Antresola to inaczej półpiętro. Nie tworzy ona osobnej kondygnacji, a jedynie dzieli przestrzeń parteru umożliwiając nam tym samym wykorzystać pomieszczenie tak, aby było ono maksymalnie funkcjonalne. Jak zaaranżować antresolę, aby stworzyć oryginalny projekt? Podpowiadamy!

Plusy antresoli

Antresola jest świetnym pomysłem na wykorzystanie w pełni przestrzeni. Dzięki swojej wielofunkcyjności może posłużyć nam jako miejsce do spania, kącik do pracy lub strefę do przechowywania. Jako dodatkowa szafa pomieści sezonowe kurtki i buty, oraz pomoże utrzymać porządek w części użytkowej domu lub mieszkania.

Projekt: Rimartus, Zdjęcia: Andrius Stepankevicius

Może również spełniać rolę "placu zabaw" dla najmłodszych domowników. Wkomponowana w przestrzeń siatka, huśtawka bądź ścianka wspinaczkowa to nie lada atrakcja dla każdego dziecka!

Projekt: Ruetemple Architects
Projekt: Ruetemple Architects

Antresola - w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Dzięki antresoli możemy pozwolić sobie na stworzenie niemalże całkowicie otwartej przestrzeni. Otwarta kuchnia, półpiętro i brak podziałów na pomieszczenia to idealny materiał na loftowe wnętrze. Takie rozwiązanie sprzyja też spędzaniu wspólnego czasu ze wszystkimi domownikami.

Projekt: Leopold Banchini, Daniel Zamarbide, Zdjęcia: Dylan Perrenoud

Antresola zda egzamin we wszystkich wysokich mieszkaniach (np. w starych kamienicach), których potencjał warto jest w pełni wykorzystać. W wielu przypadkach stworzenie drugiego piętra jest niemożliwe, ze względu na ograniczenia wysokościowe. Antresola staje się zatem idealnym kompromisem.

Fot. Pinterest

Jeśli mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń mieszkania, warto pokusić się o stworzenie półpiętra. Dzięki niemu zyskamy kilka dodatkowych metrów kwadratowych, które w małych lokalach są na wagę złota. Poniższa aranżacja przestawia kawalerkę o powierzchni 22 metrów kwadratowych!

Porjket: A Little Design Architects

Współczesne aranżacje pracowni projektowych pokazują wzrastający trend tworzenia antresoli również w dużych i przestronnych domach. Takie realizacje wyglądają bardzo efektownie i ekstrawagancko spełniając nie tylko funkcje praktyczne, lecz także estetyczne.

Projekt: Studio Bazi Architects, Zdjęcia: Ilya Ivanov
Projekt: Denc Studio, Zdjęcia: Luc Roymans
Fot. Pinterest
Projekt: Jose Pedro Lima, Zdjęcia: Ivo Tavares Studio