Atutem domu stodoły jest przede wszystkim dużo przestrzeni, którą można modelować na wiele sposobów. Zwykle wszystkiemu towarzyszą też okazałe przeszklenia, tak więc mamy do czynienia nie tylko z przestronnym, lecz także bardzo jasnym wnętrzem. Na jego aranżację wpływ mają różne czynniki, choć oczywiście koniecznie należy wziąć pod uwagę swój gust. Ponadto nieco inaczej urządzimy wnętrze domu stodoły z jednolitą przestrzenią, a inaczej - z antresolą i schodami. 

Dom stodoła z antresolą - czy warto?

Takie rozwiązanie ma oczywiście i zalety, i wady. Wśród tych pierwszych należy wskazać zwłaszcza to, że otwiera się możliwość wydzielenia drugiej kondygnacji np. na bardziej zaciszne strefy funkcjonalne - takie jak sypialnia, biblioteka czy gabinet. Dodatkowo wnętrze zyskuje charakterystyczny element, jakim są schody wewnętrzne. Te zaś mogą urzekać zarówno okazałą, jak i (w praktyce częściej) minimalistyczną, lekką optycznie konstrukcją. Czy dom stodoła z antresolą ma wady? Właściwie jedyną jest zakłócenie efektu otwartości i - siłą rzeczy - obniżenie pomieszczeń na parterze. Inna sprawa, że nie zawsze musi być to mankament - wszystko bowiem zależy od potrzeb i gustów.

Dom stodoła w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest wręcz idealną konwencją aranżacyjną do domów typu stodoła. Świetnie wykorzystuje ich atuty, takie jak otwarta przestrzeń i spora ilość światła. Ponadto wnętrze jest zarówno nowoczesne, jak i bardzo przytulne dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów. Skandynawski dom typu stodoła to przede wszystkim jasna baza kolorystyczna. Świetnie sprawdzają się biele, kremy, łagodne pastele i szarości, a także odcienie naturalnego drewna. Te zaś można wprowadzić, chociażby eksponując elementy konstrukcyjne domu, takie jak belki podsufitowe. Można je zostawić w naturalnym odcieniu, ale też pobielić. Mile widziane są również mocniejsze akcenty barwne, jednak najlepiej w detalach. Może to być np. czerń, granat, zieleń czy czerwień.

Jako że styl skandynawski to królestwo naturalnych materiałów, nie trzeba w wystroju żałować drewna (zwłaszcza jasnego). Doskonały wybór to także kamień. Tkaniny? Również naturalne - przede wszystkim bawełna, len, wełna. W miarę możliwości zapomnijmy o tworzywach sztucznych. Metal za to (w końcu naturalny surowiec!) świetnie wypada w roli akcentów. Jeśli zdecydujemy się na elementy w kolorze miedzianym, złotym czy mosiężnym, wnętrze zyska więcej elegancji. Wyposażenie należy dobierać z umiarem i rozwagą. Wnętrze skandynawskie nie lubi bowiem przeładowania. Meble powinny być funkcjonalne, lekkie optycznie, dobrze podkreślające efekt otwartej przestrzeni, koniecznie wykonane z naturalnych materiałów (zwłaszcza drewna).

Dom stodoła i wnętrze w stylu industrialnym

Styl industrialny to wynik fascynacji z jednej strony starymi fabrykami i zakładami przemysłowymi, z drugiej - miastem. To właśnie we współczesnych metropoliach doskonale rozwijają się industrialne lofty, urządzane zresztą często w przestrzeniach pofabrycznych. Czy zatem dom stodoła - poniekąd synonim sielskości - to dobre miejsce na styl industrialny? Okazuje się, że jak najbardziej! Kreatywność wpisana w ten nurt zapewnia wiele możliwości aranżacyjnych. Kluczowa jest przy tym wysokość pomieszczeń oraz otwartość przestrzeni - to wręcz wymarzona sceneria dla industrialnych inspiracji.

Aby wnętrze domu stodoły zyskało taki wyraz, warto już o tym pomyśleć na etapie budowy. We wnętrzu doskonale sprawdzą się wyeksponowane elementy konstrukcyjne (np. belki). Poza tym odpowiedni industrialny efekt zapewnią duże okna ze szprosami - jak w starych fabrykach. Dobrze też wziąć pod uwagę układ przestrzenny wnętrza - w stylistyce industrialnej lepiej wypadają otwarte przestrzenie ze strefami funkcjonalnymi niż w pełni wydzielone pomieszczenia. Zamiast tradycyjnych ścian można np. stosować przeszklenia ze szprosami. W przeciwieństwie do domu stodoły w stylu scandi estetyka industrialna to więcej ciemnych kolorów. Wyjątkowo polecanym materiałem wykończeniowym jest ruda cegła (można ją oczywiście zastąpić płytkami cegłopodobnymi).

Dobierając inne materiały, starajmy się szukać tych surowszych w wyrazie. Rysunek betonu, postarzanego drewna czy zużytego metalu to przykłady dekorów, które doskonale prezentują się we wnętrzach industrialnych. Meble z kolei mogą być duże i efektowne - takie jak chociażby sporych rozmiarów narożniki (np. skórzane), pojemne szafy, duże regały. Warto łączyć ze sobą masywne formy oraz elementy ażurowe - wnętrze wyda się bardziej zróżnicowane, a przez to atrakcyjniejsze. Dobrym wyborem są też meble mobilne - na kółkach bądź stoliki, które łatwo można przestawić, niekiedy również zmieniając ich funkcję.

Dom stodoła w stylu rustykalnym

Styl rustykalny lubuje się w wiejskich inspiracjach, duchu slow life, prostocie i przytulności. W domu typu stodoła, najlepiej z widokiem na ogród czy zieleń, jest jedną z tych konwencji aranżacyjnych, które warto rozważyć. Co zaś najlepiej prezentuje się w takich wnętrzach? Przede wszystkim drewno - godne polecenia jest to lite, jak najbardziej surowe. Świetnie wypadają też kamień czy cegła. Paleta kolorystyczna (przynajmniej ta bazowa) jest raczej stonowana. Przydadzą się biel i delikatne pastele. Więcej fantazji można rozwinąć w dodatkach.

W domu stodole w stylu rustykalnym bardziej warto postawić na meble z duszą niż designerskie akcenty. Stary kredens, przepastna dębowa szafa, duży drewniany stół - takie wyposażenie tworzy pożądany klimat. Nie żałujemy również tkanin zarówno w postaci tapicerek mebli wypoczynkowych, jak i dekoracyjnych akcentów: obrusów, serwet, makatek, zazdrostek, narzut. Mile widziane są dekoracje w stylu vintage, takie jak stare zegary, wiekowe naczynia ceramiczne, kufry i skrzynie. Wnętrza rustykalne to także domena wiklinowych plecionek. Można również iść nieco dalej i szukać autentycznych ludowych ozdób - najlepiej z regionu, w którym znajduje się dom stodoła.

Pora wreszcie na kuchnię! Mimo że aż prosiłoby się o duży piec z fajerami, to jednak nowoczesne kuchenki i płyty grzewcze doskonale się tu sprawdzają. Zadbajmy jednak o odpowiednią oprawę, eksponując jak najwięcej bliskich sercu naczyń i dodatków czy wieszając pęki ziół i warzyw.

Autor
Dom stodoła - jak urządzić jego wnętrze?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...