Zalety antresoli w domu
Antresola w domu jest świetnym pomysłem na wykorzystanie w pełni przestrzeni. Dzięki swojej wielofunkcyjności może posłużyć nam jako miejsce do spania, kącik do pracy lub strefę do przechowywania. Jako dodatkowa szafa pomieści sezonowe kurtki i buty oraz pomoże utrzymać porządek w części użytkowej domu lub mieszkania.
Antresola może również spełniać funkcję placu zabaw dla najmłodszych domowników. Wkomponowana w przestrzeń siatka, huśtawka bądź ścianka wspinaczkowa to nie lada atrakcja dla każdego dziecka!
Antresola - w jakich wnętrzach się sprawdzi?
Dzięki antresoli możemy pozwolić sobie na stworzenie niemalże całkowicie otwartej przestrzeni. Otwarta kuchnia, półpiętro i brak podziałów na pomieszczenia to idealny materiał na loftowe wnętrze. Takie rozwiązanie sprzyja też spędzaniu wspólnego czasu ze wszystkimi domownikami.
Antresola zda egzamin we wszystkich wysokich mieszkaniach np. w kamienicach, których potencjał warto wykorzystać w pełni. W wielu przypadkach stworzenie drugiego piętra jest niemożliwe ze względu na ograniczenia wysokościowe. Antresola staje się wtedy idealnym kompromisem.
Jeśli mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń mieszkania, warto pokusić się o stworzenie półpiętra. Dzięki niemu zyskamy kilka dodatkowych metrów kwadratowych, które w niewielkich lokalach są na wagę złota. Poniższa aranżacja przestawia kawalerkę o powierzchni zaledwie 22 metrów kwadratowych!
Współczesne aranżacje pracowni projektowych pokazują wzrastający trend tworzenia antresoli również w dużych i przestronnych domach. Takie realizacje wyglądają bardzo efektownie i ekstrawagancko spełniając nie tylko funkcje praktyczne, lecz także estetyczne. Największą popularnością cieszą się projekty domów z antresolą na wzór współczesnej stodoły. Ich bryła przypomina konstrukcję stodoły, jednak jedna ze ścian najczęściej jest przeszklona, a elewacja ozdobiona jest nowoczesnymi materiałami. Domy tego typu posiadają jedno piętro oraz wysoki, spiczasty dach, pod którym znajduje się miejsce na antresolę.
Antresola w mieszkaniu i domu: najciekawsze inspiracje i pomysły na aranżację
Mały metraż nie musi być przeszkodą w urządzeniu wymarzonej dodatkowej przestrzeni. Jeśli nie można znaleźć więcej miejsca na podłodze, w celu maksymalnego wykorzystania przestrzeni warto skierować swój wzrok ku górze. Podpowiadamy, jak stworzyć półpiętro na miarę swoich marzeń i jakie praktyczne rozwiązania wykorzystać do budowy antresoli.
1. Dom z antresolą zamiast poddasza - dodatkowa kondygnacja
Antresola pod skosami dachu nie wlicza się do metrażu domu i z definicji zajmie nie więcej, niż 1/3 części powierzchni kondygnacji lokalu, co i tak daje sporą dodatkową przestrzeń. Dużym atutem będzie duża ilość naturalnego światła, jeśli dom wyposażony jest w duże przeszklenia i okna dachowe. Po zainstalowaniu praktycznej barierki lub balustrady, użytkowy charakter antresoli zdecydowanie się poprawi. To metraż, który można zagospodarować na wiele sposobów.
2. Łóżko na antresoli w mieszkaniu, a w domu pełnowymiarowa sypialnia
Nawet w mieszkaniu lub parterowym domu warto pokusić się o urządzenie sypialni na antresoli, jeśli pomieszczenie jest wystarczająco wysokie. Dodatkowe miejsce sypialne to doskonałe rozwiązanie, jeśli w domu brak jest pokoju gościnnego. Co więcej, taka przestrzeń antresoli pozwala na stworzenie pełnowymiarowej sypialni w domu, czyli postawienie w niej łóżka, szafek nocnych, a przy odrobinie szczęścia również szafy. Taki pomysł często stosowany jest w projektach domów niewielkich, budowanych bez pozwolenia na budowę (do 70m2). Na parterze znajduje się wtedy przestrzeń dzienna, natomiast na antresoli wydzielona jest przestrzeń prywatna.
3. Antresola w pokoju dziecka - plac zabaw dla najmłodszych domowników
Wigwam, ścianka wspinaczkowa, regał z zabawkami i miejsce przeznaczone do twórczej pracy artystycznej, ale jak to wszystko zmieścić w jednym pokoju razem z łóżkiem i szafą? Odpowiedzią jest zrobienie lub zakup antresoli dla dzieci. Największą popularnością cieszą się gotowe konstrukcje, wyposażone w drabinki lub schodki i rozmaite schowki. Taka antresola to kolorowa zabudowa na kształt łóżka piętrowego, jednak tylko na górze jest łóżko, a pod nim wolna przestrzeń, rozbudzająca kreatywność pociechy.
