Zalety antresoli w domu

Antresola jest świetnym pomysłem na wykorzystanie w pełni przestrzeni. Dzięki swojej wielofunkcyjności może posłużyć nam jako miejsce do spania, kącik do pracy lub strefę do przechowywania. Jako dodatkowa szafa pomieści sezonowe kurtki i buty, oraz pomoże utrzymać porządek w części użytkowej domu lub mieszkania.

Projekt: Rimartus, Zdjęcia: Andrius Stepankevicius

Może również spełniać rolę "placu zabaw" dla najmłodszych domowników. Wkomponowana w przestrzeń siatka, huśtawka bądź ścianka wspinaczkowa to nie lada atrakcja dla każdego dziecka!

Projekt: Ruetemple Architects
Projekt: Ruetemple Architects

Antresola - w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Dzięki antresoli możemy pozwolić sobie na stworzenie niemalże całkowicie otwartej przestrzeni. Otwarta kuchnia, półpiętro i brak podziałów na pomieszczenia to idealny materiał na loftowe wnętrze. Takie rozwiązanie sprzyja też spędzaniu wspólnego czasu ze wszystkimi domownikami.

Projekt: Leopold Banchini, Daniel Zamarbide, Zdjęcia: Dylan Perrenoud

Antresola zda egzamin we wszystkich wysokich mieszkaniach (np. w starych kamienicach), których potencjał warto jest w pełni wykorzystać. W wielu przypadkach stworzenie drugiego piętra jest niemożliwe, ze względu na ograniczenia wysokościowe. Antresola staje się zatem idealnym kompromisem.

Fot. Pinterest

Jeśli mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń mieszkania, warto pokusić się o stworzenie półpiętra. Dzięki niemu zyskamy kilka dodatkowych metrów kwadratowych, które w małych lokalach są na wagę złota. Poniższa aranżacja przestawia kawalerkę o powierzchni zaledwie 22 metrów kwadratowych!

Porjket: A Little Design Architects

Współczesne aranżacje pracowni projektowych pokazują wzrastający trend tworzenia antresoli również w dużych i przestronnych domach. Takie realizacje wyglądają bardzo efektownie i ekstrawagancko spełniając nie tylko funkcje praktyczne, lecz także estetyczne. Największą popularnością cieszą się projekty domów na wzór współczesnej stodoły. Ich bryła przypomina konstrukcję stodoły, jednak jedna ze ścian najczęściej jest przeszklona a elewacja ozdobiona jest nowoczesnymi materiałami. Domy tego typu posiadają jedno piętro oraz wysoki, spiczasty dach, pod którym znajduje się miejsce na antresolę.

Projekt: Studio Bazi Architects, Zdjęcia: Ilya Ivanov

Jak wybrać balustradę na antresolę?

Rodzaj balustrady zależy przede wszystkim od stylu wnętrza. W aranżacji domów i mieszkań bardzo mało jest rozwiązań uniwersalnych, choć z pewnością drewno będzie pasowało do wielu wnętrz. Jeśli chcemy, aby nasz dom zyskał nowoczesny charakter, wybierzmy balustradę szklaną. Nada ona wnętrzu szyku i klasy, jednak może być uciążliwa w użytkowaniu - gdy mamy w domu małe dzieci, musimy liczyć się z tym, że zostaną na niej ślady palców. Alternatywą dla drewna i szkła jest oczywiście metal. Świetnie sprawdzi się w industrialnych i loftowych wnętrzach. Oryginalnym pomysłem jest wykorzystanie siatki lub materiałowego sznurka - wtedy antresola przypominać będzie nieco park linowy bądź strefę zabaw.

Projekt: Denc Studio, Zdjęcia: Luc Roymans
Fot. Pinterest
Projekt: Jose Pedro Lima, Zdjęcia: Ivo Tavares Studio
Autor
10 inspirujących pomysłów na antresolę!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....