób - najlepiej z regionu, w którym znajduje się dom stodoła.

Pora wreszcie na kuchnię! Mimo że aż prosiłoby się o duży piec z fajerami, to jednak nowoczesne kuchenki i płyty grzewcze doskonale się tu sprawdzają. Zadbajmy jednak o odpowiednią oprawę, eksponując jak najwięcej bliskich sercu naczyń i dodatków czy wieszając pęki ziół i warzyw.

Autor
Dom stodoła - jak urządzić jego wnętrze?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...