4. Salon z antresolą - loft z prawdziwego zdarzenia
Antresola w salonie, urządzonym w stylu industrialnym lub loftowym zapewni we wnętrzu prawdziwie techniczną formę, jeśli cała przestrzeń będzie spójna i harmonijna. Warto więc zadbać o to, aby przyjęła wygląd stalowej roboczej platformy z wyższym sufitem, na której znajdzie swoje miejsce biurko, utrzymane w surowym stylu lub metalowe regały. Na platformie można również zaaranżować mini bar na przyjęcia dla gości. Świetnym elementem funkcjonalnym i jednocześnie dekoracyjnym będą metalowe schody i techniczne lampy.
5. Zabudowa antresoli - ponadczasowe drewniane meble
Aranżacja antresoli meblami jest świetnym pomysłem, ponieważ mogą one mieć rozmaite funkcjonalności i zagwarantować dodatkowe miejsce do przechowywania. Umeblowanie mogą stanowić zamknięte szafki i otwarte regały, które zostaną ustawione pod antresolą albo na niej. Innym rozwiązaniem jest biblioteka, która rozciąga się od dołu, po sam sufit i dostęp do niej jest zarówno z podłogi parteru, jak i z samej antresoli.
6. Kawalerka z antresolą - dodatkowa powierzchnia na wagę złota
Antresola w kawalerce powiększy przestrzeń nie tylko metrażowo, ale również optycznie. Zamiast upychać na podłodze wiele elementów obok siebie, można zaprojektować antresolę i umieścić na niej łóżko albo dodatkowe szafki, odciążając przestrzeń dzienną. Rekomendowane są składane schody, które nie zajmą zbyt wiele cennego miejsca.
7. Antresola w pokoju młodzieżowym - maksymalne wykorzystanie przestrzeni
Antresola dla nastolatka ma zupełnie inny wygląd niż ta w pokoju dziecięcym. To prawdziwie dorosła konstrukcja o minimalistycznej formie, najczęściej stalowa lub wykonana z płyt MDF, w której górny poziom zajmuje łóżko, a w dolnej części z reguły umieszczone jest funkcjonalne biurko z szafkami, regałem lub szafą. Taki rozkład oszczędza miejsce, sprzyja nauce i pozwala utrzymać porządek we wnętrzu.
8. Garderoba na antresoli - więcej miejsca do przechowywania
Garderoba na antresoli to dobrodziejstwo, niewidoczne dla oczu, które nie powinny jej oglądać, czyli gości. Budując wyższą balustradę, bez lęku można postawić na otwarte regały i szafy wyposażone w kosze, organizery, szuflady i wieszaki. Świetnie sprawdza się system PAX, czyli garderoba z IKEA. Ilość udogodnień może zawrócić w głowie.
9. Antresola nad kuchnią - jak taras widokowy
Kuchnia pod antresolą jest świetnym pomysłem na praktyczne zagospodarowanie tego miejsca, szczególnie na niewielkich powierzchniach. Podczas kiedy na górze powstanie taras widokowy, czyli strefa relaksu, wypełniona wygodnymi fotelami, regałami z książkami i roślinami, na dole pod antresolą można urządzić aneks kuchenny, a nawet pełnowymiarową kuchnię z jadalnią albo wyspą.
10. Domowe biuro na antresoli - miejsce do pracy
Kolejnym pomysłem na antresolę w mieszkaniu jest zaaranżowanie na niej miejsca, przeznaczonego do pracy. Przestrzeń nadal jest otwarta, więc można obserwować, co dzieje się na dole, jednak na tyle odosobniona, że umożliwi spokojną pracę. To świetny sposób na uniknięcie uciążliwych dojazdów do biura. Wystarczy wstawić biurko, regał i można oddać się home office, nie wychodząc z domu.
Jakie schody na antresolę?
Schody na antresolę powinny być kompaktowe. Nie mogą być duże i rozległe, ponieważ często przestrzeń parteru jest mocno ograniczona. Można postawić na efektowne schody spiralne, wąskie schody kacze albo strzeliste schody policzkowe. Na niewielkich metrażach sprawdzi się także drabinka. W celu poprawy bezpieczeństwa warto zadbać o odpowiednie oświetlenie schodów oraz zabezpieczenie ich poręczą.
Jak wybrać balustradę na antresolę?
Rodzaj balustrady na antresoli zależy przede wszystkim od stylu wnętrza. W aranżacji domów i mieszkań bardzo mało jest rozwiązań uniwersalnych, choć z pewnością drewno będzie pasowało do wielu wnętrz. Jeśli chcemy, aby nasz dom zyskał nowoczesny charakter, wybierzmy balustradę szklaną. Nada ona wnętrzu szyku i klasy, nie ograniczając przepływu światła. Alternatywą dla drewna i szkła jest oczywiście metal. Świetnie sprawdzi się w industrialnych i loftowych wnętrzach. Oryginalnym pomysłem jest wykorzystanie siatki lub materiałowego sznurka - wtedy antresola przypominać będzie nieco park linowy bądź strefę zabaw.
Antresola: podsumowanie
Decyzja o zbudowaniu antresoli wymaga dobrego projektu. Zanim podejmiesz ostateczne decyzje, dokładnie przemyśl wszystkie za i przeciw. Warto skonsultować się z architektem lub projektantem wnętrz, który pomoże Ci dobrać optymalne rozwiązanie.